kisin-enerji-tasarrufu-saglamanin-bes-yolu

Kışın Enerji Tasarrufu Sağlamanın Beş Yolu

Evinizi soğuk havalara hazırlarken, sıcaklık ve enerji verimliliği arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Alışkanlık ve ihtiyaçlarınızı akıllı sistemlerle buluşturarak her ikisine de aynı anda sahip olabilirsiniz.

1. Enerji tasarrufu denetimi planlayın

Enerji tasarrufu verimliliğini artırmak için basit adımlar atarak faturalarınızdaki rakamları düşürebilirsiniz. Evinizde enerji denetimi gerçekleştirmek, tüketilen enerji miktarını analiz etmek ve daha verimli kullanımı konusunda uzman desteği almak, enerji tasarrufunun ilk adımı. Böylelikle, fark ettiğiniz problemlerin çözülmesi için ne gibi önlemler almanız gerektiğini kolaylıkla saptayabilirsiniz. Bu bazen eski bir fırın fanı filtresini değiştirmek kadar basit olabilir.

2. Isıtma sistemlerinizi ayarlayın

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri mekaniktir, bu nedenle tüm mekanik sistemlerde olduğu gibi rutin kontrollerinin yapılması gerekir. Bu küçük kontroller ev aletlerinizin randımanlı çalışmasını ve ömrünün uzamasını sağlar. Ocağınızda ve ocak çevresinde yanık kalıntısı olup olmadığını incelemek, gaz ocağındaki alevin sabit ve mavi olmasına dikkat etmek ve sarı-turuncu veya titreyen alev olması halinde teknik ekipten yardım istemek, fırının yağlı ve tozlu kalmamasını sağlamak gibi basit gözlemler yapabilirsiniz.

3. Pencerelerinizi kontrol edin

Özellikle ısıtma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamanın en önemli kurallarından biri, pencere ve kapı kenarı boşluklarından soğuk hava sızmasını engellemektir. Pencere kaplamaları ısı kaybına karşı koruma sağlasa da, panjur ve stor kullanmak yalıtıma yardımcı olabilir.

4. Kombinizi doğru şekilde kullanın

Evinizde maksimum enerji verimliliği sağlamak için kombiyi kullanırken birkaç küçük ipucunu izlemeniz yeterli. Evde ve uyanık olduğunuz anlarda kombiyi ısınmanıza yetecek sıcaklıkta, mümkün oldukça düşük ayarda kullanın. Uzmanlar, kombiyi 10 ile 15 derece arasında olacak şekilde ayarlamanın yıllık ısınma maliyetinizi yaklaşık olarak %10 oranında düşürebileceğini söylüyor. Yatmadan önce kombinin sıcaklığını düşürebilir veya akıllı bir kombiye yatırım yapabilirsiniz. Programlanabilir bir kombi kullanmak, daha pratik ve işe yarar olabilir.

5. Uzlaşmacı olun

Evinizin sıcaklığını ailedeki herkesin isteklerine göre şekillendirmek ve bu esnada enerji tasarrufunu gözetmek zor olabilir. Ev halkıyla çevre sorunları ve doğal kaynakların tüketimi hakkında konuşup onları enerji tasarrufu hakkında bilgilendirin. Bu önlemleri neden almak istediğinizi anladıklarında, kombi ayarını ne zaman değiştirmeleri gerektiğini bilecek, üşüdüklerinde fazladan bir kat hırka ve terlik giymeyi alışkanlık haline getireceklerdir.

 

 

Önceki Yazılar

Recolor İsimli Sergi Trump Art Gallery’de

Sonraki Yazılar

Uzak İlişkilerinizi Kuvvetlendirin