kendi-hikayenizi-yazin (4)

KENDİ HİKAYENİZİ YAZIN

Kendi yolculuğunuza çıkmanız için ihtiyacınız olan, kişisel hikâyenizi ortaya çıkarmanız ve içinizde uyuyan kahramanı keşfetmeniz. Yazmak fikirlerinize, hedeflerinize anlam katar ve kendinizi daha iyi görmenizi sağlar.

Hayatınızın kahramanı olmak; kendi hikâyenizi kendinize anlatmanız, güzel maceralarınızı tasarlamanız, varoluşunuzun başoyuncusu olmak için arzularınıza hayat vermeniz anlamına gelir. Üstelik güzel haber şu ki, yazmanın ruha iyi geldiğini söyleyen senarist Bruno Garel’e göre, beynimiz kurgu ile gerçek arasındaki farkı kavramadığı için kâğıda döktüğünüz istekler gerçek hayatta vücut bulabilir yani gerçekleşebilir. Birçok senarist gibi Garel de Amerikalı mitolojist ve yazar Joseph Campbell’in “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” isimli kült kitabından esinlenmiş. Jung ekolünden gelen ve psikolojiye ilgi duyan Campbell, dünya üzerinde bilinen bütün mitlerin insan ruhu temel alınarak öyküleştirildiğini belirtiyor. Kendisi bu öyküleştirmeye “kahramanların yolculuğu” adını veriyor. Bu iç yolculuk boyunca kahraman, bildiğimiz dünyadan uzaklaşır, iç dünyasında ve dış dünyada birtakım sınavlar verir, zafere ulaşır ve böylece iç arayışını başarıyla tamamlar. Sonunda bu iç arayıştan sonsuza dek değişmiş olarak çıkar. Kendi iç arayışınız için siz de bu yolculuktan ilham alabilir ve önerdiğimiz egzersizleri yapabilirsiniz. Kendi hikâyenizi ve arayışınızı başlatmak için bir deftere, kaleme ve her gün ayıracağınız birkaç saate ihtiyacınız var.

Kendinizi tanıtın

Kendinizden üçüncü tekil şahıs olarak bahsedin. Kendinizden bu şekilde uzaklaşmanız düşünce akışınızı güçlendirir ve kaleminizi özgürleştirir. Kahramanınızın adı (yani sizin adınız) çok önemli, çünkü isim sizi dünyaya tanıtan kartvizittir. Kahramanınız adı hakkında ne düşünüyor? Beğenmiyor mu, yoksa ondan memnun mu? Kahramanınızın adı nereden geliyor? Hikâyesi ne ve adı hangi kültüre ait? Bu adı ona kim seçmiş ve neden? Ailesinde bu adı taşıyan başka birileri var mı, yoksa sadece ona mı ait? Bu soruları sormak ve soruların sizde yankı uyandırması için, şu dört cümleyi tamamlamadan önce, kendinize zaman tanıyın. Cümlelerin arasına bol bol yazabilmek için boşluk bırakın.

Hikâyemin kahramanının adı

tarihinde, şehrinde doğdu.

Adı… ’dan geliyor.

Onun isminin bana anımsattığı şey (Kendinizi hayal gücünüzün kontrolüne bırakın ve aklınıza o an gelen fikirleri özgürce yazın):

Kendinizi tasvir edin

Kahramanınızın çevresi hakkında bolca düşünün. Nerede yaşıyor? Evi düzenli mi, dağınık mı? Hangi eşyalara sahip olmak hoşuna gidiyor? Evi terk etmek zorunda kalsa, hangi eşyayı yanına alırdı ve neden? Bu aşamada kahramanınızın portresini çizmeye başlıyorsunuz.

Kendinizi aynanın önünde ayakta dikkatlice gözlemleyin. Her daim üçüncü tekil şahıs olarak tüm detaylarıyla gördüğünüz kişiyi betimleyin. Yüzü, silueti, mimikleri… Kendinize ne acımasız ne de yumuşak davranın. Sadece sağduyulu yaklaşın.

Sonra giyim tarzınıza geçin. Bu kişi işe gitmek için neler giyiyor? Peki ya arkadaşlarıyla buluştuğunda? Gardırobunu yenileyecek olsaydı, tamamen değiştirir miydi, yoksa hiçbir kıyafetini değiştirmez miydi veya pahalı markalardan mı giyinirdi? Her sorunun cevabını kendinizi sorgulayarak savunun. Sorgulamanız tatmin edici bir şekilde son bulduğunda, kahramanınızın giyim tarzını betimleyin; ister şimdiki tarzı ister yeni tarzı olsun. Şöyle başlayın:

Benim kahramanımın kendine ait bir tarzı var. Şunları giyiyor:

Korkunuzla yüzleşin

Edebiyat tarihindeki birçok hikâyede olduğu gibi, kahramanlar hedeflerine ulaşmak için işe korkularının üzerine gitmekle başlarlar. Kahramanınıza, kendini ve hareketlerini kısıtlamasına veya hata yapmasına sebep olan korkularını hatırlaması için bolca zaman tanıyın. Sonra bu kısıtlamaların ve hatalı hareketlerin nelere mal olduğunu sorun: “Kalbinin ona yapmasını söylediği şey ile gösterdiği tutum arasında çatışma olduğunun farkında mıydı?”

Şimdi şu cümleyi tamamlayın:

Benim kahramanımın korkusu

bir keresinde

Sınırları aşın

Kendinize kahramanınızın ruh halini ve bakış açısını değiştiren olay veya etkenleri sorun ve cümleyi tamamlayın.

Benim kahramanım kendini şu durumlarda açar

Arketipinizi seçin

Carol Pearson’ın “İçimizdeki Kahraman” isimli kitabında belirttiği altı rol çeşidinden size en uygun olanını belirleyin.

Masum: Onun gözünde hayat kolaydır. Tüm ihtiyaçları özen ve aşkla dolu bir çevrede karşılanır.

Yetim: Her şeyden önce güvenli liman arar ve terk edilmekten korkar.

Şehit: Acısını dindirmenin yollarını ararken bir yandan da başkalarını kurtarmak için kendini feda eder.

Savaşçı: Daima güçlü görünür; zayıflık, yeteneksizlik, pasiflik ona göre değildir.

Avare: Her şeyden önce özgürlüğüne, bağımsızlığına düşkündür.

Büyücü: Özgün olmak ve dengeyi korumak onun için elzemdir. Uyum içinde olma prensibinin gereklerine göre ihtiyaçlarını arar.

Değerlerinizi ortaya çıkarın

Kahramanınızın hayattaki 10 temel değerini yazın: Cesaret, yaşama sevinci, empati gibi.

Sonra bunlardan rastgele iki tanesini seçin. Ardından kahramanınız için en önemli olanı belirleyin. Bu değeri bir diğeriyle sonra da başka bir değerle karşılaştırın. Sonraki aşamada en önemli beş tanesini belirleyin ve kahramanınızın bu değerleri nasıl içselleştirdiğini ve nasıl uyguladığını yazın.

Sizi tanımlayan cümleyi bulun

Bruno Garel, kahramanınızın hayat felsefesini en iyi özetleyen, ruhuna ve derinlerdeki benliğine en çok uyan cümleyi bulmanızı öneriyor. Garel’e göre bu cümle, kahramanınızın hikâyesinin başlığı olacak.

Hikâyenizi özetleyin

Hikâyenin sinopsisi özeti anlamına gelir. Sinopsis asıl hikâyeyi başlatan olayı anlatır, ayrıca başkarakteri tanıtır ve hikâyenin sonunu içerir. Örneğin dünyaca ünlü “Yıldız Savaşları” filminin sinopsisi şöyledir: “Prenses Leia ölümcül bir tehlikede altındadır, genç bir adam onu kurtarmak ve bir uzay imparatorluğunun karanlık güçlerini alt etmek için uğraşır.”

Kendi hikâyenizin sinopsisini yazmak için şu üç soruyu kendinize sorun:

Hayatınızdaki hangi olay kahramanınızın hikâyesini başlattı? (Örnek: Kahramanınızın ailesi onun yeteneklerine güvenmiyordu.)

Kahramanınızın en belirgin özelliği nedir? (Örnek: Onun arabulucu tarafı güçlüdür.)

Kahramanınızın yaşadığı tecrübelerin sonucu hakkında ne gibi detaylar verebilirsiniz? (Örnek: Ona düşmanlık besleyen insanlarla yüzleşmek zorundaydı.)

Hikâyenizi tutkuyla kâğıda dökün

Başka bir deyişle, hikâye anlatıcılığınızı konuşturun.

Kahramanınız hangi sebepten ötürü bu veya şu yola gitmeyi seçti? (Sebep mutlaka kahramanın arzularıyla bağlantılı olmalı.)

Hedefine ulaşmak için hangi engellerle karşılaştı?

Ne gibi bir sonuç elde etti?

Şimdi hikâyenize bir başlık seçin!

Sonuca varın

Kahramanınızın yolculuğu boyunca hakkınızda keşfettiklerinizi belirleyin.

Kahramanınızın hikâyesinin son cümlesini yazın ve yepyeni bir başlangıç hayal edin.

Yazı: Flavia Mazelin Salvi

İllüstrasyon: Bahar Aslan
Çeviri: Hazal Louze

 

 

Önceki Yazılar

BİBLİYOTERAPİ: YAŞAMAYI SEVİN

Sonraki Yazılar

ROBOTLAR YAYGINLAŞIRSA NE OLUR?