meditasyonun-siir-hali-haiku-ile-ani-kayit-altina-alin

Meditasyonun Şiir Hali: Haiku İle Anı Kayıt Altına Alın

Yaratıcılık bazen sıkıntıdan ortaya çıkar. Evde kalma süreci uzadıkça zaman geçmek bilmiyor ve neyle vakit geçireceğimizi bilemiyoruz. Buna rağmen dört duvar arasında bile bizi eğlendirecek küçük şeyler bulabiliriz, sıkıcı uğraşlar başka bir boyut kazanabilir. Japon şiiri Haiku, bizi bu geçici zamanları kutlamaya davet ediyor.

O kadar çok bilgiye maruz kaldık ve kötü haber aldık ki… Evde kalmaya başladığımız sürecin başından beri caddelerden araba geçmiyor, şehrin göbeğinde olmamıza rağmen ilkbaharın gelişiyle birlikte kuş seslerini duymaya başladık. Bugünlerde güneş ışığı bile günümüzü aydınlatabiliyor. Küçük şeyler bizi mutlu edebiliyor. Sürekli ekrana bakıyoruz, hafta sonları ekrana bakmaya ara verdiğimiz ufak bir mola verebiliriz. Dört duvar arasında dışarı çıkamadığımızı unutmak için yeni bir şeyler yaratmalıyız.

Haiku: Japonya’dan gelen varoluşsal bir şiir

Zorunlu sebeplerle evde kalmamız gerekse de kaçamaklar yapmak mümkün. Haiku ile ilgilenmek istiyorsak bilmeliyiz ki bu sanat bizden sakinlik, bilinç ve kendimizi bırakmamızı bekliyor. Bu sanatla birlikte bizi, bir sakinlik, sükûnet bekliyor.

Haikunun sert, keskin kuralları var. 17 heceden ve 3 dizeden oluşuyor. Sırasıyla 5,7,5 hecelerden oluşuyor. 14. yüzyıldan beri haikunun izlerine rastlasak da asıl popüler olduğu dönem 17. yüzyıla denk geliyor. Eğer tanımlamak gerekirse haiku anı kayıt altına almak demektir. Özetle, meditasyonun şiir hali de diyebiliriz.

Haiku yazmak

Haiku kısadır. Üç satırdır ve hızlıdır. Temel olan şeyi söyler. Basit görüntüsünün altında derinlik ve şaşırtıcı bir hafiflik vardır. Evrensel fikirler içerir: geçen zaman, değişen mevsimler, yaşamın hassasiyeti, duyguların geçiciliği, basit anlık mutluluklar gibi.

Japon bilgeliği ve şiirlerdeki hassasiyet Batılılar için anlaması güç olabilir. Haiku okumak ruha bir bilmece sunmak gibidir. Haiku hisseder ve duyumsar, onu takip eden sessizlik dalgın olduğumuz anda aklımıza gelensoruları biçimlendirmemizi sağlar.

Haiku okumak zihinsel olarak bizi başka bir duruma sokar. Maddecilikten uzaklaşıp, hayatın içinde daha büyük bir şeyin parçası olduğumuzu hatırlatır. Sadece insanlığı oluşturmuyoruz, yaşadığımız evrende bizden başka yaşayanlarda var: yeryüzünde bulunan tüm canlılarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz.

Haiku yazmak çaba ve antrenman gerektirir. Kelimelerle oynamayı öğrenmek ve aktif bir meditasyona girmek gibidir. Hissettiklerimize güvenmek, düşüncelerimizi anlamak, onları ifade etmek için kelimeler bulmak alışık olduğumuz bir çalışma değildir. Kendimizi yaratıcı olmaya zorlayamayız ancak içimizde var olan kelimeleri kendimizi serbest bırakarak ortaya çıkarabiliriz. Biçimlendirmeye gelecek olursak ona yön vermeye çalışacağımıza onunla oynamayı seçmek daha iyi olacaktır. Bunu bir şans olarak görmek lazım. Bize açık ve net bir çizgi çiziyor ve böylece düşüncelerimize odaklanmamızı sağlıyor.

Bir kağıt, kalem ve düşünmek, hissetmek, meditasyon yapmak için zaman gerekiyor. İşte bize haikuya başlamak için gereken şeyler! Evde kaldığımız bu dönemde hepsine sahibiz!

Yazan: Claire Sejournet

Çeviren: Ekin Nazlı

 

 

Önceki Yazılar

Hayatınızdaki Rolleri Yeniden Belirleyin

Sonraki Yazılar

Korona Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiledi?