kitaplarinizi-kesfedin

KİTAPLARINIZI KEŞFEDİN

HEDEF: Kendini tanımak ve gizli kalmış arzularını keşfetmek. Satın aldığımız her kitap ya da her film arzularımıza, hatıralarımıza başka türlü bir düzen verme şeklidir. Bir insanın kütüphanesi çok şey anlatır. Bir kitap ya da bir film kişide bazı noktaları çözebilir. Michel Lejoyeux, bunların ortak noktasının kişinin peşini bırakmayan bir kimlik ya da bir amaç olduğunun altını çiziyor. Peki, siz kendi takıntılarınızın farkında mısınız?

YOL HARİTASI: Kitap ve film koleksiyonunuzun önünde bir dedektif edasıyla gezinin. Genel olarak kütüphanenizde baskın olan temaları saptayın: aşk, psikoloji, kurgu, felsefe, kişisel gelişim… Kendinize sorun: Hangi kitaplar ya da yazarları okumaktan veya ne tür filmleri izlemekten daha çok keyif alıyorsunuz? Sebepleri neler? Size ne katıyor? Bunlardan aldıklarınızı hayatınıza nasıl yansıtıyorsunuz? Bu sorulara cevap verin. Bu sayede arzularınızın ve kişisel ihtiyaçlarınızın bir haritasını çıkarmış olacaksınız. Arzularınıza karşı bir farkındalık geliştirebilmeniz için Michel Lejoyeux bir çeşit kütüphane göstergebilimi sunuyor bizlere. “Her kitap kategorisi kişinin bir başka yüzünü yansıtır” diyor Psikiyatrist Lejoyeux. 

Bilimsel ya da tarihsel kitaplar, zamana karşı faydacı bir tutum sergilemenin ya da küçük şeylerle mutlu olmakta zorlanmanın göstergesi olabilir.

Sağlıklı yaşamla ilgili kitaplar, hastalık hastası olmanın ve genel anksiyete halinin habercisi olabiliyor.

Klasik eserlerse, eskiye özlem duyma, güvenli alandan çıkma ve kişisel istekleri dile getirme korkusu olarak yorumlanabilir.

Korku hikâyelerinin anlatıldığı kitaplar güven arayışının, seyahat kitapları ise günlük rutini kırma isteğinin bir yansımasıdır. Kütüphanenizde uzun yıllardır okunmayı bekleyen ve hiç okunmayacak olan kitapların altında kişinin kendisiyle yüzleşmekten korkuyor olması yatabiliyor.

Aşk romanları tercih edenlerde, romantik ilişkileri idealize etmek ya da yaşadığı hayal kırıklıklarını tamir etme eğilimi görülebiliyor.

Polisiye-gerilim romanları, kişinin güçlü duygular hissetmek istemesi ya da adalet arayışı olarak yorumlanabiliyor.

Felsefe kitapları ise, hayata dair bir anlam arayışı ya da bazı konular üzerine aşırı derecede entelektüel efor harcamak olarak okunabilir.

Maneviyatı konu alan kitaplara yönelmek ise terk edilme duygusunun, ölüm korkusunun ya da başka bir bilinç boyutunda hayatın anlamını aramanın göstergesi olabilir.

Psikoloji kitapları ise, kendini çözmek ya da bir anlamda terapiden kaçmak olarak yorumlanabilir.

Erotik kitaplara ise kişi bazı tabuları aşmak için yönelebilir.

Anlattığımız bu gösterge çözümlemesini filmlerinize de uygulayabilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

BEYNİNİZİ UYARIN ÖMRÜNÜZÜ UZATIN

Sonraki Yazılar

Big Burn İstanbul Festival 2019