Couple Picking Up Litter In Suburban Street With Litter Picker And Bin Bag

KARŞILIK BEKLEMEDEN CÖMERT OLUN

 

 


Sanılanın aksine, iyilik ve cömertlik doğal olarak içimizde var olan eğilimlerdir. Yapılan bazı araştırmalar, yeni yürümeye başlayan çocukların, yardıma ihtiyacı olan kişilere doğru gitmeye meyilli olduklarını gösteriyor. Çünkü verme eylemi, karşımızdakine olduğu kadar bize de iyi geliyor. Üstelik cömertlik bulaşıcıdır ve verimli döngüler oluşturur. Bu eylemi çocuklarımızın karşısında gerçekleştirerek onlara da yardımseverlik kavramını aşılamış oluruz. Araştırmalar, bu tarz eylemlere sadece şahit olmamızın bile minnet duygumuzu körüklediğini ve içimizde, sanki yukarı doğru çekiliyormuşuz gibi bir yükselme hissi uyandırdığını gösteriyor.

EV ÖDEVİ

Cömertlik, farklı şekillerde ve çok basit eylemlerle dışa vurulabilir. Sabah işe giderken komşumuza gülümsemek, iltifat etmek, yeşilliklere bırakılan çöpleri kaldırmak; hepsi de içimize dönmek ve kendimizi kötü hissettiğimiz günlerde bizi düşünmeye iten eylemlerdir. Bu gibi zamanlarda kendimize şu soruları sorabiliriz: “Benim hoşuma giden neler var ve başkalarına ne sunabilirim?“, “Kendim almak istediğim şeyleri başkasına nasıl verebilirim?“, “Başkalarının günlük hayatına renk katabilecek küçük eylemler neler?” Cömertlik başkalarıyla, dünyayla ve özümüzle bağ kurmamızı sağlayarak aidiyet ve bağlanma duygularımızı körükler.

PAYLAŞIM

Sibel, 46 yaşında, müzik prodüktörü

Hayatım boyunca başka insanların hep benden daha şanslı oldukları hissine kapıldım. Kendimi sıklıkla haksızlığa uğramış gibi hissederdim. Bu egzersiz sayesinde benim için önemli olan şeylerin üzerine düşünme fırsatım oldu ve bunu birisine sunmak benim için her şeyi değiştirdi. Tüm dikkatimi ve dinleme zamanımı, iletişim kurmakta zorlandığım büyük oğluma ayırdım. Bunun geri dönüşü olumlu oldu. Herhangi bir mucize gerçekleşmedi ama kendimi çok iyi hissettim. Hiçbir karşılık beklememek, ona daha çok dikkatimi vermemi ve rahatsızlık duyduğu konulara daha açık olmamı sağladı. Uzun zamandır ilk defa aramızda gerçek bir bağ hissettim.

Yazı: Ilios Kotsou, Psikolog, Derleyen: Ceylan Özçapkın

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

PSYCHOLOGIES’E SORUN

Sonraki Yazılar

GWYNETH PALTROW