MİA MEDİNA SORULARI CEV

MIA MEDINA SORULARINIZI YANITLIYOR

 

 


Her ay bize gelen seçilmiş mesajlar arasından bölümler yayımlıyor ve sorularınızı cevaplıyoruz. Aile ilişkileri, iş hayatındaki zorluklar, cinsel problemler, gündelik hayatla ilgili sorularınızı bize yazabilirsiniz.

psyposta@groupmedya.com

“Aileme karşı hissettiğim aşırı sorumluluktan kurtulmak istiyorum.”

Sürekli ailemin sorunlarıyla uğraşıyorum. Evli değilim, hayatımda biri de yok. Annemle babamı da geçtiğimiz senelerde kaybettim. Tek başına yaşıyorum ama ablamın, kardeşimin ya da yeğenlerimin dertleri hiç bitmiyor. Sömürüldüğümü hissediyorum ama mesafe koyamıyorum. Onlarla ilgilenmeyince de suçluluk hissediyorum. Kendimi nasıl koruyabilirim? Eda, İstanbul 

İlişkilerde, özellikle aile ilişkilerinde, sınır koymak çoğumuzun zorlandığı, bireysel ihtiyaçlarımız ile ilişkisel ihtiyaçlarımızı dengelemeyi gerektiren bir çabadır. Bu çaba sürecinde öncelikle kendi içimizde ihtiyaçlarımız ve duygusal yatırımlarımız konusunda net olmak önemlidir.

Aklının sürekli onlarla meşgul olduğunu, onlarla ilgilenmeyince kendini suçlu hissettiğini söylemişsin. Bunlar bana, bir yandan kendini korumak istesen de, bir yandan da kendi zihninde dahi kendini önceliklendirmekte zorluk çektiğini düşündürüyor. Tabii sen kendi ihtiyaçlarının önemine inanmadıkça onların da seni “sömürmesi” kolaylaşıyor. Acaba içinde derin, mantık dışı ve bilinçdışı bir yerlerde onların senden daha önemli olduğuna, senin ihtiyaçlarının aynı ilgiyi hak etmediğine inanıyor olabilir misin? Bu dediğim “mantıklı” olmasa da sana duygusal olarak “doğru” geliyorsa, bunun sebeplerini araştırmak isterdim. Acaba annen ve babandan her birinizin ne kadar ilgi/destek/sevgi/önem hak ettiği konusunda ne gibi örtük mesajlar aldın? Maddi olarak onlardan daha fazla kaynağa sahipsen, bununla ilgili neler hissediyorsun? Onların hayattaki mutluluğunun ya da ihtiyaçlarının sorumluluğunu ne zaman ve nasıl kendi omuzlarına yüklendin?

Bu soruları araştırdıkça içinde barındırdığın “Onlarla ilgilenmezsem suçluyum”, “Onların dertlerinden ben sorumluyum” gibi birtakım irrasyonel inançların yoğunluğu ve gücü azalabilir. Ancak o zaman, “Onlara ne kadar ve ne şekilde vermek bana iyi geliyor?” sorusunu kendi içinde yanıtlayabilir ve bu yanıtların doğrultusunda onlara net sınırlar koymaya, bazı talepleri sana uymadığında “Hayır” demeye veya onlar talep bile etmeden vermeye yönelik neredeyse otomatikleşmiş tepkilerini durdurmaya başlayabilirsin. Tabii bu sizin çok uzun zamandır süregelen ilişki dinamiklerinizi sarsacağı için karşınızdakilerde de çeşitli zor tepkilere yol açabilir. Bu tepkiler karşısında da hem anlayışlı, hem esnek hem de kendinizden ödün vermeyen bir tutumu korumak sizin için zor ancak önemli olacaktır.

“Kızımın yediklerini sıklıkla çıkardığından şüpheleniyorum.”

15 yaşındaki kızım evde çok fazla yemek yiyen biri değil ama dışarda abur cubur yediğinden şüpheleniyordum. Birkaç ay önce odasında sakladığı bisküvi ve patates cipsi paketlerini buldum. Yakın bir zaman önce de tuvalete gidip yediklerini kustuğundan şüphelenmeye başladım. Kendisiyle yüzleştiğimde inkâr ediyor. Ne yapmalıyım? Meral, İstanbul

Kızın bulimia adlı ciddi bir yeme bozukluğunun belirtilerini gösteriyor. Bulimia ile ilgili internetteki birçok kaynaktan daha detaylı bilgi edinebilirsin de ama kısaca özetleyelim: Sıklıkla tekrar eden kontrolsüzce ve tıkanırcasına yeme dönemleri ve bunu takip eden kilo alımını önlemek için yapılan (kendini kusturma, uygunsuz laksatik ilaç kullanma veya aşırı egzersiz gibi) telafi edici davranışlar bulimia belirtileridir. Genelde hem aşırı yeme hem de telafi edici davranışlar gizlilik içinde yapılır. Birçok zihinsel sıkıntıda olduğu gibi, bulimia birçok faktörün etkileşimi sonucu oluşan bir hastalıktır. Bunlar içinde toplumsal faktörler (popüler kültürde zayıflığın idealize edilmesi), ailesel faktörler (ailenin kiloyla ilgili tutumu, ailede mükemmeliyetçilik vs.), bireysel faktörler (çaresizlik, katı düşünceler, özgüven eksikliği, çarpıtılmış vücut algısı vs.) ve genetik faktörler yer alır.

Bu davranışlar kronikleştiğinde ciddi tıbbi zararlara yol açabileceği gibi, bulimia belirtileri gösteren bir kişinin (dışardan öyle görünmese de) depresif hisler ve kaygı ile de boğuştuğunu tahmin edebiliriz. Hatta bulimik davranışların özellikle mükemmeliyetçi, başarılı, ailesinde ve sosyal hayatında uyumlu genç kadınlarda daha büyük sıklıkta görüldüğünü söyleyebilirim. Benim klinik deneyimimde bu tür yeme bozuklukları yaşamış olan veya hâlâ yaşayan çoğu genç kadın, ailelerinin hiç haberi olmadığından, hatta aileleri tarafından genel olarak mutlu ve sorunsuz kişiler olarak görüldüklerinden bahsetmişlerdir. Biraz daha irdelendiğinde, bunun yakınları tarafından tanınmama, anlaşılmama gibi duygulara sebep olduğu, kendilerini çok yalnız ve desteksiz hissettikleri ortaya çıkmıştır. Yani, bu konuyu geçiştirmemekte, ciddiye almakta, kızın inkâr etse de onunla yaşadıklarını konuşmaya çalışmakta haklısın. Kendisi iletişim kurması özellikle zor bir dönemde olabilir. Ona ille bu davranışlarıyla ilgili değil, genel olarak hayatı ile ilgili sorular sorup anlattıklarını gerçekten dinleyerek kendisiyle temas kurmaya çalışabilirsin. Ancak bir yandan da yeme bozukluğunu azımsamamasına izin vermemeni ve en kısa zamanda bir uzman psikologdan destek almanızı önemle tavsiye ederim.

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

KİŞİLER HAKKINDAKİ İZLENİMİMİZ

Sonraki Yazılar

KARNIYARIK OTU