career

KARİYER DEĞİŞİKLİĞİ YAPMANIN YOLLARI


Kariyerinizde değişiklik yapmak istiyorsanız, “GROW: Change Your Mindset, Change Your Life” kitabının yazarı Jackie Beere’a kulak verin. 

Derleyen: Buğra LEVENT

1- Düşüncelerinize ‘henüz’ sözcüğünü ekleyin

Kısıtlayıcı bir düşünceyi ifade ettiğiniz her seferde, değişim ihtimalini artırmak için ‘henüz’ kelimesini ekleyin. Örneğin, ‘Ben hep kaybolurum. Yönlerde iyi değilim” demek yerine şu cümleyle ifade edin: “Yönlerde ‘henüz’ iyi değilim.” Ardından, o alanı iyileştirmek için neler yapabileceğinizi ve ipucunu kimden isteyebileceğinizi belirleyin.

2. Konfor alanından çıkın

Bir zorluğu kabullenip üstesinden gelmek istiyorsanız, yeni ve farklı şeyler yaparak gelişmeli ve değişmelisiniz. Mevcut becerilerinizi yeni bir alana nasıl aktaracağınızı ve adapte edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

3. Cesur olun ve korkuyla yüzleşin

Konfor alanından çıkmak ve gelişme alanına girmek korkunç olabiliyor; zira başarısızlık ve küçük düşme seçeneği söz konusu. Ancak “üzülmektense tedbirli olmak iyidir” diye düşünerek geri çekilmek, çıkmaza girmenizi sağlar ve başarılı olma şansınızı azaltır.  Hedefinize doğru her gün küçük adımlar atarak, konfor alanınızı geliştirmeniz gerekiyor.

4. Risk alma zamanı

Başarılı, mutlu ve güçlükleri yenme gücünde biri olmak için;  açık fikirli, becerikli ve başarısızlık riskini kabul edecek kadar cesur olmayı şart koşmalısınız. Hatalar, gelişmek için adeta bir fırsattır; tavsiye ve geri bildirim, harekete geçmenize ve hedefinize doğru ilerlemenize yardımcı olabilir.

 

 

Önceki Yazılar

GÜLÜŞÜNÜZ NE ANLATIYOR?

Sonraki Yazılar

KADINLAR NEDEN ALDATIR?

Bir cevap yazın