depresyon

KIŞ DEPREYONUNDAN KORUNMA YOLLARI

Havaların soğuması depresyona sebep olabiliyor. Depresyonla başa çıkmanın en iyi yollarından biri de egzersiz yapmak. 7’den 70’e herkes için en etkili ilaç olan egzersizler, ruhsal sağlığı korumanın en etkili yöntemlerinden biri. Depresyondan korunmak adına yapılabilecek egzersizler;

1.Koşu

Birçok araştırma koşu yapmanın depresyonu azalttığını gösteriyor. Zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz kapalı ortamlardan çıkıp, doğanın huzur dolu kollarına kendinizi bırakmanız ruhunuz için harikalar yaratabilir.

2.Pilates

Joseph Pilates, pilates’in “beden, zihin ve ruhun tam koordinasyonu” ile ilgili olduğu konusunda kararlıydı. Pilates yaptığımızda, beden ve zihin her egzersizden mümkün olan tüm faydayı sağlar.

3.Yoga

Bazı çalışmalar yogada antidepresan etkisinin olabileceğini ve depresyon belirtilerinin azalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Gün içerisinde yapılan birkaç dakikalık yoga, rahatsız bir zihni sakinleştirmenin en etkili yollarından biri olabilir.

4.Yüzme

Yüzme, rahatlamak ve stres atmak için en çok tercih edilen egzersizdir. Günde sadece 30 dakikanızı ayırarak ruhunuzu iyileştirebilirsiniz.