kitap-onerileri-zihin-ve-beden (5)

KİTAP ÖNERİLERİ: ZİHİN VE BEDEN

Zihninizi ve bedeninizi iyileştirmenize yardımcı olacak kitapları derledik.

Meditasyon, Christophe André, Pegasus Yayınları

Hayatınızda sakinliğin ve mutluluğun tadını çıkarmanın en güzel yollarından biri meditasyondur. Psikiyatr Christophe André’nin hazırladığı bu kitap, tam farkındalığa giden yolda sanat eserlerinden ilham alıyor. Kitabın içinde aynı zamanda bir uygulama CD’si de bulunuyor. André bize kabullenme, özgürleşme, mutluluk ve sevginin yardımıyla kendi hayatlarımızı da yaşayan birer sanat eserine dönüştürmeyi öğretiyor.

Düşüncenin Gücü, James Allen, Koridor Yayıncılık

James Allen’ın “Düşüncenin Gücü” adlı kitabı hayal ettiğiniz hayatı yaşayabilmeniz için yol gösterici nitelikte. Düşünce gücüyle hayatına yön vermek isteyenlerin yoluna ışık tutarken, tutum ve tepkilerdeki değişikliklerle nasıl huzur ve başarının yakalanabileceğine dair püf noktaları okuyucuyla paylaşıyor.

Sağlık için Farkındalık, Vidyamala Burch, Danny Penman, Pegasus Yayınları

Ağrı, ıstırap ve stres dolu bir hayata katlanmak zorunda değilsiniz. “Sağlık için Farkındalık” kronik ağrıyı, hastalıkların neden olduğu acı ve stresi azaltmak için günlük hayatınıza dâhil edebileceğiniz bir dizi basit uygulamayı sizlere sunuyor. Omurga yaralanması yüzünden çektiği şiddetli ağrılarla baş edebilmesine yardımcı olması için Vidyamala Burch tarafından geliştirilen meditasyon programı bu kitabın çekirdeğini oluşturuyor.

Beden Kayıt Tutar, Bessel A. Van Der Kolk, Nobel Yaşam

Beynimiz ve bedenimiz karşılıklı etkileşimler üzerinde şekillenir. “Beden Kayıt Tutar” tam da bu noktadan yola çıkarak ruhsal ve hatta bedensel hastalıklarımızın kökeninin anlaşılmasına kılavuzluk ediyor. Yeni terapi yöntemlerini tanıtarak etkili başa çıkmanın nasıl olabileceğinin yollarını gösteriyor. Bunu yaparken de gerçek öykülerle insanın zekâsına, dayanıklılığına, baş etme ve iyileşme gücüne dikkati çekiyor.

Deri-Ben, Didier Anzieu, Metis Kitap

Psikanalist Didier Anzieu’nün deri-ben kuramı halen psikanaliz tartışmalarındaki önemini korumaya devam ediyor. Anzieu’ye göre, kişinin ilk benlik deneyimi çocuğun gelişiminin erken evrelerinden itibaren kendine bir deri oluşturma deneyimiyle oluşuyor. Derimiz ve ego arasındaki bağlantıyı ele alan kitap özellikle psikanalizle ilgilenenler için ufuk açıcı türde.

Vücudunuz Hayır Diyorsa, Gabor Mate, İletişim Yayınları

Hastalık, insanın sağlıklıyken çok da farkında olmadığı yaşamsal önemdeki fizyolojik ve psikolojik süreçlerine ciddi bir darbe vurur. Özellikle de kronik hastalığı olan biri, vücudunun sınırlarını bu hastalık yoluyla fark etmeye başlar. “Vücudunuz Hayır Diyorsa”, duygusal şartların ve bunların hastalığın seyrini nasıl etkilediğini anlamanız adına yardımcı oluyor.

 

 

Önceki Yazılar

ANLAM İFADE EDEN BİR ÇİZELGE HAZIRLAYIN

Sonraki Yazılar

ÇOCUK MU BAKALIM, KARİYER Mİ YAPALIM?