limon

LİMONLU SU ALIR MISINIZ?

 

 


Sabahları kahve rutininize biraz ara verin ve sıcak suya limon suyu ekleyerek içmeyi deneyin. Faydalarını göreceksiniz!

Derleyen: Y. Buğra Levent

Sıcak bir kahvenin güne berrak bir zihinle başlamak için önemli olduğu su götürmez bir gerçek. (Ve vazgeçilmeziniz olduğunu da biliyoruz.) Ancak limonlu su, hem kısa hem de uzun vadede size bundan çok daha fazlasını sunabilir. Peki birçok beslenme uzmanı neden bu alışkanlığı öneriyor?

1/ Her gün detoks yapmanızı sağlar 

Limon her ne kadar asidik gözükse de, alkali beslenme açısından mükemmel bir kaynaktır. Vücudun pH dengesini düzeltir. Dr. Frank Lipman’a göre, sıcak su ve limon suyu kombinasyonu sabahları karaciğerinizi uyandırarak toksinlerden arınmanızı sağlar.

2/ Sindirim sistemini uyandırır 

Gastrointestinal sisteminizi uyararak besinleri daha iyi sindirebilmenizi  ve gün boyunca sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar.

3/ Kilo vermenizi kolaylaştırır 

Pektin olarak adlandırılan çözünebilir lifler barındırdığı için, sabahları tüketeceğiniz limonlu sıcak su, kilo verme konusunda yaşanan zorluklara karşı size bir hayli yardımcı olacaktır.

4/ Midenizi rahatlatır 

Yatağa dolu mideyle girdiğiniz zamanlar şişkinlik hissi yaşayabilir ve sabah çok da hoş olmayan bir halde uyanabilirsiniz. (Merhaba reflü!)  Sabah uyandığınızda midenizi iyi hissetmiyorsanız; sıcak su sindirim sisteminizi temizlerken, limon suyu da midenizi rahatlatacaktır.

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

OzonLabs ENİSE YILMAZ’IN DAVETİ İLE BASINLA BULUŞTU

Sonraki Yazılar

TOPLANTILARI KISA TUTUN!