keyifli-bir-hafta-sonu-icin-alti-ipucu (5)

KEYİFLİ BİR HAFTA SONU İÇİN ALTI İPUCU

Sorumluluklardan, stresten ve endişeden uzak, zihinsel enerjinizi artıracak bir hafta sonu geçirebilmenin yolları.

Yapmanız gereken hiçbir şeyin olmadığı, plansız bir hafta sonu hayal edin. Rüya gibi olmaz mıydı? Önümüzdeki hafta sonu tamamen size ait olsaydı, ne yapmak isterdiniz? Kanepede yatmak, film izlemek ve ufak gezintiler yapmak cazip gelebilir veya anı yakalayarak bu iki günü dolu dolu yaşayabilir, ruhunuza iyi gelecek faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz.

  1. Mutluluk adımları atın

Temiz hava almak ve doğayı keşfetmek, kendinizle baş başa kalmanın yanı sıra egzersiz yapmanın da harika bir yolu. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise yürüyüş ayakkabısı ve yanınıza almanız gereken eşyaları koyacağınız bir sırt çantası. Daha önceden bildiğiniz bir yere gidebileceğiniz gibi, şimdiye kadar gidip görmek istediğiniz ama zaman bulamadığınız bir yeri de ziyaret edebilirsiniz. Neresi olursa olsun, doğanın güzelliğiyle bağlantı kurmak, stresi azaltmanın ve iç huzuru beslemenin hem ucuz hem de etkili bir yoludur.

2. Yeni bir tarif deneyin

Televizyondaki yemek programlarını seyretmekten keyif alıyor ya da yeni tatlar keşfetmeyi seviyorsanız, hafta sonu yeni yemekler yapmaktan mutlu olabilirsiniz. Merak ettiğiniz lezzetleri pişirmeyi evde deneyebilir, hafta içi yemek için sağlıklı yiyeceklerle buzdolabınızı doldurabilir veya kendinizi cömert ve misafirperver hissediyorsanız, dostlarınızı evinizde kuracağınız kocaman bir sofrada ağırlayabilirsiniz.

3. Kendinizi şımartın

Şımartılmak sizin için ne anlama geliyor? Arka planda çalan dinlendirici bir müzik, aromaterapi mumlarıyla çevrili bir köpük banyosu, rahatlatıcı bir ayak masajı için spa ziyareti… Hafta sonunu kişisel bakım ve rahatlamaya ayırabilirsiniz. Evinizin çevresindeki güzellik salonları için fırsat sitelerine göz atmak veya kendi rutininizle evde uzun bir cilt bakımı seansı gerçekleştirmek, kendinizi hem ruhen hem de bedenen yenilenmiş hissetmenizi sağlar.

4. Turist gibi gezin

Yakınlarınızda gerçekleşen sergi ve konser gibi etkinlikleri takip edin. Çevrenizde ne kadar çok etkinlik düzenlendiğini fark edince şaşırabilirsiniz. Hafta sonunu adeta bir turist gibi şehri yeniden keşfetmeye ayırabilir, tarihi çarşıyı yeniden gezebilir, görmek istediğiniz tiyatro oyunu veya sinema filmi için bilet bakabilirsiniz. Birlikte gezebileceğiniz kimse yok mu? Endişelenmeyin. Tek başınıza böyle bir deneyim yaşamak, özgürleştirici ve özgüven artırıcıdır.

5. Zihninizi keşfedin

Stresli bir haftanın ardından zihninizi ve duygusal sağlığınızı besleyen aktiviteler yapmak iyi gelir. Meditasyon, yoga ve bilinçli farkındalık gibi aktiviteler sakinleştirici etkiye sahiptir ve iç huzurunuzu kazanmanıza yardımcı olur. İnternette yer alan çok sayıda bilgilendirici videodan faydalanabilir veya atölye çalışmalarına katılabilirsiniz. Bu etkinliklerden daha çok yarar sağlayabilmek adına cep telefonunuzu kapatın. Bu sayede daha kolay kendinize odaklanabilir ve zihninizi dinlendirebilirsiniz.

Yaratıcı olun

Suluboya, takı tasarımı, fotoğrafçılık veya örgü ile ilgilenerek yaratıcı tarafınıza dokunma fırsatını kullanın. Hep heves ettiğiniz yaratıcı yazarlık işine merak salabilir veya okuldan mezun olduktan sonra bıraktığınız gitar derslerine geri dönebilirsiniz. Yaratıcı bir projeye odaklanmak, stresi azaltır ve sonucu düşünmeden başarı hissini yaşamanızı sağlar.

 

 

Önceki Yazılar

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ

Sonraki Yazılar

HANGİ DOSHA TİPİNE SAHİPSİNİZ?