köpek1

KÖPEĞİNİZLE HAYATI PAYLAŞIRKEN

 

 


Köpekli hayat çok mu zor? Yazarımız köpekli bir hayatın kendisine ve ailesine kattıklarını anlatırken, hayvan dostu kafeleri ve küçük dostlarımıza kapılarını açan otellerde yaşadığı deneyimleri paylaşıyor.

Köpekli ve bebekli hayat

Etrafımızdaki birçok kişiden “En sevdiğim hayvan köpektir” lafını çok fazla duyarız ama iş köpekle beraber yaşamaya gelince bu kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Evcil hayvanların arasında “Köpek daima büyük sorumluluk gerektirir” diye düşünüldüğü için kediler kadar kolay eve almaya cesaret edilemez. İstanbul’da bile köpeğinizle rahat rahat gezebileceğiniz yerlerin kısıtlı olması bizi korkutmaya yetiyor aslında. Ne yazık ki toplumun büyük bir kısmı köpekleri kafelere, otellere, parklara kabul etmeye hazır değil! Yine de büyük şehirler arasında köpeklerimizin en çok düşünüldüğü mekanlar İstanbul’da var.

Köpeğimiz Oreo ile beraber İstanbul’da gittiğimiz kafeler ile şehir dışındaki tatil yerlerine değinmeden önce köpeklerle yaşamanın bizim ve onların psikolojisine olan etkilerinden kısaca bahsetmek gerekir.

Köpek psikolojisi ve insan psikolojisi

Köpeğimiz Oreo’yu iki sene önce, Kuşadası’nda sokaktan sahiplendik. Sonrasındaysa tüm hayatımız değişti. Korkmayın, pozitif anlamda değişti! Bu konuda uzmanların en önemli uyarısı asla “bir hevesle” köpek alınmaması yönünde; çünkü onların görevi sizi ya da çocuklarınızı mutlu etmek değil! Aranızdaki ilişki tamamen karşılıklı davranış ve sevgiye bağlı olarak şekilleniyor. Bizim öncelikli amacımız Oreo’nun hayatını kurtarmaktı ama sonra ne istediğimi görmeye başladım. Öncelikle karşılıksız sevginin ne olduğunu öğrendim; sonsuz iyiliğin, mutluluğun var olduğunu gördüm. Kendi psikolojimde derin bir rahatlama ve her canlıya karşı sevgiyle yaklaşma isteği fark ettim. Sabahları güne mutlu uyanmanın ne demek olduğunu anladım. En önemlisi ise birini sorumlulukla yetiştirmenin, bir nevi evlat sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu önceden deneyimlemiş oldum ve şu an Oreo sayesinde her şeye hazırlıklı bir anneyim!

Bebek ve köpek aynı evde yaşar mı?

Çocuğumuzun Oreo ile büyümesi beni korkutmak yerine sevindiriyor. Herkes gibi çocuğumuzun hem fiziksel hem zihinsel açıdan sağlıklı olmasını, sosyal becerilerinin iyi olmasını istediğimiz için, Oreo ile büyüyor olmasını büyük bir şans olarak görüyoruz. Uzmanlar da köpeklerin, çocukların gelişimine olumlu etkilerini saymakla bitiremiyor.

Tabii ki her köpeğin kendine göre bir karakteri var. Oreo, uyumlu ve iyi niyetli olduğu için çok şanslıyız. Sizin ona davranış şekliniz köpeğinizin karakteri üstünde oldukça etkili. Sevgiyle büyüyen bir köpekten asla zarar gelmez, bunu unutmayın!

Yapılan araştırmalar neler söylüyor?

  • Finlandiya’daki Kuopio Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, köpekle beraber 1 yaşına kadar büyüyen çocuklarda, köpekle büyümeyen çocuklara göre solunum yolu hastalıkları ve enfeksiyonlara yakalanma riskine çok daha az rastlanıyor. Çünkü köpekle büyüyen çocukların bağışıklık sistemi çok daha güçlü oluyor.
  • İngiliz biliminsanları, evinde köpekle beraber büyüyen çocukların 7 yaşına geldiklerinde astım hastası olma riskinin, köpeklerle temas etmemiş çocuklara oranla daha düşük olduğunu belirtiyor.
  • Alberta Üniversitesi ise kedi/köpekle yaşayan ve yaşamayan çocuklar üzerinde bir test gerçekleştirdi. Bu testte haftalık olarak çocukların sağlık durumlarındaki değişiklikler ve ne kadar antibiyotik kullandıkları gözlemlendi. Araştırmanın sonucunda kedi ve köpekle büyüyen çocukların diğer çocuklara göre daha sağlıklı olduğu birçok açıdan kanıtlandı.
  • Köpeklerle beraber büyüyen bebekler, diğerlerine oranla yüzde 29 daha az antibiyotik kullanıyor.
  • Çocuk, mikroplara karşı erken yaşta bağışıklık kazanıyor ve daha sağlıklı bir bedene sahip oluyor.
  • Köpekler bağırsak florasındaki iyi bakterileri desteklediği için bağışıklığın temeli en baştan kuruluyor.
  • Mutluluk hormonu çok daha fazla salgılandığı için köpeklerle yaşayan çocuklar daha mutlu ve paylaşımcı bir kişiliğe sahip oluyor.

Ayrıca hem biz yetişkinler hem de çocuklar için bir diğer önemli noktaysa, dünyada depresyonun arttığını ve depresyona yakalanma yaşının düştüğünü düşünürsek, köpeklerin ruh sağlığına çok iyi geldiği gerçeği. Adeta gizli terapistimiz oldukları araştırmalarca kanıtlanmış bir gerçek. Ama gene de şunu unutmayalım, asla ve asla ne kendimiz ne de çocuğumuz için köpek almayalım, kendimizden tamamen eminsek ve o vefalı dostumuzla bir ömür yaşamayı göze alıyorsak, köpek satın almayalım, sahiplenelim!

Oreo’nun psikolojisine gelince, her ne kadar duygularını sözcüklere dökemese de bakışlarından ve hareketlerinden o kadar güzel anlatıyor ki kendini. Özellikle ilk başta, daha önce sokakta yaşadığı için gözlerinde ve tavırlarında çok büyük bir korku ve güvensizlik vardı. Ama artık sevgiye doyduğundan ve bize sonsuz güven duyduğundan eminim. Bir kere onu asla bırakmayacağımızı biliyor, onu mutlu etmek için yaptığımız fedakarlıklara minnet duyuyor, karnı tok ve her dakika yaşadığımız sarılmalarımızdan sevgiye doymuş durumda. Köpek sahibi olma konusunda sizi korkutan gezdirme, tuvalet konuları da bunların yanında mevzu bile olmuyor. O da sizin evin bir bireyi. O mutlu olunca siz de mutlu oluyorsunuz.

Evet, bebek ve köpek aynı evde çok da güzel yaşar!

Öncelikle kısa bir şekilde iki aylık kızım Eliz ile Oreo’nun ilk karşılaşma hikayesinden bahsetmek istiyorum. Eşim, annem ve ben Eliz’i alıp hastaneden çıkar çıkmaz ilk iş annemlerin evinde kalan Oreo’yu da alıp öyle evimize gitmek oldu. Arabada Eliz’i kucağımda yatmış gören Oreo, arkada yanımda oturan annemin, arabanın ön koltuğundan üzerine fırladı. Eliz nasıl benim kucağımda yatıyorsa, aynı biçimde o koca cüssesiyle annemin kucağına kıvrılıverdi. Hem de bize en ufak bir biçimde dokunup zarar vermeden öylece yattı. Böylece bizi nelerin beklediğini daha ilk günden görmüş olduk. Oreo, Eliz’i kabullenecekti ama o asla evin büyük kızı ilgisinden mahrum bırakılmayacaktı. Eğer sevgimiz ona aynı şekilde devam ederse, o da abla olmaya hazırdı ki tam da öyle oldu. İki aylık kardeşi Eliz’i ilk günden beri kıskanıyor. Ama biz ona Eliz’i yaklaştırdığımız, Eliz’i alıp dışarı çıkarken, Oreo’yu da hep yanımıza aldığımız, daha bir gün bile evde yalnız kalmadığı, her gelen misafirimize Eliz’den önce Oreo’yu sevdirdiğimiz ve evde bir kolumda Eliz diğer kolumda o yattığı için Oreo çok mutlu. Hatta Eliz ağladığında, gelip bize haber bile veriyor. Çok şükür ki onu üzmemeyi başardık ama gene de ara ara depresif moda girmiyor değil.

Aklınıza ilk gelen soru, yeni doğmuş bir bebeğin köpekle aynı evde hijyenik bir ortamda yaşayıp yaşayamadığı değil mi? Tabii bu konuyu çok önceden araştırdık. Yukarıda bahsettiğim araştırmaların dışında doktorumuzdan, düzenli veteriner kontrolünden geçen, aşıları ve bakımı yapılmış bir köpeğin asla ve asla zararlı bir ortam oluşturmayacağını öğrendik. Ben de düzen ve hijyen konusunda biraz titiz olduğum için ev her gün süpürülüyor, koltuklar siliniyor, Oreo’nun evdeki bazı sınırları korunuyor yani şu an için Eliz’in odasına giremiyor ama ileride izin vereceğiz tabii ki. Oreo düzenli olarak banyo yapıyor, dışarıdan eve her girdiğinde patileri ve tüm vücudu yenidoğan ıslak mendilleriyle siliniyor. Oreo, Eliz’in gayet farkında, bu yüzden şu an sınırlar sadece Oreo için ama Eliz büyüyüp Oreo’yu tanımaya başladığında, Oreo’nun huzuru kaçmaması adına onun için de sınırlar çizeceğiz. Birlikte oynayacakları, en iyi arkadaş olacakları günü dört gözle bekliyoruz.

İstanbul’da hayvansever mekanlar

Artık Eliz’i de alıp yavaş yavaş dışarıya çıkmaya başladık ve Oreo ile gittiğimiz mekanlarla kızımızı tanıştırıyoruz. Hem köpeğiniz hem de bebeğiniz ile çok rahat edeceğiniz mekanlardan bahsetmek istiyorum.

Cafe Setup:

Setüstü’nde, mahalle arasında şahane bir mekan! Hem gündüz hem gece gitmek için ideal. Lezzetli yemekleri, müziği, sergilere yaptığı ev sahipliğiyle sanata olan ilgisi, tasarımı, dekorasyonu, ekibin tatlılığı ve tabii ki Oreo’ya ve diğer tüm hayvanlara karşı olan sevgisi. İşte bütün bu nedenler Setup’a olan bağlılığımızı daha da artırıyor. Bebeğiniz ve köpeğinizle rahat edeceğiniz mekanlardan.

Adres: Ömer Avni Mah. İnebolu Sok. No: 9/15, Setüstü-Kabataş

Misk:

Burası çiçeklerle, evcil hayvanlarla dolu, onların deyimiyle “misk” gibi bir kafe. Hazal Şen ve Eda Erbilgin isminde iki tatlı girişimci kadının zevkle yarattığı dekorasyon harikası bir floral kafe Misk. Reşitpaşa’da yer alan Misk’te kahvaltı menüsü ağır basıyor. Değişik çay ve kahveleri birbirinden lezzetli. Tatlıları da enfes! Kısacası Misk’te ne yerseniz pişman olmayacaksınız. Atmosferi ise yoga etkisi yaratıyor. Kullanılan pastel tonları ve tasarımların güzelliği, çiçekler ve zevkli dekorasyonla buluşunca sizi adeta büyülüyor. Köpeklerinizin rahatı da ayrı düşünülüyor, köpeğiniz hem ekibin hem de oraya gelenlerin ilgisine doyup eve dönüyor. Artık bebeğimizle de çok rahat edeceğimiz bir yer bizim için.

Adres: Resitpasa Mah. Emirgan Sok. No:22/A, Sarıyer

Bee:

Hem hayvan dostu bir kafe hem de çocuk oyun atölyesi var. Aheste Pera’nın sahibi Sara Tabrizi yakın bir arkadaşıyla kısa bir süre önce açtı bu tatlı mekanı. Bu yüzden tanıdık tatlar ve ev sahipliği sizleri bekliyor. Burada kafe kısmında siz köpeğinizle oturup yemeğinizi yer ve kahvenizi içerken, çocuğunuz masal odasında veya oyun atölyesinde vakit geçirebiliyor.

Adres: Reşitpaşa Mah. Sarıyer Cad. Sarıyer

Balat Coffee and Guide:

Balat Coffee and Guide, hem insansever hem de hayvansever sahiplerinin yarattığı keyifli mi keyifli bir mekan. Kahveleri çok özel, tatlıları enfes. Tostu ve çayı da çok lezzetli. Oradaki esnafın iş yapabilmesini devam ettirmek, onların önünü kesmemek için tostlar ve çaylar çevredeki esnaftan geliyor.

Adres: Balat Mah. Ayan Cad. No: 52, Fatih

Federal Coffee Company Galata:

Federal, tüm ekibiyle ve kafeye gelen ziyaretçileriyle tam hayvan dostu bir mekan. Kahveler enfes, tatlılar ve atıştırmalıklar lezzetli, ortam keyifli… Dolayısıyla Oreo mutlu, biz mutlu daha ne olsun derken şimdi de sıra Eliz’de!

Adres: Şahkulu Mah. Küçük Hendek Cad. No: 7, Beyoğlu

FilBooks:

Burası için kitap ve kahve konseptli workshop’lara ev sahipliği yapan bir kafe diyebiliriz. Özellikle sanatçı, fotoğrafçı kitaplarını bulabileceğiniz mekanın dekorasyonu da o kadar güzel ki sizin içinizdeki fotoğrafçıyı da hemen dışarıya çıkarıyor. Burada ister kahve için, sağlıklı çaylarından yudumlayın, enfes tatlılarından yiyin, isterseniz kitap okuyun, isterseniz de workshop’lara katılın. Hem de köpeğiniz yanınızda bunları yapabilmeniz ayrı bir eğlenceli değil mi?

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Ali Paşa Değirmeni Sok. No: 1/1, Karaköy

Kava Coffee:

Mekanda kullanılan renkler, ufak detaylar, aksesuarlar burada keyifle kahvenizi içmeniz için ideal! Sahibi ve çalışan arkadaşlar inanılmaz misafirperver hem insanlara hem de köpeklere karşı. Yeni yeni sundukları tatlılar da gayet başarılı. Kahve çekirdeklerini üst katta kendileri kavuruyor ve kahve satışı da yapıyorlar.

Adres: Necatibey Cad. No: 63/A, Karaköy

Journey:

Cihangir’de yer alan Journey’nin hayvansever bir mekan olması, sağlıklı yemekleri ve hayran olunacak dekorasyonu gitmek için yeterli diye düşünüyorum. Özellikle freelance çalışanlar için üst katı ideal! Kahvaltı ve akşam yemeği konusunda da ayrı ayrı iddialılar diyebilirim.

Adres: Kılıçali Paşa Mah. Akarsu Cad. No: 21/A, Beyoğlu

Drip Coffeeist:

Pera’daki Drip Coffeeist de Oreo ile çok rahat ettiğimiz mekânlardan. Burada kahve, tatlı ve Oreo keyfini sonuna kadar yaşayabiliyoruz.

Adres: Asmalı Mescit Mah. General Yazgan Sok. No: 9/A, Beyoğlu

Aheste Pera:

Özellikle hafta sonları kahvaltı zamanı Oreo ile çok rahat gidebildiğimiz bir mekan. Ekibin tatlılığı, Oreo’ya olan sevgisi, lezzetli kahvaltısı ve dekorasyonu 10 üzerinden 10 alır. Akşamları da gayet lezzetli mezelere ve yemeklere sahip modern meyhane havasında bir mekan.

Adres: Asmalı Mescit Mah. Meşrutiyet Cad. No: 107/F, Beyoğlu

Lucky and Friends:

Köpeklere yardım için kendini adamış Duygu ve köpeği Lucky’nin dostlarının kafesi burası! Aynı zamanda petshop olan bu mekanın kahveleri favorimiz olan Federal’den! Bir yandan kahvenizi yudumlarken, bir yandan da evcil dostunuz için şahane tasarım ürünler bulabiliyorsunuz. Keyifli vakit geçirirken, sizin minikler de beraber rahat rahat takılıyorlar etrafta. Sokak hayvanlarına yardım amaçlı etkinliklerin gerçekleştiği, köpeklerle ilgili bilgi verici workshop’ların olduğu bir mekan aynı zamanda burası.

Adres: Teşvikiye Mah. Prof. Dr. Müfide Küley Sok. No: 45, Nişantaşı

Delicatessen:

Delicatessen Nişantaşı’nda sabah kahvaltısından akşam yemeğine, akşamüstü çay-kahve keyfinden lezzetli kokteyllere kadar damak tadınıza uygun bir menü var. Köpek kabul etmesi de bu mekanı bizim için daha da anlamlı kılıyor.

Adres: Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 19/1, Nişantaşı

Mangerie:

Bebek’te muhteşem manzara ve lezzetlere ev sahipliği yapan Mangerie de hayvan dostu bir mekan. Kahvaltıya giderseniz, özellikle pancake ve beyaz çikolatalı brownie yemeden dönmeyin derim.

Adres: Cevdet Paşa Cad. No: 69, Bebek

Hidden Coffee House:

Bebek’te ara sokakta, yeşillikler içinde hayvansever bir mekan burası. Burada özel hazırlanmış kahve ve çayların yanı sıra vegan ve glutensiz yiyecekler de mevcut.

Adres: Bebek Mah. Küçükbebek Cad. Yeniyol Çıkmazı Sok. No: 2/A Bebek

Köpeğinizle gidebileceğiniz oteller

İstanbul’da evcil hayvan kabul eden kafeler gün geçtikçe çeşitleniyor, fakat iş şehir dışındaki otellere gelince büyük bir sorun oluyor. Özellikle yazın köpeğinizle tatil yapmak istiyorsunuz ama resmen oteller tarafından dışlanıyorsunuz ve bu çok canınızı sıkıyor. En baştan söyleyeyim en rahat edebileceğiniz yer Çeşme.

Savra Bodrum

Bodrum’da ne yazık ki hayvan dostu otel ve plaj bulmanız çok zor. Savra Bodrum, Bitez’de yer alan hayvansever bir butik otel. Dekorasyonundaki bohem hava ve geceleri gerçekleştirdiği etkinlikler bu oteli tercih etmeniz için diğer sebeplerden.

Adres: Bitez Mah. Adliye Cad. No: 85, Bodrum

No 22 Hotel Riders’ Inn

Akyaka’da, özellikle kite tutkunlarının mekanı olan şahane atmosfere, müziğe ve yemeklere sahip olan bir otel. Her yerde mama ve su kapları göreceğiniz bu yerde, gelen insanların yarattığı ortam o kadar şahane ki mekanda serbest dolaşan köpeklere bol bol sevgi gösteriliyor. Geceleri köpeğinizi alıp rahatça dans edebileceğiniz, Akyaka’nın en iyi mekanlarından.

Adres: Akyaka Mah. Sefa Sok. No: 22, Akyaka

Su’dan Palas

Aheste Pera’nın sahibiyle Su’dan Palas’ın sahibinin kız kardeş olması, Alaçatı’da yer alan Su’dan’ı, hem o şahane Aheste kahvaltısını alabileceğiniz hem de köpeğinizle rahatça kalabileceğiniz bir otel olarak karşınıza çıkarıyor.

Adres: Alaçatı Mah. Hacımemiş Mah. 2012 Sok. No: 1-3, Alaçatı

Alaçatı Marina Palace

Alaçatı Port bölgesinde denize karşı konumu olan Alaçatı Marina Palace, hem geniş bahçesi hem de geniş odaları ile köpeğinizle gidip memnun kalacağınız bir butik otel. Yaz-kış hizmet veren bu otel köpeğinizle yılbaşı tatilinde de Alaçatı’da kalabileceğiniz nadir otellerden.

Adres: Alaçatı Mah. Hacımemiş Mah. 8000 Sok. No: 39, Alaçatı

Yazı: Nilay Uzun İnan

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

DOWN SENDROMU BİR HASTALIK DEĞİLDİR!

Sonraki Yazılar

DEPRESYONU GERİDE BIRAKMAK