koronavirus-korku-nasil-durdurulur

Koronavirüs: Korku Nasıl Durdurulur?

Koronovirüs salgını nedeniyle oluşan panik tün dünyayı sardı. Endişelere yenik düşmemek ve korkuya kapılmamak için neler yapılmalı? Hastalıkla mücadele edebilmek için ne tür önlemler alınmalı? İşte cevapları.

1. Riski abartmamaya çalışın

Beynimiz korkutucu ve bilinmeyen bir şeyle karşı karşıya kaldığı zamanlarda panik seviyesini en yüksek seviyelere çıkarıyor. Bilindik ama potansiyel olarak tehlikeli olana daha az önem gösteriliyor. Örneğin: köpek balıklarından korktuğumuzu dile getiriyoruz ancak bir araba kazasında ölme şansımız daha yüksek olmasına rağmen her gün direksiyon başına geçiyoruz.

Önlem alabilmek adına sosyal medyada abartılarak paylaşılan haberleri dikkate almamanızı öneririz. Birçok medya ve sosyal ağlar var olan olayları abartarak bizlere sunuyor.

2. Gerekli önlemleri alın

Kendiniz ve etrafınızdaki insanlar için yapabileceğiniz en iyi şey gerekli önlemleri almaktır.

  • Ellerinizi sık sık alkollü dezenfektanla ya da su ve sabunla temizleyin.
  • Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapayın. Kullandığınız mendili hemen atın ve elinizi yıkayın.
  • Öksüren ve ateşi olan kişilerle yakın temas kurmaktan kaçının.
  • Beslenmenize özen gösterin. Bağışıklık sitemini güçlendiren besinler tüketmeye çalışın.

3. Medya takibini sınırlayın

Günlük haberleri tabii ki de takip edin ama kendinizi tamamen medyaya da odaklamayın. Hastalık hakkında daha az şeyler okumaya çalışın. Bilim insanları virüsü daha iyi anlamak ve etkilerini en aza indirebilmek için muhteşem bir çalışma sergiliyorlar. Onlara güvenmeyi tercih edebilirsiniz. Son bilgileri almak istiyorsanız, aldığınız bilgilerin resmi kaynaklar tarafından onaylanmış olduğuna emin olun.

4. Kendinizle iletişim kurun

Kaygı nedeniniz ne olursa olsun, onu en aza indirmek çeşitli denemeler yapabilirsiniz. Sakinleşmek için nefes egzersizleri yapabilir veya iç sesinizle konuşabilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

USLA-Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi

Sonraki Yazılar

Bibliyoterapi: Ruhumuzu İyileştiren Kitaplar