kitap-onerileri-cocuklugunuza-geri-donun (5)

KİTAP ÖNERİLERİ: ÇOCUKLUĞUNUZA GERİ DÖNÜN

Kendininizi tanımanızı ve içsel çocuğunuzu iyileştirmenize yardımcı olacak kitapları derledik.

DEĞİŞİM MÜMKÜN

Ben Ok’im-Sen Ok’sin, Thomas A. Harris, Okuyan Us Yayınları

Thomas Harris’in Transaksiyonel Analiz’i kapsamlı bir şekilde ele aldığı bu kitap, uyum sağlamaktan ziyade değişim ve dönüşümü isteyen kişilere yol gösteriyor. Kişiyi, geçmişte ne olduğundan çok şimdi olandan ve gelecekte ne olacağından sorumlu olduğu gerçeğiyle yüzleştiriyor. Dahası, insanların değişmesini, otokontrolü, kendini yönlendirmeyi ve seçme özgürlüğünü keşfetmeyi mümkün kılıyor. Kişilik yapınızı keşfederek, eski kararların nasıl ve neden alındığını anlayarak hayatınızı değiştirebilirsiniz.

BİZE MİRAS KALAN

Çocukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi, Jonice Webb, Sola Unitas Yayınları

Ebeveynlerimizden farkında olmadan aldıklarımız yetişkinlik döneminde bizi hem duygusal hem de sosyal anlamda oldukça etkiliyor. Jonice Webb “Çocukta İhmaliz İzi: Boşluk Hissi” kitabında, bunların farkına varmamıza, duygusal olarak karşılaştığımız engelleri tanımlamamıza ve bu engellerin üstesinden gelebileceğimiz yolları bulmamıza destek veriyor.

NESİLDEN NESİLE

Seninle Başlamadı, Mark Wolynn, Sola Unitas Yayınları

Yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini kanıtladı. İşte tam da bu noktada “Seninle Başlamadı”, geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunuyor. Mark Wolynn, bilemediğimiz ve acı çekmemize sebep olan çözülmemiş travmalarla bizi atalarımıza derinden bağlayan yolları aydınlatma konusunda rehberlik ediyor.  

EBEVEYNLER İÇİN

Bütün-Beyinli Çocuk, Tina Payne Bryson, Dan J. Siegel, Koridor Yayıncılık

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bir mağazanın ortasında öfke nöbeti geçiriyor. Anaokuluna giden çocuğunuz giyinmeyi reddediyor. Beşinci sınıf öğrencisi olan çocuğunuz arkadaşlarıyla bahçede oynamak yerine bir bankta oturmuş ağlıyor. “Bütün-Beyinli Çocuk”, bu tür çöküş ve çileden çıkma hallerinin kaynağını keşfetmenizi sağlayan, çocukların duygusal zekâsının gelişimine yardımcı olan kolay anlaşılır bir kılavuz niteliğinde.   

 

 

Önceki Yazılar

SEVGİYİ İFADE ETMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Sonraki Yazılar

BAŞARISIZ OLUNDUĞUNDA NE YAPILMALI?