kisisel-duzen-ve-organizasyon-konusunda-ne-yapmalisiniz

KİŞİSEL DÜZEN VE ORGANİZASYON KONUSUNDA NE YAPMALISINIZ?

 

 


Kendinize zaman tanıyın
“İşinizi kolaylaştırmak için çekmece gibi küçük alanlardan gereksiz eşyaları atmaya başlayın” diyor Yaşam Koçu Sylvaine Pascual. İsraf etme duygusunu önlemek için en kolay verebileceklerinizi verin ama bir nesneden ayrılmak sizin için imkânsızsa kendinize sorun: “Benim için bu nesnenin değeri ne?”, “Ona sahip olmak bana ne getiriyor?”, “Elimde tutmak bana neye mal oluyor?”.  Sonuçta hiç kimse minimalist zen modasına uymak zorunda da değil.

Teşekkür edin
Kişisel düzen ve organizasyon konusunda danışmanlık hizmeti veren Marie Kondo’nun önerisi gayet net: “Sadece sizi mutlu eden nesneleri tutun, geri kalanları atın. Attığınız nesnelere de o güne kadar size hizmet ettikleri için ‘teşekkür edin’ diyor.” Her bir nesne için kendimize sormamız gerekiyor: “Beni mutlu ediyor mu?”

Bedeninizi dinleyin
Bir nesneden ayrılırken, bedeninizde ne hissettiğinizi araştırın önerisinde bulunuyor, bilinçli eşya ayırma yönteminin yaratıcısı Thomas Siceaux. Mesela atamadığınız eski bardakları düşünün ve bedeninizi başınızdan ayak parmaklarınıza kadar tarayın. Neler hissettiğinizin listesini yapın: Kolda gerginlik, midede boşluk hissi vs. İçgüdüsel olarak ne yapacağınıza karar verene kadar bu işlemi tekrarlayın.

 

Benim çözümüm

Serap, 32 yaşında, ilkokul öğretmeni

“Çocukken anahtarlık ve daha birçok ıvır zıvır biriktiriyordum. Bunlar beni koruyan küçük hazinelerdi. Kendi evime taşındıktan sonra her şey değişti. Tüm eşyalarımı küçük bir stüdyo daireye yerleştirmem gerekiyordu. Gereksiz eşyaları ayırıp atmak, evin içinde yürüyebilmem ve nefes alabilmem için gerekli hale geldi. Yer açıldıkça, düşüncelerimin de netleştiğini fark ettim. Yaşam alanımı sahiplenmemle birlikte, etrafımı eşyalarla doldurmaya daha az ihtiyaç duyar oldum. Metodum: Bir nesneyi bir aydan uzun süre kullanmıyorsam, onu atıyorum ve eve daha az eşya alıyorum.”

 

 

Önceki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: KARPUZ ŞEKERİNDE

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: MUCİZELERİ SAYMAK