labioplasti-nedir

Labioplasti Nedir?

Labioplasti genital alandaki iç dudakların kısaltılması, estetik olarak küçültülmesi işlemidir. Estetik yararlar yanında pek çok fonksiyonel kazanımlar da sağlar.

ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerrahi ve Seksoloji Derneği) Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından verilen bilgilere göre labioplasti, ülkemizde ve tüm dünyada hastalar tarafından en sık tercih edilen genital estetik ameliyattır. 

Labioplasti tanımı

Labioplasti kelimesindeki ‘labium’ dudak, ‘plasti’ ise estetik düzeltmeyi tarif eder. ‘Dudak estetiği’ olarak da tanımlanabilir. Labioplastiyi tam anlamak için kadınlardaki dış genital bölge organlarının anatomik özelliklerini bilmekte fayda var.

Kadınlarda dış genital bölgedeki organlar neler?

Kadınlarda dış genital bölgeye ‘vulva’ adı verilir. Vulva içinde mons pubis (pubis tepesi), labia majör (büyük dudak), labia minör (küçük dudak) ve klitoris yer alır. Mons pubis, pubik kemiğin üzerinde üçgen şeklindeki yağ dokusundan zengin, üzeri tüylü alandır. Labia majör, büyük dudaklardır ve üzeri tüyle kaplıdır. Labia minör labia majörün içerisinde olan tüysüz, pembemsi iç dudaklara verilen isimdir. Klitoris ise labia minörlerin üst birleşme yerinde ‘Y’ şeklinde üç bölmeden oluşan, uyarılabilen (erojen) kadınlarda cinsel haz ve orgazm organıdır.

Arzu edilen estetik görünüm; büyük dudakların içteki küçük dudakları tamamen kapatması, dışarıda sarkan her hangi bir cilt dokusunun olmamasıdır.  

Kadınlar neden genital estetik ister?

Özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren sosyal bazı değişimler olmuştur. Bu nedenle de tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi genital estetikte de bir artış söz konusudur. Bu artışın sebepleri arasında:

 • İnternet kullanımının yaygınlaşması,
 • Pornografik video ve görsel paylaşımlarının artması,
 • Artan sosyal medya kültürü,
 • Görselliğe karşı sosyal ilgi artışı ve görsel ‘kıyaslama’ yarışı
 • Kötü giden evliliklerin cinsellik ile bağdaştırılması,
 • Çiftlerin cinsel ilişkideki beklentilerinin artışı,
 • Psikolojik ve seksüel yönden kadınların daha iyi hissetme arzuları,
 • Genel olarak anti-aging tedavilerindeki artışlar yer almaktadır.

Cerrahi tekniklerin gelişimi, farklı dikiş materyali seçenekleri, çeşitli anestezi yöntemleri ile sağlanan konfor ve bu alanda kendisini geliştirip öne çıkan hekimler de diğer önemli faktörler arasındadır.   


Ayrıca Müslüman toplumlarda dini bir zaruret olan genital bölge tıraşının batı toplumlarında da yaygınlaşması, kadınların ‘genital alan kamuflajlarını’ ortadan kaldırarak bu bölgenin önemini arttıran unsurlardan olmuştur. Batı toplumunda ‘Brezilya ağdası’ veya ‘Hollywood ağdası’ şeklindeki genital moda akımlarının ortaya çıkışı da genital bölge (vulva) görselliğine artan ilginin işaretleridir.

Labioplasti nedir?

Doğuştan ya da sonradan oluşan dudaklardaki asimetri, hipertrofi (büyüme), sarkma, kararma ve kırışıklıkların estetik cerrahi olarak düzeltilmesidir. Genel olarak iç dudaklar küçültülmekte ve estetik olarak düzeltilmektedir.

Labioplasti gerçekte hem ‘iç dudak estetiği’ hem ‘dış dudak estetiği’ni kapsasa da günlük pratik kullanımda daha çok kastedilen ‘küçük dudak estetiği’ dir. Küçük dudak estetiği ‘iç dudak estetiği’, ‘labia minoraplasti’ veya ‘labia minora redüksiyonu‘ olarak da bilinir. Küçük dudaklardaki sarkma, uzama, kırışma, asimetri ve renk değişikliği için yapılır. 

Labia majoraplasti ise dış dudak estetiği olup, daha az sıklıkta yapılmaktadır. Labia majörün (üzeri tüyle kaplı büyük dudakların) çok büyük olması, üzerindeki deride sarkma kırışma, asimetri ve renk değişikliği sorunlarını gidermek için uygulanmaktadır.


Labioplasti operasyonları iç dudaklardaki büyüklük ve sarkmalar haricinde simetri problemlerinde de yapılmaktadır. Nitekim genital organlar vücudun diğer organları gibi kişiden kişiye farklılık gösterir. Çift olan tüm organlardaki (meme, kaş, göz) asimetri genital dudaklarda da olabilir.

Labioplasti nedenleri

Labioplastinin en sık yapılma sebebi, iç dudaklardaki aşırı büyüklük, sarkma, kırışıklıklardır. Ayrıca labial asimetri, yani her iki dudak arasındaki simetri problemleri ve daha önceden geçirilmiş başarısız genital estetik ameliyatlar da labioplasti sebepleri arasındadır.

İç dudaklar neden büyür ve neden sarkar?

İç dudaklardaki aşırı büyüme, sarkma, kırışma, düzensizlik ve renk değişiklikleri genelde yapısal özelliktedir ve genetik olarak doğuştan gelmektedir. Ailesel geçiş özelliği nedeniyle çoğunlukla ailedeki diğer kadınlarda da vardır. Bazen de özellikle ergenlik sonrasında ortaya çıkmaktadır. Hormonal uyarılara duyarlı bir deri parçası olan labiumların büyümesi 18 yaşına kadar devam edebilir. Bu dönemde özellikle mantar enfeksiyonlarına bağlı aşırı kaşıntı, sık mastürbasyon, kronik ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar, gebelik ve doğumlara bağlı iç dudaklarda büyüme ve daha sonrasında da sarkma izlenebilmektedir. Diğer taraftan yaşlılık ve menopoza bağlı kollajen azalması nedeni ile vücudumuzun tümünde olduğu gibi genital alanda da sarkmalar artmaktadır.

Genital bölgedeki dudakların büyümesi ‘labial hipertrofi’ olarak da bilinir.

İç dudaklardaki büyüklük (labial hipertrofi) hangi problemlere yol açar?

 • Estetik olarak istenmeyen görünüm, vücut beden algısında düşüklük ve buna bağlı psikolojik problemler, kendini beğenmeme, özgüven eksikliği
 • Sık tekrar eden vajinal enfeksiyonlar, artmış akıntı ve koku problemleri
 • İdrar yaparken idrarın etrafa sıçraması ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
 • Mayo, bikini, tayt ve dar pantolon giyememe, utanma
 • Spor yaparken, yürürken sürtünme ile tahriş olma
 • Cinsel ilişkiye girerken ağrı, gerilmeye bağlı zorlanma
 • Cinsel partner ile ilişki sırasında sorun yaşama, konsantrasyon kayıpları 

Labioplasti nasıl yapılır?

Labioplasti iç dudakların kesilmesi, küçültülerek estetik dikişler ile dikilmesi işlemidir. Lokal anestezi, genel anestezi ya da spinal anestezi altında hastanede ya da uygun bir klinik ortamında yapılabilir. Anestezi tipinden bağımsız olarak her cerrahi başlangıç ve bitişinde yapılan, bölgesel lokal anestezi uygulaması ile ameliyat sonrası dönem ağrısız geçmektedir.

Labioplasti teknikleri

Labioplasti bu alanda kendini geliştirmiş jinekologlar ve plastik – estetik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Hastaya ve cerrahın kendi tecrübesine göre seçilen farklı ameliyat teknikleri vardır. Bunlar:

 • Parsiyel rezeksiyon (kısmi çıkartılma),
 • Wedge (V şeklinde kama) çıkartma,
 • Lazer ile labioplasti (lazerle iç dudağın kesilmesi ile yapılan labioplasti) ,
 • Deepitelizasyon (delaminasyon),
 • Z plasti,
 • Üst pedikül rekonstrüksiyonu ile beraber alt kama rezeksiyonu,
 • Star (yıldız) labioplasti.

Labioplastide en başarılı cerrahi teknik

Labioplasti ameliyatlarında en sık kullanılan cerrahi teknikler parsiyel rezeksiyon ve V plastidir. Ancak en başarılı teknik seçiminde hastanın dokusunun yapısı, kalitesi, sarkmanın yeri ve boyutu ile birlikte cerrahın tecrübesi önemlidir.

Labioplasti ameliyatı ne kadar sürer ve sonrası nasıldır?

Operasyon yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyat sonrasında 6 saatlik hastanede veya klinik ortamında gözlem çoğu zaman yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrası soğuk kompresyon ve pansumanların özenle uygulanması önerilmektedir. Operasyondan sonra iyi bakım ve hijyen kurallarına uyulmasıyla konforlu bir süreç yaşanır. Ameliyattan 3 gün sonra hastalar normal günlük hayatlarına dönebilirler.

Labioplastinin faydaları

Labioplasti daha çok kişinin estetik kaygıları sonucu yapılır. İşlevsel faydaları da vardır. Hangi sebeple yapılırsa yapılsın tecrübeli eller tarafından yapılan cerrahi sonrası hijyenik, medikal, fonksiyonel, psikolojik açıdan pek çok faydalar sağlar. Başarı ve memnuniyet oranı da çok yüksektir.

Labioplasti cinsel haz ve orgazmı olumsuz etkiler mi?

Hayır. Genelde öz güven artışı ve fazla dokuların alınması ile cinsel haz üzerine pozitif etkide olduğunu dahi söyleyebiliriz.

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar verir mi?

Asla vermez. Kızlık zarı vajinal girişten 3-4 cm daha içeridedir. Bu yüzden bekarlarda yapılması uygundur.

Labioplasti operasyonu kaç yaşında yapılabilir?

Labioplasti kozmetik nedenle yapılacaksa en erken 18 yaşında yapılabilir. Ancak sık idrar yolu enfeksiyonu veya sık vajinal enfeksiyon gibi tıbbi şikayetler varsa çocukluk çağında bile yapılabilmektedir. 

Labioplastinin riskleri var mı?

Cerrahi işlemler sonrası en olası komplikasyonlar kanama, enfeksiyon ve dikiş yerinin açılmasıdır. Labioplasti sonrasında da hastanın dokusuna, cerrahi ortam şartlarına ve uygulanan tekniğe ya da hastanın ameliyat sonrası öz bakımına bağlı bu komplikasyonlar yaşanabilir. Deneyimli merkezlerde bu riskler %1’in altındadır.

Klitoris bölgesinin estetik cerrahisi nedir?

Klitoris, labia minörler ile aynı hat üzerinde yer alan ve cinsellikte orgazmı sağlayan yoğun sinirsel uyarımı ve kanlanması olan bölgedir. Klitoris üzerindeki fazla deri katlantıları estetik yönden rahatsızlık verici olabilir. Bu nedenle bu bölgeye estetik operasyonlar yapılabilmektedir.

Klitoral hudoplasti nedir?

Klitoris üzerindeki deri katlantısının çıkartılmasına ‘Klitoral hudoplasti’ veya ‘Klitoral hudektomi’ adı verilir. İdeal labioplasti ameliyatı için klitoral hudoplasti de cerrahiye eklenmelidir. Klitoral hudoplastide ‘Ters Y Plasti’ tekniği ile istenilen görüntü tam olarak sağlanabilmektedir. Üstelik klitoris üzeri fazla deri kıvrımları kaldırıldığı için orgazma ulaşmak daha hızlı ve daha kolay olmaktadır.

Klitoris bölgesi cerrahisi labioplastiye göre daha fazla tecrübe gerektirir ve çok daha az sayıda hekim tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle doğru hekime ulaşmak önemlidir. Özellikli bir alan olduğu için labioplastide olduğu gibi bu operasyonun da pek çok püf noktaları vardır. Deneyimli cerrahlar tarafından uygulandığı zaman son derece yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

Barbie vajina estetiği nedir?

Yeni bir genital estetik trendi olan ve ilk olarak Amerika’da popülerleşen ‘Barbie doll vajina’, ülkemize de ilk defa  Dr. Süleyman Eserdağ  tarafından tanıtılmıştır. Barbie vajina estetiği; mümkün olduğunca maksimum şekilde iç dudakların küçültülmesi ile ayakta ya da otururken, dışardan bakıldığında hiç sarkıklık görülmemesi, orta hatta yarık şeklinde ince, seksi düz çizginin görülmesi ile karakterizedir. Amaç iç dudakların mümkün olduğunca kısa kalmasıdır.  

Hibrid vajina

Labioplastide daha doğal görünüm isteyenlerin tercih ettiği ameliyat şeklidir. Sadece bariz olan fazlalıklar çıkartılır, çoğu zaman kliterol hudoplasti yapılmaz ve doğal bir görünüm amaçlanır.

Labioplastide en iyi görünüm

Labioplastide en iyi görünüm hastanın yapısına, isteğine ve sosyokültürel değerlerine göre belirlenmelidir. Deneyimlerimize göre en çok arzu edilen Barbie vajina estetiği için labioplastiye klitoral hudoplasti eklenmesi şart olmaktadır.

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Labioplasti sonrasındaki dönem, ilk 1 ay iyileşme için çok önemlidir. Ameliyat sonrası ilk 3 gün buz uygulama, sızıntı şeklindeki kanamalar ve ödem için önerilmektedir. 10 gün boyunca pansuman, antibiyotik ve antienflamatuar ilaç kullanımı yara iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Ameliyatta kullanılan dikişler estetik olup 20 gün içerisinde kendiliğinden eriyecektir, dikiş aldırmak gerekmeyecektir. Labioplasti sonrası cinsel hayat, spor, yoga, pilates, havuz, hamam, deniz, masaj bir ay sonra serbest hale gelmektedir.

Labioplasti ameliyatını kimler yaptırmalı?

İç dudaklarda sarkma, kırışıklık, esmerleşme problemi olan, bu durumdan dolayı öz güven sorunu olan, partner ilişkilerinde problem yaşayan 18 yaşından büyük herkes labioplasti adayıdır. Bakire olmak ya da menopoz döneminde olmak labioplasti için engel değildir. Olumlu ve tatminkar sonuç için isteklerinizi özgürce anlatabileceğiniz, labioplasti alanında deneyimli bir uzman hekime başvurmanız önemlidir.

Kaynak: https://www.vajinaestetigi.net/labioplasti-nedir

 

 

Önceki Yazılar

Kendinizi İyi Hissetmenize Yardımcı Olacak Küçük Notlar

Sonraki Yazılar

Duş Keyfinizi Artıracak Öneriler