kendinizi-affedin

KENDİNİZİ AFFEDİN

 

 

Özgüven ve özsaygı, suçluluk duygusunu zayıflatır ve kendimizi hırpalamamızı engeller. Hatalarımızı ve eksiklerimizi kabullenmemizi kolaylaştırır. Hawaii yerli dilinde “hatayı düzeltmek” anlamına gelen Ho’oponopono, Hawaii takımadalarında Antik Çağ’dan bu yana bilinen bir kendini özgürleştirme metodu. Hawaiili Morrnah Simeona tarafından 20. yüzyılın başında çağımızın gereklerine göre yeniden ele alındı. Bu teknik tek başına veya grup halinde uygulanabiliyor. “Üzgünüm”, “Affet”, “Teşekkür ederim” ve “Seni seviyorum” şeklinde dört ifade sırayla dile getiriliyor.

Hedef: Samimi bir şekilde af dileyerek kendimizi suçluluk ve utanç duygusundan azat etmek.

Nasıl uygulanır? Aynanın karşısına geçin ve bu dört ifadeyi sırayla yüksek sesle söyleyerek kendinizle diyalog kurun.

Üzgünüm

Sizde pişmanlık, vicdan azabı, utanç, suçluluk gibi hisleri uyandıran tecrübeleri hiçbir detay atlamadan kendinize anlatın. Bunun sizde yarattığı etkileri hissedin ve bu hisleri olduğu gibi kabullenin. Hazır hissettiğinizde, kendinize söyleyin: “Üzgünüm.”

Affediyorum

Akabinde kendinize veya başkasına yaptığınız ve engellemediğiniz ya da engelleyemediğiniz haksızlıkları düşünün. Hazır hissettiğinizde, kendinize söyleyin: “Affediyorum.”

Teşekkür ederim

Sonra bu deneyimlerden aldığınız dersleri düşünün ve kendinize söyleyin: “Teşekkür ederim.”

Seni seviyorum

Kendimizi zayıflıklarımızla, aşamadıklarımızla, kusur ve eksikliklerimizle kabul etmek zordur ama yine de kendimizi hırpalamamalıyız. Bu tutum daha güçlü, daha ferah ve hatta başkalarına karşı da daha iyi olmamıza yarar. Aynada kendinize bakın, acele etmeyin ve hazır hissettiğinizde, kendinize söyleyin: “Seni seviyorum.”

 

 

Önceki Yazılar

Sonraki Yazılar

ÇOCUK SANAT FESTİVALİ ZORLU PSM’DE