kendine-guvenen-kadinlarin-ortak-ozellikleri

Kendine Güvenen Kadınların Ortak Özellikleri

Bir kadına kendine güvenmek için neye ihtiyacı olduğunu sorarsanız, birçoğu hiç tereddüt etmeden şu cevabı verecektir: güzellik. Cevap gayet açık ama yanlış! Psikologlar, psikiyatristler ve koçlar insanların farklılıklarının, becerilerinin ve yeteneklerinin yaşam boyunca kişiyi ayakta tutmaya yarayan en önemli unsurlar olduğunu söylüyor.

Güven ve yüksek benlik saygısı her kadın için mutluluğun anahtarıdır. Ve güven, benlik imajınıza ve geçmiş yaşam deneyimlerinize bağlıdır. Aynaya baktığımızda, inançlarımız ve düşüncelerimiz kendi yansımamızı algılayış şeklimizi etkiler.

Özgüven sahibi kadınlar kendilerini gerçekçi bir şekilde değerlendirirler. Yansımalarına baktıkları zaman sadece dış görünüşlerini değil, iç güçlerini de görürler.

Kendine güvenen kadınların ortak özelliklerini yazdık.

1. Kusurlarındaki güzellikleri görebiliyorlar

Kendine güvenen kadınlar, fiziksel özelliklerinin farkındadırlar. Fiziksel özelliklerini tanımaktan korkmazlar ve kendilerini bu özelliklere göre değerlendirmezler. Küçük kusurların, inkar edilemez değerlerinden daha ağır bastığına inanmazlar.

Kötü göründüğünü düşündüğümüz yanlarımız bizi kusurlu bir insan yapmaz. Kendine güvenen insanlar açık bir şekilde kendilerini değerlendirebilir ve kendilerini oldukları gibi kabul edebilir. Kusurlarımızı kabul ederek, yeteneklerimizi ve güçlü yönlerimizi keşfedebiliriz.

2. Güçlü ve zayıf yanlarının farkındadırlar

Karşılaştıkları ve üstesinden geldikleri tüm zorlukları hatırlıyorlar ve dayanıklıkları için kendilerine saygı duyuyorlar.

Evet, belki onların da başkalarını memnun etmeye ihtiyaçları vardır; belki de sevgi ve kabul görmeyi istiyorlardır. Ancak bu ihtiyaçlarını kontrol etmeyi ve kendilerini kaybetmemeyi öğrendiler.

3. Korkularının farkındalar

Özgüvenli kadınlar kendilerini severler. Güçlü yönlerin bilirler ve onlara değer verirler. Aynı zamanda korkularının ve şüphelerinin de açıkça farkındadırlar. Siz de şüphelerinizi ve korkularınızı kabul ederseniz, artık o kadarda korkutucu olmadığını fark edebilirsiniz.

Özgüvenli kadınlar sezgilerine güvenirler ve zorluklarla başa çıkabileceklerine inanırlar.

4. Kararlarının arkasındadırlar

Başkalarını suçlamaya çalışmadan, aldıkları kararların ve seçimlerin sorumluluğunu daima alırlar. Çok uzun bir süre önce kimsenin onları memnun etmek veya mutlu etmek gibi sorumluluklarının olmadığını anladılar.

Doğru kararlar vermenin her zaman mümkün olmadığını bilirler. Bu nedenle de iyi seçimlerini takdir eder, kötü olanlardan ise ders çıkarırlar.

 

 

Önceki Yazılar

İstanbul Permakültür Kolektifi’nden Çevrimiçi Eğitim

Sonraki Yazılar

Karamsarlığa Direnmenin Beş Yolu