kitap-onerileri-hatalarinizdan-ders-alin (4)

KİTAP ÖNERİLERİ: HATALARINIZDAN DERS ALIN

Herkes hayatını doyasıya yaşamayı ve kendini gerçekleştirmeyi ister. Fakat bu yol, kaçan fırsatlar, mutsuz kararlar ve bazen de geri dönüşü olmayan hareketlerle doludur. Hatalarınızı geride bırakıp, önünüze bakmanıza yardımcı olacak dört kitabı bir araya getirdik.

1. Çuvalladın!, Erik Kessels, Pegasus Yayınları

Yaptığımız hatalar sonucunda hepimiz zaman zaman başarısızlığa uğramışızdır. Pes etmek ya da ahlamak yerine bakış açınızı değiştirerek hatalarınızdan ilham alabilir ve başarının ilk adımını bu şekilde atabilirsiniz. Hollandalı kreatif direktör ve sanatçı Erik Kessels, hayatta çuvalladığınız anları nasıl yaratıcı bir güce çevirebileceğinize dair sizlere kılavuzluk ediyor.

2. Hatalar Kitabı, Corinna Luyken, ABM Yayınevi

Corinna Luyken’in hem illüstrasyonlarını yaptığı hem de kaleme aldığı “Hatalar Kitabı”, en büyük acemiliklerin nasıl birer parlak ilham kıvılcımına dönüşebileceğini gösteriyor. Okurun dünyayı ve yaşamın ayrıntılarını yepyeni bir bakış açısıyla görmesini sağlayan kitap, hata yapmanın ne kadar besleyici olabileceğini ortaya koyuyor. Çizimleri ve kısacık metniyle sadece küçük yaştaki okurların değil, yetişkinlerin de hayata bakışını değiştirecek, yaş sınırlaması olmayan bir kitap.

3. Hatalar Psikolojisi, Carol Tavris, Elliot Aronson, Sola Unitas Yayınları

Yanlış bir şey yaptığınızda veya bunu kabullenmek istemediğinizde, kaçış noktanız ne oluyor? Kendi kendinizi nasıl kandırdığınızı farkına varmak adına yol gösterici bir kitap olan “Hatalar Psikolojisi”, hem kendinizin hem de çevrenizdekilerin davranışlarını anlayabilmenize, hatalarınızı kabullenmenize ve insan doğasının bazı şaşırtıcı gizemlerini daha açık görmenize yardımcı oluyor.

4. Şahane Hatalar, Heather McElhatton, April Yayıncılık

Bundan sekiz yıl önce ilk yayımlandığında oldukça ses getiren, oyun oynar gibi yaklaştığımız, yolun bizi nereye çıkaracağını bilemediğimiz “Şahane Hatalar” kitabına şimdi bir de başarısızlıklar gözünden bakın. Hayatın bizim için neler hazırladığını asla bilemeyiz, tıpkı bu kitaptaki gibi ilk bölümün ardından seçiminizi yapın ve yola koyulun. Göreceksiniz ki hatalı kararlar şahane olayların başlangıcı olabilir ve herkes ikinci bir şansı hak eder.

5. ON BEING WRONG

Çoğumuz hatalı bir davranıştan kaçınmak adına elimizden geleni yaparız, ancak asıl hata bunu yapıyor olmamız olabilir mi? Gazeteci ve yazar Kathryn Schulz’un Ted Talks’ta yaptığı “On Being Wrong” başlıklı konuşması, hata yapmaya dair bakış açınızı değiştirecek türde.

 

 

Önceki Yazılar

ŞEFKATİ DUYGUDAN EYLEME DÖNÜŞTÜRMENİN YOLLARI

Sonraki Yazılar

İÇSEL YALNIZLIK