KÜRŞAT BAŞAR

KÜRŞAT BAŞAR’IN İLHAM VEREN CÜMLESİ


“Gülten Akın’ın ‘Ah, kimselerin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya’ dizesi beni çok etkileyen dizelerden biridir. O dizelerin yazılışının üzerinden yıllar geçti ama hayatı kalın fırçalarla çizme alışkanlığımız giderek arttı.

İnsanoğlunun belki de en önemli özelliği bütün içgüdülerini, duygularını, içinde yaşadığı dünyayı, çevresini olduğundan farklı bir biçime sokabilmesi. O duyguları, içgüdülerini incelikle dönüştürmeye çalışması… Başkalarıyla empati kurabilmemizin, onları ve kendimizi anlayabilmemizin en önemli kurallarından biri de incelikle düşünmek değil mi?

Herkes en çok bundan; kabalıktan, çirkinlikten, aldırışsızlıktan yakınıyor. Herkes zarafetin öneminden söz ediyor. Ama gelin görün ki çoğumuz en yakınımızdakilere bile zarif değiliz. Zarafet ancak hoş hanımlar için kullanılan bir sözcük haline geldi. Bir davranış biçimi olduğu çoktan unutulmuş gibi.

Edebiyat, hepimizin yazıp konuştuğumuz dilin en zarif kutuplarına çekildiği, en yüksek inceliklerle donatıldığı bir sanat dalı. Ama çoğu zaman kitapları bile sayfaları atlayarak sonunda ne olacak diye okumuyor muyuz?

Bakacak olursanız, herkesin her şeye vakti var. Saatlerce sosyal medyaya bakmaya, bin kere izlediğimiz bitmek bilmez dizileri izlemeye, boş konuşmaya, bizimle hiç ilgisi olmayan konularda ahkâm kesmeye, onunla bununla didişmeye, tanımadığımız insanların dedikodusunu yapmaya ve bunun gibi pek çok şeye vaktimiz var.

İncelik ve zarafet kültürle ilgilidir. Ciddi bir eğitim gerektirir. Okul eğitimi değil de ruh eğitiminden söz ediyorum. Belki sanata, edebiyata biraz daha fazla zaman ayırabilirsek, inceliklerin hayatımızı aslında güzelleştiren şey olduğunu da anlarız.”

*Gülten Akın, şair.

Toplumsal sorunlara dikkat çektiği şiirleriyle tanınan Gülten Akın’ın eserleri birçok dile çevrildi ve bestelendi.

Kürşat Başar, gazeteci, yazar.  

 

 

Önceki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: YÜRÜYEN KELİMELER

Sonraki Yazılar

FIRINDA UNSUZ PATLICAN PİZZA