kendini-guvende-hissetmenin-onemi

KENDİNİ GÜVENDE HİSSETMENİN ÖNEMİ

Hata yapmaktan ve başarısız olmaktan korktuğumuzda daha büyük hatalar yapmamız kaçınılmaz olabilir. Kendiniz ve çevremiz için güvenilir bir ortam yaratarak bu kaygıları aşabiliriz.

Örgütsel davranış konusunda uzman profesör Richard Hackman ile Harvard Business School profesörü Amy Edmonson, hastane personelinin ekip olarak Hackman verimlilik ilkeleri (motive edici ve net hedefler, uygun kaynaklar) doğrultusunda çalıştıkları zaman daha az medikal hata yaptıklarını göstermeyi hedefleyen bir araştırma yürüttü.

Ancak çalışmaları beklenenden daha farklı sonuçlandı. Hackman’ın ilkelerine göre oluşturulan grup açıkça daha çok hata yaptı. Bu sonuç alandaki onlarca yıllık araştırmalarla çelişiyordu. O halde ne olmuş olabilirdi? İyi oluşturulmuş bir ekibin daha kötü olması nasıl açıklanabilirdi? Bu çalışmanın neticesinde Edmonson şöyle bir fikre kapıldı: İyi ekipler daha çok hata yapmıyor, daha çok rapor veriyor. Hipotezini sorgulamak için tekrar hastaneye dönen Edmonson, Hackman’ın takımının çok daha az hata yaptığını ortaya çıkardı. Aynı zamanda da, diğer grubun kendi hatalarını gizlediğini ve dışarıdan daha az hata yapmış gibi göründüklerini buldu. Aslında durumun tamamen tersi olduğu ortaya çıktı. Amy Edmonson, “başarısız olmayı öğrenmek ya da öğrenmek için başarısız olmak” konseptini gruplara ve örgütlere uyguladı. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu bir dünyada, kişisel gelişim ve örgütsel öğrenme rekabetin özüdür. Başarısızlığı bildirme korkusu kaçınılmaz olarak uzun vadede başarısızlığa neden olur. Amy Edmonson iyi oluşturulmuş grupların uzun vadede kendilerini psikolojik olarak güvende hissettiklerini söylüyor. Grubun üyelerinin kendilerine güvenleri var, çünkü yardım istediklerinde veya başarısız olduklarını itiraf ettiklerinde utanmıyor veya kaygılanmıyorlar. İyi belirlenmiş bir grupta psikolojik olarak güvenli bir atmosfer yaratıldığı için ekibin üyeleri hata yapmaktan korkmuyorlar. Yapılan sohbetler ise gelişmek ve öğrenmek için oluyor. Aksi halde, hatalar gizlendiğinde öğrenmek daha zor oluyor ve hatayı tekrar etme ihtimali artıyor.

Çeviri: Ekin Nazlı

 

 

Önceki Yazılar

SAKİNLEŞMENİZE YARDIMCI OLACAK BEŞ ÖNERİ

Sonraki Yazılar

TRANSAKSİYONEL ANALİZ KURAMI