ruh-esinizle-tanistiginizi-gosteren-10-isaret-2

Kendinizi Diğer İnsanlara Açın

Her ne kadar içinde bulunduğumuz çağ tam tersine bizi inandırma eğiliminde olsa da insanlar doğaları gereği sosyal ve birbirine bağımlı varlıklardır. Diğer insanlarla kuracağımız sosyal ve duygusal bağlar iyi oluş halimizi besler. Bundan mahrum olmak kişiyi olumsuz yönde etkiler. Öyle ki, araştırmalara göre izole hissetmek ölüm riskini artırıyor. Ortak insanlığımızı anlamak, kişinin diğerlerine bakış açısını değiştiriyor. Bu sayede bir yabancıdan ziyade daha çok “komşu” gibi görebiliyoruz birbirimizi. Bakış açısını değiştirmek, neşe ve paylaşım sürecinin daha anlamlı olmasını sağlıyor. Bugünlerde yoksunluğunu hissettiğimiz şey de bu değil mi?

Ev Ödevi

Kendinizi diğerlerine açmak, “ben”den “biz”e geçiştir. İçtenlikle karşıladığımız kişi bizim büyük beşeri ailemizin bir parçasıdır. Aynı zamanda bu karşılama beraberlik, paylaşım, yardımlaşma gibi kavramları da hayatımıza katar. Özel günleri sosyal ilişkilerimizi iyileştirmek için bir fırsat olarak görebiliriz. Normalde pek fazla iletişimde olmadığımız insanlara sosyal yaşantımızda yer vererek onlarla yeni bir bağ kurabiliriz. Komşularınızın hatırını sormaya ya da aile ve arkadaş ilişkileri zayıf olan birini yemeğe çağırmaya ne dersiniz? Genel olarak bu alanda gelişmek için kendimize şu soruları sorabiliriz: İlişkisel insaniyetimi güçlendirmek için neler yapabilirim? Hayatımda kime daha fazla yer açabilirim? İnsanlığımı her gün küçük eylemlerle nasıl ifade edebilirim?

Paylaşım

Murat, 28 yaşında, ürün geliştirme uzmanı

“Oldukça kalabalık bir sosyal çevrem var. Durmadan bir şeylere yetişmeye çalışıp koşturduğum hayatımda kısa bir süre önce pek dışadönük olmayan arkadaşlarıma yeterince ilgi göstermediğimi fark ettim. Bu nedenle onlara hayatımda daha çok yer açmaya karar verdim. Karantina sürecinde tek başına yaşayan yakın zamanda tanıştığım birini, zor bir zamandan geçen eski iş arkadaşımı görüntülü aradım. Sohbetlerimiz beklediğimden daha sıcak geçti. Birbirimizi gerçekten oturup dinlediğimizde söyleyecek ne kadar çok şeyimiz olduğunu ve birbirimize ne kadar çok şey katabileceğimizi görmüş oldum. Artık ‘daha az sesi çıkanlara’ karşı daha çok ilgi göstermeye çalışıyorum.”

 

 

Önceki Yazılar

Baharatlı Lassi

Sonraki Yazılar

Resmin Hikâyesi: Away