kariyer1

KARİYERİNİZİ CANLANDIRIN!

 

 


İşle ilgili motivasyon kaybı yaşamanın sebebi yıllardır aynı pozisyonda takılı kalmanız olabilir. İşte mesleğinizi tekrar sevmek için yapabileceğiniz şeyler… 

KENDİNİZİ DEĞERLENDİRİN

Yönetici Koçu Heather Corcoran, terfi almaya odaklanmak yerine kendinize şu soruyu sormanı öneriyor: “Daha fazla yapmak istediğim bir şey var mı? Hangi konuları halletmeye daha yatkınım ve nelerden kurtulmak istiyorum?” Terfinin getireceği sorumlulukları düşününce, aslında farklı bir şey istediğinizi fark edebilirsiniz. Veya tam tersi, o pozisyonda olmak için kendinize meydan okuyabilirsiniz. Her iki durumda da araştırma yapmanız önemli. İstediğiniz görevde çalışan insanları gözlemleyin ve onların yerinde olsaydınız görevinizi nasıl yerine getireceğinizi düşünün.

GÜÇLÜ KONUŞMALAR YAPIN 

Daha iyi olmak için neler yapabileceğiniz hakkında yöneticiniz ile konuşun. The Politics of Promotion kitabının yazarı Bonnie Marcus’un tavsiyesine kulak verebilirsiniz: “Söze şirketteki rolünüzü genişletmek istediğinizi söylemekle başlayın. Lider gibi iletişim kurabildiğinizi göstermek için yöneticinizin bakış açısından konuşun.” Konuya girdikten sonra ekibe değer katacak neler yapabileceğinizi  soru. Böylece çözüm odaklı bir çalışan olduğunuzu göstereceksiniz.

SEKTÖRÜ TAKİP EDİN 

Özgeçmişinizi ve LinkedIn profilinizi güncellemek için karşınıza bir iş fırsatı çıkmasını beklemeyin. Her iki, üç ayda bir yeni bilgiler eklemeye çalışın. Bu sayede tabiri caizse piyasadaki değerinizi düşürmemiş olursunuz ve becerilerinizi her zaman taze tutarsınız. Eğer aklınıza yazacak hiçbir şey gelmiyorsa, son zamanlarda yaptığınız ve sizi etkileyen beş şeyi düşünün. Bu düşünce sistemi sayesinde kendinizle gurur duyduğunuz noktaların ne olduğunu keşfedersiniz ve onlardan bahsettiğiniz zaman kendinizi övüyormuş gibi hissetmezsiniz. Bunun yanı sıra, zayıf yönlerinizin de farkında olun ve onları nasıl geliştirebileceğinizi düşünün.

KOLLARI SIVAYIN

Artık ne istediğinizi ve hedefinize nasıl ulaşacağınızı biliyorsunuz. Belki yeni projeler geliştirmek, daha genç çalışanlara koçluk etmek veya şirketle ilgili önemli toplantılara girmek istiyorsunuz… İşlerin üstesinden başarıyla geleceğinize dair kendinize güvenin. Birkaç ay sonra gelişmelerle ilgili yöneticinize bir rapor sunabilirsiniz. Aynı zamanda yeni tanıştığınız kişilerle de ara sıra haberleşmeyi ihmal etmeyin. Çok boğucu olmadan arayıp hal hatır sormak ya da belli aralıklarla kahve sohbetlerinde buluşmak ilişkilerinizi güçlü tutar.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

ERKEKLER NEDEN FUTBOL HASTASI?

Sonraki Yazılar

CİLT KURULUĞU KABUSUNUZ OLMASIN