kendimize-karsi-sefkatli-olmak-neden-onemlidir

KENDİMİZE KARŞI ŞEFKATLİ OLMAK NEDEN ÖNEMLİ?

Daha az çatışma, daha az endişe ve daha fazla huzur için kendinize karşı şefkatli olmanız gerekir.

Özel hissetme isteği anlaşılır bir durumdur. Sorun şu ki, herkesin aynı anda ortalamanın üzerinde olması mümkün değil. Mükemmel olduğumuz bazı konular olsa da, her zaman daha akıllı, daha başarılı ve daha güzel biri muhakkak olacaktır. Peki bununla nasıl başa çıkabiliriz?

Birçoğumuz en iyisi olduğumuzu düşünmek için başka insanlara yukarıdan bakmaya meyilliyizdir. Ancak bu tutumun bir bedeli var; bizim yaşamdaki potansiyelimize ulaşmamızı engelliyor.
Kendi zayıf yönlerimizi kabul etmezsek nasıl büyüyebiliriz ki? Bu tutum bizleri geçici olarak ayakta tutar ama aynı zamanda uzun vadeli bir soruna da sebebiyet verebilir.
Peki cevap nedir? Kendimizi değerlendirmeyi ve yargılamayı tamamen bırakmak. Kendimizi “iyi” veya “kötü” olarak etiketlemeye çalışmaktan vazgeçip, kendimizi açık yüreklilikle kabul etmemiz gerekir. Bir arkadaşa veya bir yabancıya gösterdiğimiz nezaket ve şefkatin aynısını kendimize de göstermeliyiz.

Kendinize karşı şefkatli olmanızı sağlayacak beş yol


1. Zihninizi dönüştürün. Evet zihni kandırmak söylendiği kadar kolay olmayabilir. Ama kendinizi kabul etmek ve kendinize karşı şefkatli olmak istiyorsanız eğer bunu yapmanız gerekir.

2. Kendinize karşı nazik olun. Sözlerin büyük bir büyüsü olduğunu biliyoruz. Kendinize değersiz olduğunuzu söyleyip durursanız eğer bir süre sonra buna inanmaya başlayacaksınız. Kendinizin en iyi arkadaşı olmaya çalışın ve değerli olduğunuzu her fırsatta dile getirin.

3. Hatalarınızı affedin. Bağışlama ve merhamet büyük bir öneme sahiptir. Herkes hata yapar, önemli olan hataları kabul edip tekrarlanmaması için çaba göstermektir. 

4. Zevk aldığınız şeyleri yapmak için zaman ayırın. Sadece ev ve iş arasında gidip gelmek yerine, sizi eğlendirecek ve sizi canlı tutacak uğraşlar edinmeye çalışın.

5. Zihninize ve vücudunuza iyi bakın. Bu, kendinize karşı şefkat göstermenin en etkili yoludur.  

 

 

Önceki Yazılar

SÜREKLİ YORGUN HİSSETMENİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Sonraki Yazılar

FİLM ÖNERİSİ: TOLKIEN