keyifle-izleyeceginiz-zamansiz-biyografi-filmleri-5

Keyifle İzleyeceğiniz Zamansız Biyografi Filmleri

Biyografi filmleri, başkalarının hayatlarını görme şansı yakalayabildiğiniz; sevinçleri, kayıpları, hüzünleri derinlemesine hissettiğiniz muhteşem yapıtlardır.

Ayrıca bu filmler sayesinde başka bir kişinin sorunlarıyla nasıl başa çıktığına, çözüm üretmek için neler yaptığına bizzat şahit olursunuz.

Keyifle izleyeceğiniz zamansız biyografi filmlerini listeledik.

1. Ray (2004)

Jamie Foxx ve Tequan Richmond’ın başrollerinde olduğu Ray filmi, Ray Charles’ın hayatını konu ediyor.

Ray, çok küçük yaşlardayken trajik bir olay yaşar ve bu olay sonucunda da görme yetisini kaybeder. Çok küçük yaşlardan beri piyona çalmak en büyük tutkusu olan Ray, bu tutkusundan asla vazgeçmez. Ray, karşılaştığı her sorunla bir şekilde başa çıkar ve dünyanın en önemli müzisyenlerinden biri olur.

Filmi izledikten sonra uzun bir süre Ray Charles’ın müziklerinden kopamayacaksınız.

2. Into The Wild (2007)

“Bana aşk, para, inanç, şöhret, adalet yerine; gerçeği verin.”

Into the wild filmini izlerken Christopher’ın her sözünü bir köşeye not etmek isteyeceksiniz. Bu filmle hayatınızı yeniden sorgulayacak ve isteklerinizi yeniden gözden geçireceksiniz.

Üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher McCandless, sahip olduğu her şeyi bir kenara bırakır ve macera dolu bir yolculuğa çıkar.

3. Julie & Julia (2009)

Julia Child, Mastering the Art of French Cooking adlı kitabın yazarıdır. Julie Powell ise Julia Child hayranı olan bir blog yazarıdır. Julie & Julia filmi, bu iki güçlü kadının tutkuları için sarf ettikleri çabaları gözler önüne seriyor.

Filmin başrollerini Meryl Streep ve Amy Adams paylaşıyor. Meryl Streep’in muhteşem oyunculuğu sayesinde ekrandan bir an olsun gözlerinizi ayıramayacaksınız.

4. The Blind Side (2009)

Sevgiye olan inancınızı kaybettiyseniz eğer, bu film tam size göre. Sandra Bullock ve Quinton Aaron’ın başrolerini paylaştığı The Blind Side filmi içinizi ısıtacak bir yapım.

Annesi uyuşturucu bağımlısı, babası ise ölmüş olan Michael’ın yolu Leigh Anne (Sandra Bullock ) ile kesişir. Aile sıcaklığını derinden hissedeceğiniz bu filmde, Mike’ın yeteneklerine ve sevgi dolu kalbine şahitlik edeceksiniz.

5. The Theory of Everything (2014)

The Theory of Everything, fizikçi Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini anlatıyor.

 Başrolleri Eddie Redmayne ve Felicity Jones paylaşıyor.

6. Suffragette (2015)

İngiltere’de, kadınların oy kullanma haklarını elde etmek için verdikleri mücadele konu ediliyor. Filmde Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Brendan Gleeson, Anne-Marie Duff, Ben Whishaw ve Meryl Streep yer alıyor. 

7. Maudie (2016)

Kanadalı Halk Sanatçısı Maud Kathleen Lewis’in hayatı anlatılan filmde, Maud’un yaşadığı zorluklara ve resim yapma tutkusuna şahit olacaksınız.

Maud, çocukluk yıllarından beri Romatoid artrit hastasıdır. Anne ve babasını kaybettikten sonra kardeşiyle yaşamaya başlar. Erkek kardeşinin tüm mal varlıklarını satmasıyla birlikte Maud bir süre sığıntı gibi yaşar. Everett Lewis’in (Ethan Hawke) kendine bir yardımcı aradığını gören Maud, Lewis’in peşine takılır ve kendini bir şekilde kabul ettirir.

8. Ford v. Ferrari (2019)

Matt Damon ve Christian Bale’in başrollerinde olduğu Ford v. Ferrari filminde Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikâyesi anlatılıyor. Otomotiv vizyoneri Carroll Shelby ve İngiliz şoförü Ken Miles, 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda birincilik için işe koyulur.

 

 

Önceki Yazılar

Resmin Hikâyesi: Away

Sonraki Yazılar

Duygusal Yorgunluğa Doğal Çözümler