kahvenin faydaları

KAHVENİN OLUMLU ETKİLERİ


Kahve, dünyanın en popüler içecekleri arasında yer alıyor. Kahvenin kafein içermesi genel olarak kahve zararlıdır algısı yaratsa da, yüksek seviyede antioksidan ve faydalı besin maddeleri sayesinde sağlığa oldukça faydalı bir içecek.

Kahvenin bedenimizi ve zihnimizi nasıl olumlu etkilediğini sizler için derledik.

Kahve Enerji Seviyesini Artırır

Kahve, insanların daha az yorgun hissetmesine ve enerji seviyelerinin yükselmesine yardımcı olabilir. Bunun sebebi ise kahvenin kafein içermesi. Kahve içildikten sonra, kafein kana karışır ve oradan beyne gider. Birçok çalışma kahvenin, hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, tepki süreleri ve genel beyin işlevinin çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Araştırmalar kahve tüketiminin erken ölüm riskini azalttığını gösteriyor. Bunun sebebi ise kahvenin bağışıklık sisteminizi harekete geçirip onu daha sağlıklı ve güçlü bir hale getirmesi.

Metabolizmayı Hızlandırır

Yapılan araştırmalar, kahve içmenin metabolizmayı hızlandırdığını ve yağ yakmaya yardımcı olduğunu ve böylece kilo vermeyi olumlu yönde etkilediğini gösteriyor.  Kafein, sinir sistemini uyararak yağ hücrelerine sinyal gönderilmesine neden olur.

Depresyon Riskini Azaltır

Depresyon, uyku, yemek yeme veya çalışma gibi günlük aktiviteleri etkileyen ciddi bir duygudurum bozukluğudur. Çalışmalar, artan kahve tüketiminin depresyon riskini azalttığını söylüyor.

Beyni Korur

Yapılan birçok araştırma, kahvenin içinde henüz ne olduğu belirlenemeyen bir maddenin Alzheimer hastalığını önlediğini söylüyor. Günde 4 veya 5 fincan kahve tüketmek, hastalığın oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini azalttığı ve böylece alzheimera karşı bizi koruduğu tahmin ediliyor.

 

 

Önceki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: DARVİN’LE AKŞAM YEMEĞİ

Sonraki Yazılar

DOĞAL TAŞLAR NEYE YARAR?