shutterstock_392903785

“KENDİMLE BAŞA ÇIKAMIYORUM”


Hayatla ve kendimizle başa çıkamadığımız durumlar oluyor. Ancak bunların üstesinden gelmek ve iyileşmek için şimdi acı gerçeklerle yüzleşme zamanı. Hazır mısınız?

Derleyen: Buğra LEVENT

1. Planlarınızı iptal ettiğin için suçluluk duyuyorsunuz

Daha önce yapmayı düşündüğün şeyleri sıraladınız, listesini yaptınız, planlar hazır ama siz değilsiniz. Bu gibi durumlarda planlar çöpe gidebiliyor; ama dünyanın sonu olmadığını da hatırlatmakta fayda var. Zira her zaman planlarınızı değiştirebilirsiniz.

2. Her gün yorgunsunuz

Bazen ‘Hayır’ demeyi bilmediğimiz için, hayat fazlasıyla üzerimize geliyor. İşte, sosyal hayatta ve diğer alanlarda da yapabileceklerimizin dışına çıkmamamız gerek.

3. Çok düşünüyorsunuz

Aslında düşündükçe her şeyin daha da kötüye gideceğinin farkındayız. Ama yine de kendimizi bunu yapmaktan alıkoyamıyoruz. Biraz mola vererek, düşüncelerinizi üst rafa kaldırmayı deneyin. Faydasını göreceksiniz.

4. Başarılarınızı ödüllendirmiyorsunuz

Küçük ya da büyük fark etmez, kendinizi alkışlamayı bilmelisiniz. Bu hayat sizin ve zaferlerinizi kutlamak da hakkınız.  Böylece olası kötü günleri alt etmeyi başarıp kendinize yeni zamanlar yaratabilirsiniz. Şükredin ve iyi olduğunuzu düşünün.

5. Kendinizi sürekli başkalarıyla karşılaştırıyorsunuz

Karşılaştırma, neşenin hırsızıdır. Instagram’daki insanların hayatlarına bakıp kendinize sorular sormaktan vazgeçin. Şekil A: “Neden sevgilim yok? Neden zengin değilim? Neden bloggerlar gibi sürekli o eğlenceden bu eğlenceye gitmiyorum?” gibi gibi… Sadece kendiniz için yaşayın. Başkalarının hayatı sizi ilgilendirmesin. Ne gerek var? Bunun için üzülmeye değer mi?

6. Her şey hakkında endişeleniyorsunuz

Kendini üzmek için sebepler arıyorsun. Aslında buluyorsun da. Hayatının her köşesine girip mutlaka endişelenecek bir şeylerin olduğunu görüyorsun. İşin olsun, ilişkilerin olsun… Kendini sürekli böyle düşündürtmek için deli olmalısın!

7. Kontrolcüsünüz

Otokontrol dediğimiz şey, sizde durmadan çalışıyor. Kontrolden vazgeçin. Hayatın ne getireceği hiç belli olmuyor. Kendinizde her şeyi kontrol edecek gücü buluyor olabilirsiniz; ama bu durum sizi zamanla hayli yoracaktır.

8. Her şeyi umursuyorsunuz

Bazı şeylerin uçup gitmesine izin verin. Geçmişte yaşadığınız ayrılıkları ve hayal kırıklıklarını hatırlayın; onların üstesinden gelmeyi başarmıştınız. Şimdi de bırakın gitsin.

 

 

 

 

Önceki Yazılar

GİZLİ SAKLI BASKI: FLÖRT ŞİDDETİ

Sonraki Yazılar

PLAJDA SAÇLARINIZLA KUSURSUZ GÖRÜNMENİN SIRLARI

Bir cevap yazın