kadinlarin-ve-erkeklerin-cinsellikten-beklentileri

KADINLARIN VE ERKEKLERİN CİNSELLİKTEN BEKLENTİLERİ

Cinsellik her iki cinsin de ihtiyacıdır. Ancak kadın ve erkeğin ritmi de, fantezileri de birbirinden farklı. Bu farklılıklar, cinsel birlikteliği hem zor hem de özel kılıyor.

Arzunun tezahüründeki farklılıklar, zevke erişimdeki asimetri, fantezilerin gelişimindeki zıtlıklar… Başarılı bir cinsel birleşme birçok gizli tuzaktan kaçınmayı gerektiriyor.

1.Farklı zamanlama: Seksologların ve çift terapistlerinin birçoğu orgazmın zamanlama farklılığına dikkat çekiyor. “Erkeğin orgazm olmasına birkaç saniye yetse de kadınların orgazm olması için birkaç dakikaya ihtiyaçları var” diyor çift terapisti Gerard Leleu. Birçok cinsel problemin sebebi, hâlâ nasıl çözeceğimizi bilmediğimiz bu doğal farklılıktan kaynaklanıyor.

2.Eşit olmayan orgazm ihtimalleri: Bir diğer bedensel farklılık ise iki cinsiyet arasındaki orgazm olabilme sayısının farklılığı. Her boşalmadan sonra dinlenme ihtiyacı duyan erkek, kadın gibi her seferinde aynı oranda orgazm olamıyor. Gerard Leleu, “Kadın yorulmadan ve arzusunu kaybetmeden birçok kez orgazm olabilir. Bu erkek için hem etkileyici hem de onu korkutan bir şey” diyor.

3.Erkeğin performans kaygısı: Bu korkunun arkasında performans kaygısı yatıyor. Psikanalist Didier Dumas’ya göre, erkekler kadınlara kıyasla daha çok zevk vermeyle meşguller ve bundan dolayı o kadar endişeliler ki kendilerinden kaynaklanan bir hatayı fantezileştiriyorlar. 43 yaşındaki Oğuz, “Benim için saplantılı bir konu olmasa da her zaman sevgilimi tatmin etme kapasitem üzerinde duruyorum” diyor ve ekliyor: “Hatta birlikte olduktan sonra her zaman ona zevk alıp almadığını sorarım.”

4.Daha görsel bir erkek cinselliği: Cinselliğin daha mekanik boyutuyla ilgili bu durum, erkeklerin narsisistik olarak daha çok kendi cinsel organları ve cinsel organlarının işlevselliğiyle meşgul olduğunu açıklıyor. Bu sebeple, kadınların aksine sevişmeyi cinsel organlara indirgiyorlar. “Arzu çoğu zaman erkekler tarafından, görsel uyaranlarla tetiklenip karnın altından yükselen içgüdüsel bir dürtü olarak tanımlanır” diyor jinekolog Suzanne Képès. Kadın arzusuysa daha çok duygusal ve dokunaklı bir iklimde kaynağını buluyor. 37 yaşındaki Leyla, partnerinin daha çok çalıştığı ve duygusal olarak daha uzak olduğunu hissettiği zamanlarda, onu cinsel olarak arzulayamadığından bahsediyor. Her zaman cinsel arzusunun aynı seviyede olmamasına şaşırıyor.

5.Zıt fantezi dünyaları: “Baştan çıkarılma, kendini teslim etme, erkek organını kabul etme ve en özelinin ele geçirilmesine izin verme fantezileri olan kadınların aksine, duygusal ilişkiyi cinsel birleşmeden kolayca ayırabilen erkeğin arzusu farklı fanteziler ve çokeşliliklerle de besleniyor” diyor Didier Dumas.

 

 

Önceki Yazılar

BOŞANMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sonraki Yazılar

MUTLU İNSAN ZİHİN RUH VE BEDEN FESTİVALİ