budapeşte

KUSURSUZ AHENG: BUDAPEŞTE

 

 


Tarihi dokusu, kaplıcaları ve kentsel yerleşimiyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Budapeşte’de gündüz şehri keşfederken, geceleri sabaha kadar süren eğlenceyi kaçırmayın.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, 1873 yılında Tuna Nehri’nin iki kıyısındaki Buda (Budin) ve Peşte’nin birleşmesiyle oluşmuş. Buda, şehrin tepelik bölümüyken, Peşte ise dümdüz olan yeri. Halk daha çok Buda kısmında yaşıyor, Peşte ise daha turistik ve hareketli. İki yakayı birbirine bağlayan sekiz tane köprü var ve çok güzeller. Özellikle ben her iki yakasında aslan heykellerinin koruduğu Zincirli Köprü’den (Szechenyi Lanchid) yürüyerek karşı tarafa geçmeyi çok sevdim. Tuna’nın batı kıyısındaki Buda, tarihi semtleriyle ve yapılarıyla çok özel, aynı zamanda tepeden karşı tarafı seyretmek de inanılmaz keyifli. Kışın günbatımı yaklaşık 15.30 civarında oluyor ve ışıklar yandıktan sonra Budapeşte’nin geceleri ne kadar büyülü bir şehre dönüştüğünü fark ediyorsunuz.

KEŞİF TURU
Budapeşte’de şehri iyice anlamak ve görebilmek için en az üç-dört gün geçirmek gerekiyor. Görülmesi gereken yerlerin başında Buda Kalesi (Budai Varnegyed) geliyor. Şehrin Peşte kısmındaysanız, Zincirli Köprü’den geçip ya fünikülerle çıkarak ya da yaklaşık 10 dakika yürüyerek tepeye ulaşılabiliyorsunuz. Ulaştığınızda ise gerçekten harika bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Eğer fünikülerle çıkacaksanız, ilk vagona binmeye çalışın. Böylece yukarı çıkarken ve inerken, Zincirli Köprü’nün harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Burada Matthias Kilisesi’ni (Matyas Templom), Balıkçı Tabyası’nı (Fisherman’s Bastion) ve Kraliyet Sarayı’nı (Kiraly Palota) ziyaret edebilirsiniz. Sarayda Macaristan Ulusal Galerisi, Ulusal Szechenyi Kütüphanesi ve Budapeşte Tarih Müzesi bulunuyor. Budapeşte’nin yıllar öncesine dayanan köklü tarihini burada bulabilirsiniz. Fisherman’s Bastion ise size bir masalın içinde yer aldığınızı hissettiriyor. Burayı Lizbon’un muhteşem Sintra’sına çok benzettim ama renksiz olanı tabii. Eskiden tepenin eteklerinde yaşayan Vizivaroslular hem burayı korumuşlar hem de balık pazarına çevirmişler; adı da buradan geliyor zaten.

Şehri tepeden görebileceğiniz diğer bir harika manzaraya sahip yapı ise Peşte’deki Aziz Stefan Bazilikası (Szent Istvan Bazilika). Merdivenler yerine asansörleri tercih edin, sonra bana teşekkür edersiniz. 100 metre kadar bir yüksekliğe sahip olan kilise oldukça görkemli bir yapı. Yapımı 50 yıl kadar sürmüş. Yukarı çıktığınızda, Budapeşte’yi panoramik olarak görebileceksiniz. Bir başka tavsiyem de burayı günbatımından hemen önce ziyaret etmeniz, çünkü manzara günün bu saatlerinde daha da muhteşem hale geliyor. Geceleri de oldukça kalabalık ve hareketli yerlerden biri burası.

Peşte tarafında en çok fotoğraflanan yerlerden biri olan Kahramanlar Meydanı’nı (Hösök Tere) mutlaka görmelisiniz. Burası UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış durumda. Andrassy Bulvarı da şehrin korumaya alınan diğer bölümlerinden. Müzeler, restoranlar, Royal Opera House, House of Terror da bu meydanda bulunuyor.

Benim en çok etkilendiğim binalardan biri ise Budapeşte Parlamento Binası. Hele geceleri Buda tarafından bakarsanız çok etkileniyorsunuz. Hemen önündeki meydandan da sürekli tramvay geçiyor.

ALIŞVERİŞ NOKTALARI
Alışveriş için Budapest Eye’ın paralel sokağındaki Fashion Street’i tercih edebilirsiniz. Hemen her markayı bulacaksınız. Vakit geçirmek için bir diğer keyifli cadde ise Vaci Utca. Araç trafiğine kapalı olan bu caddenin her tarafında pub’lar ve restoranlar var. Budapeşte gece hayatından bahsedip ruin bar’lardan bahsetmemek olmaz. Harabe bir binadan adım atıp kendinizi Alice Harikalar Diyarı’nda bulabilirsiniz. Normalde asla girmeyeceğiniz binaların içinde inanılmaz dekorlara sahip mekanlar bunlar. En ünlüleri arasında ise Instant, Szimpla Kert ve Fogashaz’ı sayabiliriz.

ŞİFA NİYETİNE
Budapeşte’nin aynı zamanda “Kaplıcalar Şehri” unvanı alması boşuna değil. Osmanlı döneminde tedavi ve hamam için kullanılan kaplıcalar, bugün de dünyanın en iyi hamamları olarak kabul ediliyor. Bunların en ünlüsü ise Szechenyi Termal Hamamı. Geniş ve açık bir alanda olan spa, soğuk Budapeşte günlerinde sıcak termal suyun içinde olmaya bayılan Macarların ve turistlerin gözdesi. Buz gibi havada sıcak suyun içinde satranç oynamayı çok seviyorlarmış. Her cumartesi de partiler yapılıyormuş. Enteresan bir eğlence şekli tabii.

YEME-İÇME ROTALARI
ES Bisztro
Kempinski Hotel Budapest’in giriş katındaki bu restoranın oldukça doyurucu ve bol seçenekli bir menüsü var. Eminim çok keyif alacaksınız.
esbisztro.hu
Deak Ferenc u. 12, 1052 Budapest

Mak Bistro
6 course’luk tadım menülerinden alın ve kendinizden geçin. Şarap eşleşmeleri de oldukça başarılı.
mak.hu
Vigyazo Ferenc u. 4, 1051 Budapest

Zeller Bistro


Aziz Stefan Bazilikası’nın sokağında yer alıyor. Biz hem yemekleri hem de dekorasyonunu çok sevdik, sıklıkla tercih ettiğimiz bir mekan oldu. Girişte sizi bir kadeh köpüklü şarap ile karşılamaları oldukça hoş. Et konusunda çok başarılılar, lokal şaraplardan da denemenizi özellikle tavsiye ederim. Mutlaka rezervasyon yaptırın.
zellerbistro.hu
Hercegprimas u. 18, 1051 Budapest

NE ZAMAN GİDİLİR?
Budapeşte’yi ziyaret etmek için bence en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar. Çünkü yazlar aşırı sıcak, kışları da aşırı soğuk geçiyor. Macaristan, Avrupa Birliği üyesi ve Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapıyorsunuz; fakat aklınızda olsun, para birimi olarak Forint (HUF) kullanılıyor.

NEREDE KALINIR?
Peşte tarafında kalmanızı tavsiye ederim, çünkü bütün eğlence ve hareket bu tarafta. Güvenlik açısından da şehir merkezinde kalmak daha sağlıklı. Dikkatimi çeken bir konu da sokaklarda sayıları oldukça fazla evsiz insan olması. Kimseye bir zararları yok ama yine de bu kadar çok olması enteresan geldi bana. Bu arada şimdiden bilgisini vereyim; sokaklarda bol bol Türkçe konuşulduğunu duyacaksınız, şaşırmayın.

Kempinski Corvinus Hotel
Yeri muhteşem! Ön tarafında bütün ihtişamıyla Budapest Eye bulunuyor, arka kapısı ise alışveriş sokağı Fashion Street’e açılıyor.
kempinski.com
Erzsébet Tér, 7-8, 1051 Budapest

Ibis Styles Budapest Center
Daha uygun fiyatlı konaklama arayışlarında, sürpriz sonuçlarla karşılaşmamak için zincir otelleri tercih etmekte fayda var. En azından temizlik ve hizmet standartları bulunuyor. Ibis de lokasyonu iyi, oldukça temiz bir otel. ibis.com
Rakoczi ut, 58, 1074 Budapest

Yazı ve Fotoğraflar: Çiler Geçici

 

 

Önceki Yazılar

DANS EDEN BEDEN DÖNÜŞÜR

Sonraki Yazılar

ANNE USULÜ MUZLU PUDİNG