kendinize iyi davranın

KENDİNİZE KARŞI ŞEFKATLİ OLUN

İşler yolunda gitmediğinde, ilk tepkimiz kendimizi suçlamak oluyor.

Kültürümüzde bütün yükü bizim sırtımıza yükleyip bizi sürekli eleştiren o minicik iç ses, güzel ve olumlu şeyler fısıldayan sesten hep daha yüksek çıkıyor. Hayatta kendimize daha olumlu bakmayı denediğimiz zamanlarda da zayıflık, pasiflik ya da kendini beğenmişlik tuzağına düşebiliyoruz. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, öz-şefkat duyabilen, kendine merhamet gösterebilen kişilerin daha iyi bir ruh sağlığına ve zorluklar karşısında daha metanetli bir duruşa sahip olduklarını gösteriyor. Aynı zamanda kendimize yönelik bu bağışlayıcı yaklaşımımız değişime açık olmayı da beraberinde getiriyor. 

EV ÖDEVİ

Mayıs ayı boyunca kendinize olabildiğince yumuşak ve kibar davranın; farz edin ki karşınızda hayatta en sevdiğiniz dostunuz var. Özellikle sıkıntılı anlarda bunu yapmaya özen gösterin. Kendine iyi davranmak demek; farklı duygularımızı yargılamadan kucaklamak, diğer insanların da en az bizim kadar kırılgan, hassas olabildiğinin farkında olmak ve kendine karşı sıcak ve anlayışlı olmak demektir.

Başarısızlık durumunda kendimize nasıl davranıyoruz? En çok hangi yönlerimizi eleştiriyoruz? Şimdi, sizi kötü hissettiren ve utandığınız bir olayı düşünün. Diyelim ki bu olay sizin değil de bir arkadaşınızın başına geldi; ona bu konuyla ilgili neler söylerdiniz? Onu sakinleştirmek ve cesaretlendirmek için hangi sözcükleri kullanırdınız?

Böyle bir durumda başvurulabileceğiniz bir başka yolsa, kendinize mektup yazmak. Bir sorunu kelimelere dökmek kendimize daha iyi davranmamızı sağlar.

PAYLAŞIM

Esin, 35 yaşında, satış araştırmacısı

“Bir işin düzgün yapılması benim için çok önemli. Bu yüzden çevreme ve kendime karşı çok talepkâr olabiliyorum. Geçenlerde duygusal bir çöküş yaşadım ve o gün kendime iyi davranmaya karar verdim. Kendi içimde kendimle savaşmaya başladım, çünkü duygularımı açarsam, onları kontrol edememekten korkuyordum. O günden sonra kendime daha az yüklenmeye ve kendimi suçlamamaya başladım. Bu deneyim sayesinde kendimi daha rahat hissetmeye başladığımı ve çevremdekilere karşı da daha olumlu yaklaştığımı fark ettim.”    

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

YAS: VAR MI BU ACININ İLACI?

Sonraki Yazılar

ANNELERE ÖNERİLER

Bir Cevap Yazın