kendini-sevmenin-yollari

KENDİNİ SEVMENİN YOLLARI

Başkalarına karşı kibar olmak, sevgi cümleleri kurmak bizler için her zaman daha kolay olmuştur. Peki bunu kendinize ne sıklıkla yapıyorsunuz? En son kendinize ne zaman teşekkür ettiniz veya ne zaman kendinizi sevdiğinizi dile getirdiniz?

Eğer sağlıklı ve daha iyi bir ruh haline sahip olmak istiyorsanız, kendinizi ödüllendirmeniz ve sevgiye boğmanız gerekir. Çünkü bedeniniz sizin yol arkadaşınız. Küçük kusurlarınıza takılıp, bedeninizden nefret etmeyi bırakın ve onu olduğu gibi kabul etmeye çalışın. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız, yani kendinizi nasıl seveceğinizi bilemiyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz.

1. Meditasyon

Kendinizi merkezinize alabilmek için meditasyon en güzel ve en işe yarar yöntemlerden biri. Hayat stresli bir hal almaya başladığında veya zihninizdeki seslerin yükseldiğini hissettiğiniz anda meditasyona dönebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz her yerde meditasyon yapabilirsiniz; sessiz ve rahat bir yer olması yeterli.

Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız maditasyon uygulamalarını telefonunuza indirebilirsiniz. Kendinizi her gün zihninizi rahatlatmaya adadığınızda, bedeninize ve kendinize olan sevginiz güçlenecektir.

2. Vücudunuz İçin Teşekkür Günlü Tutun

Her gün bıkmadan usanmadan, vücudunuzda en çok neleri sevdiğinizi not edin. Sizin için neleri başarıyor, en güzel noktası hangisi gibi tüm detayları yazın. Ve bu noktalar için teşekkürlerinizi iletin. Vücudunuzu sadece estetik açıdan ele almayın, daha derin düşünün. Sizinle birlikte olduğu için, vücudunuzu takdir edin.

3. İç Sesinizi Yönetin

İçinizdeki o sesin size hakaret etmesine, sizi çirkin bulduğunu söylemesine izin vermeyin. Karşınızda kendini sevmediğini ve vücudundan hoşlanmadığını söyleyen bir arkadaşınız, eşiniz, kardeşiniz veya çocuğunuz olsaydı ona ne söylerdiniz? Kendinize de onlara yaklaştığınız gibi yaklaşmanız gerekir. İç sesiniz size hoşunuza gitmeyen şeyler söylediğinde onunla konuşun ve neden böyle düşündüğünü sorun. Belki de o düşüncelerin hiçbiri size ait değildir. Belki de başkalarının sesidir.

4. Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Hayatta herkesin becerisi, zekâsı, güzelliği birbirinden farklıdır. Kendinizi dergi sayfalarında veya sosyal medya üzerinde gördüğünüz insanlarla karşılaştırmayı bırakın. Çünkü her zaman en güzeli, en zekisi veya en başarılısı olacaktır. Bunlarla yarışmak yerine sizi mutlu edecek şeylere odaklanın. “Hangi konuda başarılıyım, ne yapmak istiyorum, nerede olmak istiyorum?” gibi sorular sorun kendinize. Muhakkak başarılı olduğunuz, sizi mutlu edecek bir alan bulacaksınızdır. Hem her insan kendi özelinde çok güzeldir. Kıyaslama yapmayı bırakmaya çalışın ve kendinizdeki güzellikleri keşfedin. Bu keşif sayesinde güzelliğin sadece beden ve yüz görünümünden oluşmadığını anlayabilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

BEYOND BOLLYWOOD MÜZİKALİ

Sonraki Yazılar

BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ DOKUZ OYUN