koku-seciminizi-kolaylastiracak-oneriler (2)

Koku Seçiminizi Kolaylaştıracak Öneriler

Bazen hiç ummadığınız bir anda annenizin siz küçükken kullandığı parfüm burnunuza gelir ve sizi yıllar öncesine götürür. Bazen de kalabalık bir ortamda eski sevgilinizin kokusunu duyar, istemsizce etrafınıza bakınırsınız. Koku, beş duyu organımızdan biri olmanın çok ötesinde, adeta hayatımızın seyir defteri gibidir.

Algı ve hafızanın kokuyla bu denli haşır neşir olması parfüm seçiminizi son derece önemli kılıyor. Yanlış koku seçimi karakterinizle ilgili olumsuz bir algı oluşmasına veya yanlış ortamda yanlış kokuyu kullanmak işlerin gidişatının bozulmasına neden olabilir. Koku seçiminizi kolaylaştıracak ve doğru karar vermenize yardımcı olacak öneriler için koku uzmanı Bihter Türkân Ergül’e kulak verin.

Parfüm alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Parfüm satın almanın ilk kuralı, kokuyu kendi teninizde deneyerek karar vermek. Bu yüzden, arkadaşınızda beğendiğiniz bir kokuyu hemen satın almayın veya parfüm alışverişlerinizde kokuyu ilk defa deneyecekseniz, internet sitelerini kullanmayın. Bihter Türkân Ergül, parfüm alışverişine öğlen 13.00 ile 15.00 arası çıkılmasını öneriyor, çünkü bu saatlerde koku alma duyusu güçlü çalışıyor. Parfümü sıktıktan sonra, en az bir saat teninizde olgunlaşmasını bekleyin. Bu süre zarfında, parfümdeki alkol uçar ve teninizdeki koku molekülleri etkisine girerek gerçek kokusunu verir. Dolayısıyla parfümü denedikten hemen sonra satın almanız sonradan pişman olmanıza neden olabilir. Biraz dolaşıp, kitabınızdan birkaç sayfa okuyup bir kahve içerek kokunun teninize oturmasını bekleyebilirsiniz.

Karar aşamasında önem göstermeniz gereken bir diğer nokta ise parfümü karttan veya kâğıttan değil, kendi teniniz üzerinde koklayıp karar vermek. Kart üzerindeyken beğenip satın aldığınız koku, teninizde başkalaşabilir. Kokunun değişmesine sebep olacak bir diğer etken de yiyip içtikleriniz. Baharatlı, acı ve yağlı yiyecekler teninizin kimyasını değiştirir; bu da parfümün kokusuna yansıyarak sizi yanıltabilir.

Parfümü ne zaman, nerede kullanacağınız da seçiminizi etkileyen bir konu. Örneğin ofis ortamında iş arkadaşlarınızı rahatsız etmeyecek hafif çiçeksi, meyvemsi ve sabunsu kokular seçmeniz isabetli olurken, spor yaparken yeşil limon, portakal, narenciye gibi canlandırıcı kokular kendinizi daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlar. Baharatlı, odunsu ve oryantal kokular akşam planları için daha uygundur. Gül, sandal, paçuli, sedir, karabiber, frezya ve amber gibi baskın kokuları, burnumuzun yorularak koku alma duyusunun azaldığı akşam saatlerine saklayabilirsiniz.

Kişiliğimize dair küçük ipuçları

Seçtiğimiz parfüm aslında karşımızdakine bizim hakkımızda çok şey anlatır. Koku hafızaları yaşadığımız coğrafyaya, ait olduğumuz kesime ve aile değerlerimize göre farklılık gösterir. Orta Doğu’daki ülkeler daha yoğun kokuları seçerken, Japonya gibi Asya ülkelerinde hafif, çiçeksi kokular tercih edilir. Koku seçimimizi şekillendiren en önemli unsurlardan biri de kesinlikle karakterimiz. Bihter Türkân Ergül, “Tatlı kokuları seçen birinin çok dominant olması beklenemezken, daha iddialı ve keskin çizgileri olan bir karakterin vanilya, çikolata gibi kokuları tercih ettiği pek olmuyor” diyor.

Tıpkı karakterimizin koku seçimlerimize etki etmesi gibi, kokuların da bizim üzerimizde etkisi büyük. Doğru parfümün kullanımı kişiyi psikolojik olarak etkiliyor. Bunların en başında geleni ise parfüm sürmenin özgüvene olan olumlu etkisi. Özgüveni artıran ve moralin yükselmesini sağlayan doğru seçilmiş bir parfüm, işyerindeki performansı da olumlu yönde etkiliyor. Tıpkı aromaterapi seanslarında olduğu gibi, günlük hayatta da güzel bir şeyler koklamak insanın kendini çok daha iyi hissetmesini sağlıyor.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Yabancı Dil Öğrenmenin Beş Yolu

Sonraki Yazılar

Nasıl Şanslı Olunur?