kendinisimartmak

KENDİNİZİ ŞIMARTIN!


Kadınlar doğası gereği vericidir ve kendilerine zaman ayırmak, yapılacaklar listesinin en alt sıralarında yer alır. İşin gerçeği: Kendinizi ikinci planda tutmanın kimseye faydası yok. Sağlığınızın bozulması, hayatınızın pek çok alanında verimliliğinizin düşmesi ve tükenmişlik gibi gibi pek çok sıkıntının temelinde belki de bu yatıyor.

Kişisel bakım, bütünsel iyilik hâlinin temelinde yer alır. Hatta kendine bakmamak, sorumsuzluğun ta kendisi olabilir! Zira sağlığımızı, nasıl hissettiğimizi, başkalarıyla ve etrafımızdaki dünyayla kurduğumuz iletişimi etkiliyor. İşte yazar Kris Carr’dan  yarın ya da sonraki gün değil, tam da bugün kendinize bakmaya başlamanızı sağlayacak basit adımlar...

Derleyen: Buğra LEVENT

Enflamasyona son

Enflamasyonun pek çok kronik hastalığın temel nedeni olduğu su götürmez bir gerçek. Neyse ki, bunu yenmenize yardımcı olacak taktikler var. Bunlardan ilki daha çok sebze yemek ve taze hazırlanmış yeşil juice ve smoothie’ler içmek. Enflamasyonu azaltıp enerji veren ve içeriğindeki vitamin, mineral, antioksidan ve enzimler sayesinde bağışıklığı güçlendiren bitkisel gıdaları hayatınızdan eksik etmeyin.

Işıltının kaynağı 

Kendinize iyi bakmak, cildinize herhangi bir bakım ürününün yapabileceğinden çok daha etkili şekilde parlaklık ve ışıltı katar. Geceleri en az yedi saat uyuyor musunuz? Yeterli su içiyor musunuz? Stresinizi azaltmak ve kortizol seviyenizi dengelemek için meditasyon ya da masaj gibi minik molalar veriyor musunuz? Yapmıyorsanız hemen başlayın. Ama en önemlisi, hayatınızdan memnun olmanız ve keyif almanız. Unutmayın, mutlu olmak ışıltının anahtarı.

Daha mutlu ilişkiler

İlişkilerinizin yarısı karşı tarafsa, diğer yarısı sizsiniz. İçinde bulunduğunuz ciltte ve vücutta rahatsız, mutsuz ve bitkin hissederseniz; karşınızdaki insanı mutlu etmeniz, derdine ortak olmanız imkânsız hâle gelir. Sevgilinizle birlikteyken hiç “Bana dokunma, çok şişmanım” gibi bir düşünce aklınızdan geçti mi? Ya da bitkin ve stresli olmanın acısını ondan çıkardınız mı? Siz bu kadar mutsuz ve yorgunken ilişkiniz nasıl ‘mutlu’ olabilir ki?

Geçmiş, geçmişte kaldı

Hepimiz geçmişte yaşadıklarımızın izlerini ve acılarını taşıyoruz ama kendinize duyduğunuz şefkat, nezaket ve sevecenlikle bu izleri silebilirsin. Böylelikle hayatta görüp görebileceğiniz en iyi arkadaşlık ilişkisini kurabilirsiniz: Kendinizle olan arkadaşlığınız. Yani kendinizin en yakın arkadaşı olabilirsiniz. Ve şöyle düşünebilirsiniz: Arkanızda sizin gibi biri olduktan sonra, hayatınıza kimin girdiğinin veya hayatınızdan kimin çıktığının bir önemi yok.

 

 

 

Önceki Yazılar

VAROLUŞÇU TERAPİ

Sonraki Yazılar

DOLGUN DUDAKLAR

Bir cevap yazın