mandalinanın faydaları

MANDALİNANIN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalina, bağışıklık sitemini güçlendirme, kanser riskini azaltma, iştah kontrolünü sağlama gibi sağlımız üzerinde birçok öneli fayda sağlıyor. Mandalina, C vitamini başta olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu.  Mandalinanın sağlımız üzerindeki etkilerini sizler için derledik.

İltihabı Azaltır

Mandalinanın içerisinde bulunan yüksek A vitamini sayesinde iltihabı azaltma sürecinde vücudu destekler. Aynı zamanda içerdiği C vitamini antioksidan sağlar ve bu antioksidanlar iltihabı kurutmada yardımcı olurlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Mandalinanın zengin C vitamini içeriği ve flavonoidler bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

Sindirimi Kolaylaştırır

Mandalina, bağırsak hareketlerini iyileştirmede yardımcı olan yüksek miktarda diyet lifi içerir. Bu kendi içinde kabızlığı önlemek için mükemmel bir meyvedir.

Cilt Yaşlanmasını Geciktirir

Mandalina, içerdiği C vitamini sayesinde erken yaşlanma ve ciltte bozulmaları için oldukça etkili doğal bir ilaç olarak biliniyor. Düzenli mandalina tüketimi, kırışıklıkların ve ince çizgilerin giderilmesinde yardımcı olabilir, ayrıca zayıf, cansız görünen ciltleri de iyileştirebilir.

Kanser Riskini Azaltır

İçeriğindeki folat sayesinde kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önleyerek akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişimini önlemede etkili oluyor.

 

 

Önceki Yazılar

YENİ YILA EN İYİ ŞEKİLDE BAŞLAMANIN 4 YOLU

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: İYİ AİLE YOKTUR