woman

KENDİNİ ÖVME SANATI


Kendimizi övmeyi öğrenerek beynimizi değiştirebiliriz. Yeter ki bunu doğru yapalım!

Derleyen: Buğra LEVENT

1- İNSANLARA YARDIMCI OLUN 

Yönetici Koçu ve BRAG! How to Toot Your Own Horn Without Blowing It kitabının yazarı Peggy Klaus, “İster bir iş görüşmesinde, ister internetteki bir tanışma sitesinde profilini oluşturuyor olun; insanlar olumlu özelliklerinizi bilmek ister. Bu durumu başkalarının zihninde sadece gerekli bilgileri kullanarak kendi algınızı oluşturmak gibi ele alırsanız, odağınızı onların isteklerine döndürebilirsiniz” diyor.

2- HİKÂYENİZİ ANLATIN

Klaus, “Bunları yaptım, şunları kazandım şeklinde bir liste yapmanız, kendinizle böbürlendiğiniz algısına neden olabilir. Bunun yerine başarılarınızı öyküleştirin. Kariyerinizde yükselme sürecini veya yurt dışında geçirdiğiniz ve farklı engeller atlattığınız bir yılı anlatmak, daha iyi bir karşılıklı sohbet ortamı oluşturur” diyor.

3- HEYECANINIZI KORUYUN 

Olumlu taraflarınızı öne çıkarmaya çalışmak (örneğin yeni birileriyle tanıştığınız iş ortamında) gergin hissetmenize neden olabilir. Klaus, “Vücudunuzdaki adrenalini görmezden gelmek yerine onu yönlendirin. Kendinizi sakin gibi davranmaya zorlamayın; heyecanınızı kabul edin ve bu şekilde davranın. Bunun çok daha kolay uygulanır olduğunu göreceksiniz” diyor.

4- ANLAM KATIN

İnsanların spor salonunda selfie çekmeyi sevmesinin bir nedeni var: Bir yandan karın kaslarını, bir yandan da onlar için aslında ne kadar çok çalıştıklarını gösteriyorlar. Klaus, “Mesela bir konferans sırasında çektiğiniz bir ‘story’ paylaşmanız, ‘ne kadar çok şey bildiğinizi’ göstermek yerine ‘ne kadar çok şey öğrendiğinizi’ göstermenizi sağlar” diyor.

 

 

Önceki Yazılar

ÇİGONG İLE GÜN İÇİNDE KISA BİR TATİLE ÇIKMAYA NE DERSİNİZ?

Sonraki Yazılar

İLİŞKİDE TEHLİKE İŞARETLERİ!

Bir cevap yazın