shutterstock_554632096

LİBİDONUZU ARTIRMANIN YOLU, BU DİYETTEN GEÇİYOR


Libidonuzu artırmak için nasıl beslenmeniz gerektiğini yazdık. 

Derleyen: Buğra LEVENT

Sushi sever misiniz?

Somon ve uskumru tercih edebilirsiniz. Her iki balık da cinsel hormon üretimini ayakta tutan omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Ton balığı ise selenyum için iyi bir kaynak. (Bu mineral, doğrudan testislere yönelerek sperm sayısının artmasına yardım eder.) Bunların yanına uyum sağlayacak garnitürleri de unutmamak lazım. The Great Lover Playbook kitabının yazarı Lou Paget, “Zencefil doğal bir kan incelticidir, o yüzden bütün dolaşım sistemini destekler. Edamame de ise vajinanın kayganlaşmasina yardımcı olan fitoöstrojen bileşenleri mevcuttur” diyor.

Happy hour’lar, artık daha keyifli. 

Kırmızı şarap, sadece içinizi ısıtmakla kalmıyor. Ancak onun gücü bundan çok daha ileri gidiyor. Kırmızı şarap, vücudunuzdaki östrojen seviyesini arttırır ve seks esnasinda dolaşimı güçlendiren bir antioksidan olan resveratrol içerir. Ayrıca alkol, daha iyi öpüşmenizi sağlar ve bu eğer yalnızsanız çok işine yarar: Zira Smell & Taste Treatment and Research Foundation’a göre, yalnız erkekler hafif alkol tadı olan öpücükleri daha çok seviyor. Fakat tek kadehte durmanız önemli; çünkü sarhoş olmak sadece çekiciliği yok etmekle kalmaz, ayni zamanda libidoyu da köreltir.

Kahvaltının ‘seksi’ hali 

Şehvetli yiyecekler ölçeğinde yulaf ezmesi herhalde en alt sırada yer alır. Ancak onun pek fazla bilinmeyen bir gücü var: Tam tahıllı yiyecekler, testosteronu güçlendirerek seks güdüsünü arttırıyor. Yulaf ezmesi yerken üzerine biraz bal gezdirin. Bal, libido arttirıcı bor minerali içerir. Ardından portakal suyu ekleyin. Yapılan bir araştırmada, C vitamini bakımından zengin yiyeceklerle beslenenlerin ruh hâlinin daha iyi olduğu ve daha çok seks yaptığı tespit edilmiş.

Bir Cappuccino alabilir miyim?

Yemekten sonra bir fincan cappuccino ısmarlayın. Southwestern Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, kahve içen kişilerin libidosu yüksek oluyor ve içmeyenlere oranla daha fazla cinsel ilişkiye giriyorlar. İçine biraz da şeker eklemenize izin var. Your Final Diet kitabının yazarı Doktor Abby Aronowitz, “Şeker, mutluluk hissi veren serotoninin vücutta salgılanmasını sağlar” diyor.

Nar suyu içelim mi, sevgilim?  

Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları bu kırmızı meyve üzerinde çalıştığında, onun polifenol bakımından oldukça zengin olduğunu keşfetmiş. Bu antioksidan, damarlardaki kan akışını kolaylaştırıyor ve Paget’e göre bu, iyi bir seksin anahtarlarından biri.

 

 

 

 

Önceki Yazılar

İLHAM VEREN CÜMLE: AYFER TUNÇ

Sonraki Yazılar

MEYVE ŞENLİĞİ BAŞLASIN!

Bir cevap yazın