katar kapak

MASAL ÜLKESİNE YOLCULUK: KATAR

Gerek mimari dokusu gerekse köklü bir geçmişe sahip kültürüyle Katar, hayallerinizdekinin çok daha fazlasını vadediyor.

Katar’ın görülmesi gereken en ilginç, hatta en özellikli ülkelerden biri olduğu söylendiğinde inanmayabilirsiniz ama öyle… Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan bu körfez ülkesinin bir yanı Binbir Gece Masalları, diğer yanı ise Matrix’te bambaşka bir yer. Katar’ın en çok hissettirdiği duygu ise yatırımlarının büyüklüğünden ziyade özgün alışkanlıkları ve kültür kodları.

Şehirle çöl arasında bambaşka dünyalarda gezmek mümkün başşehir Doha’da.  Resmi dili Arapça olsa da herkes İngilizce konuşuyor. Toplu taşıma neredeyse yok, mutlaka araba kiralamanız gerek. Damak tadı bize son derece uygun ve tahmin edilenin aksine, son derece hafif ve fazlasıyla lezzetli. Katarlı olmayan kadınlar için kıyafet yasağı yok. İçki sadece 4 ya da 5 yıldızlı otellerde var; ama kimse aramıyor. Yeni bir şeyler keşfederken çok başka şeyler düşünüyorsunuz.

Alışveriş noktası

Souq Wakif, Doha’nın en özel yeri. Hem pazar yeri hem de Katar’ı iliklerinize işleyen bir tarzı var. Hele kaldığınız otel de o bölgedeyse çok şanslısınız demektir. Biz bu konuda gerçekten şanslıydık. Bu bölgeyi bizdeki Kapalıçarşı’ya benzetmek mümkün; o kültürle ilgili ne ararsanız var. Oryantal tarzda koku ve parfüm şişeleri, baharatlar, ipekli, pamuklu özel dokuma rengarenk kumaşlar, bunlardan yapılma eşarplar, çantalar, ince işçilikle yapılmış metal aksesuarlar, minik develer ve Alaaddin’in sihirli lambası gibi hediyelik eşyalara her tezgahta rastlıyorsunuz. Ülkenin tarihi dokusu Souq’ta iliklere kadar hissediliyor. Petrol rezervlerinin keşfedilmesinden önce ekonomide önemli bir yer tutan inci avcılığından kalma olsa gerek, kadınların en çok kullandığı aksesuar inci. Ağırlıklı olarak yüzüklerinde oldukça iri incileri fark etmemek imkânsız. Sadece inci değil, etrafındaki değerli taşlar da görüntüyü daha çekici kılıyor kuşkusuz. Çarşaf sebebiyle, ellerdeki dövmeler ve kınalar da Katarlı kadınların vazgeçilmezi.

Tarihi doku

Doha’nın Corniche isimli sahil bölgesinde yer alan İslam Sanatları Müzesi ise olağanüstü. Gerek dış görünümü, gerekse iç yapısı sergilenen eserler kadar muhteşem. Dışındaki modernlik ve sadelik, mekânın içinde çok başka bir atmosfere bürünüyor. Özellikle geceleri, bu bölgenin klasiği olan tekne gezisine çıkarsanız, müze avlusundaki sütunların ışıklandırılmasıyla birlikte yapının ne kadar etkileyici bir hal aldığını görebilirsiniz. Arap ve İslam mimarisinin özelliklerini çok özel bir biçimde sunan müzenin ihtişamından etkilenmemek mümkün değil. İçerde dolaşırken geometrik iç mekân motiflerinin zenginliği insanı büyülüyor.

Çöl ise ayrı bir dünya. Evrende gerçekten bir kum tanesi olma hissini her hücrenizde hissediyorsunuz. Al Wakrah’ın kumu kum değil sanki ipek halı gibi! Dünya Ana’nın illüzyon dehası burada çok net hissediliyor.

Katar’a gitmeden önceki duygularımla gittikten sonraki duygularım birbirinden hayli farklı! Giderken hiç hayal kurmadım ama bu çöl kenti hayallerimin çok ötesindeydi. 

Yazı: Betül Ark

Fotoğraflar: M. Serdar Şamlı

 

 

Önceki Yazılar

YEDİ GÜN ADASI

Sonraki Yazılar

GÜLÜMSEYEREK UYANMAK