kadinlar-cinsellikle-ne-kadar-barisik

Kadınlar Cinsellikle Ne Kadar Barışık?

“Kadınlar cinselliklerinin farkında değiller”

Cinsel eğitim yetersizliği, tabular, kadını cinsel kimliğiyle kabul edemeyen yaklaşımlar… Türkiye’de kadınlar cinsellikle ne kadar barışık? Psikiyatr Aytül Gürbüz Tükel kadın cinselliğine dair zorlu bir tablo çiziyor.

PSYCHOLOGIES: Türkiye’de kadınlar cinselliğe nasıl yaklaşıyor? Cinsel arzularını ifade etmekte ne kadar özgürler?

Aytül Gürbüz Tükel: Türkiye’de kadınların yetiştirildiği ortam cinselliğe yaklaşımını belirlemede çok önemli rol oynuyor. Sosyal nedenler içinde sayılabilecek en önemli sorunlardan biri, kadınlarda cinsel eğitimin yetersizliği; kadınlara yalnızca, o da her zaman değil, regl konusunda bilgi veriliyor. Kadınların pek çoğu kendi cinselliklerinin farkında değiller. Cinselliğin nasıl olduğu, nasıl yaşandığı bazen çok ileri yaşlara kadar bilinmiyor, bunun sonucunda da kadın kendi cinselliğini ve bedenini tanıyamıyor.

Aşırı koruyucu kollayıcı tutum içinde, cinsellikle ilgili her şeyin hayatın dışında tutulduğu, cinselliğin çok büyük ayıp ve günah kabul edildiği bir ortamda yetişiyor kadınlar. Cinsellik konusunda suçluluk duyguları oluşturan, cinselliği evlendiği ilk gece yaşanacaklara indirgeyen, kadının her anlamda ve cinsel kimliğiyle varlığını kabul etmeyen bir ortam, cinsel sorunların gelişiminde oldukça etken olabiliyor. Cinsellikle ilgili bu genel durum, kadının cinsel arzularını fark etmesini, cinsel arzusunu ifade etmesini zorlaştırıyor.

Toplumun geleneksel bakış açısı kadını nasıl etkiliyor?   

Geleneksel kadın cinsel rolü, kadının cinselliğe yaklaşımını ve bu konudaki davranışlarını belirliyor. Kadının edilgen, boyun eğen, yumuşak başlı olması bekleniyor. Bu rolü benimsemiş olanlar için “iyi kız” olmaya önem atfediliyor.  “Kadınların cinsellikle ilgili her türlü duygu ve davranışlarını kontrol etmelidirler”, “Cinselliklerini sadece eşlerine yanıt vermekle sınırlamalıdırlar”, “Orgazm olup olmamaları, hatta cinsellikten haz almaları önemli ve beklenen bir şey değildir” gibi mesajlar iletiliyor.

Cinsel arzu erkeğe mi atfediliyor? Erkekler arzulu kadını agresif veya hafif mi buluyor?

Bizim kültürümüzde kadınların cinsellikle ilgili aktif tutum almaları ve kendi cinselliklerine sahip çıkmaları çok uygun karşılanmaz. Kadının daha çok eşine uyum göstermesi, onun beklentilerine göre hareket etmesi beklenir. Bazı erkekler eşleri cinsel olarak ilgili, yanıt verici olduğunda oldukça rahatsız olur. Kadınlardan beklenen sadece eşine yanıt verebilir olmalarıdır. Birçok araştırmada kadınların önemli bir bölümünün ön sevişme sırasında eşlerine çok az katıldıkları ya da hiç katılmadıkları, birleşme sırasında ise çoğunlukla hareketsiz kaldıkları gösterilmiştir. Kadınlar erkeklere neyi cinsel olarak uyarıcı bulduklarını söylemekten kaçınırlar, yeteri kadar uyarılmadıklarında cinsel birleşmeyi reddetmezler, hazlarını artıracak daha aktif tutumlar almaktan kaçınırlar.

Bu pasif tutumların sonuçları ne oluyor?

Cinsel ilişki sırasında edilgen ve hareketsiz kalan kadınlar daha çok cinsel sorun yaşıyor. Erkeğin başlatıcı ve ilişkiyi yönetici bir rolde olması, kendi uyarılma düzeyine göre ilişkiyi yönlendirmesine ve eşinin uyarılmasına dikkat etmemesine neden oluyor. Yeterli hazırlık ve cinsel uyarma olmadan tekrarlanan cinsel ilişkilerin cinsel istek ve haz üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Kadınları baskılamaya çalışan birçok cinsel tabu var. Bu tabularda ortak noktalar neler? 

Bekâret ülkemizde önemli bir kavram. Evlenmemiş kadınlardan cinsel ilgi ve isteklerini reddetmesi, bekâreti koruması ve meşru bir evlilik ilişkisi içinde olduğunda bütün bu engellenmeleri ortadan kaldırması beklenir, bu hiç de kolay olmuyor.

Bahsettiğim gibi, kültürümüzde kadınların cinsellikle ilgili aktif tutum almaları ve kendi cinselliklerine sahip çıkmalarının çok uygun karşılanmaması, kadının daha çok eşine uyum göstermesi, onun beklentilerine göre hareket etmesi de bu tabulardan bazıları.

Bazı insanlar cinselliğin günah ve ayıp olduğu yönünde katı mesajlarla büyütülürler. Yetiştirilirken bu mesajlarla büyüyen kişi, erişkin olduktan sonra da doğal olarak hissedeceği cinsel arzuları bastırır.

Kadınlar üzerindeki bu baskılar, terapi odasında nasıl karşınıza çıkıyor? Ağırlıklı olarak gözlemlediğiniz sorunlar neler?

Öncelikle kadınlar cinsel bir sorunları olduğunda kabullenmekte zorlanıyorlar, ayrıca cinsel isteksizlik kadınlarda %30 civarında, yani oldukça sık. Kadınlar cinselliği daha çok eşlerinin cinsel isteklerine ve onların ihtiyaçlarına cevap verme şeklinde yaşıyor, cinsellikten zevk alabileceklerini düşünmüyor ve eşleriyle cinsellik konusunda konuşmuyorlar. İsteksiz olarak ve haz almadan yaşadığı cinsel ilişkiler kadının cinsellikten daha fazla uzaklaşmasına neden oluyor. Orgazm olamama sorunu da oldukça sık yaşanıyor; kadın eşiyle cinsel ilişki sırasında nasıl uyarıldığı, eşinden ne beklediği konusunda konuşmaktan çekiniyor. Tedavi için en sık başvuru nedeni ise vajinismus. Vajinismus cinsel bilgilenmenin yetersiz olması, cinsellikle ilgili kadınların üzerindeki baskılar, katı yetiştiriliş biçimi ve cinselliğin ayıp, günah olarak algılanması sebebiyle halen ülkemizde sık görülen bir sorun.

Cinsel terapiye başlamakla ilgili de önyargılarla karşılaşıyor musunuz?

Evet, kadınlar terapiye gelmek ve terapi sırasında cinsellik üzerine eşinin yanında ve bir terapistle konuşmak konusunda zorlanabiliyorlar. Çoğu kez erkek kendi cinsel sorunu nedeniyle tek başına geliyor, eşle terapiye gelmesi söylendiğinde eşinin çekingen olduğu, bu konularda rahat konuşamayacağı, gelmek istemediğine dair sözlerle karşılaşıyoruz. Ama cinsel terapinin eşle birlikte yapıldığı ve bunun gerekliliği anlatıldıktan sonra kadın terapiye geldiğinde, cinsel terapiyi daha çok sahiplendiğini ve ilk seansta çekingenliğini üzerinden atmasının ardından daha rahat konuşabildiğini gözlemliyoruz. Aslında kadın da cinselliği üzerine düşünme, bu konuda konuşma ve farkındalığını artırma fırsatı yakalamış oluyor.

Aytül Gürbüz Tükel, psikiyatr

 

 

Önceki Yazılar

Et Yemekten Vazgeçebilir Miyiz?

Sonraki Yazılar

Bibliyoterapi: Bu Ay Okuyabileceğiniz Kitaplar