kadin-haklarini-ne-kadar-biliyorsunuz

Kadın Haklarını Ne Kadar Biliyorsunuz?

Kadınlar olarak yasal haklarımızı bilmek bizi güçlendirir, hayatta karşımıza çıkabilecek birçok durumda kendimizi savunmamızı sağlar.

Kadın hakları hem uluslararası sözleşmelerle hem de ulusal yasalarla korunuyor. Hukuk yalnızca ulusal, yani sadece o ülkeye ait yasalardan oluşmuyor, uluslararası sözleşmeler de insan haklarını koruma altına alıyor. Türkiye de, dünyada kadınların evlilik, boşanma, günlük yaşamı ve bedenleriyle ilgili birçok hakkı koruma altına alan uluslararası sözleşmelere imza attı. Peki, kadın haklarınız hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte birkaç örnek:

Çocuğuna soyadını vermek

Boşanan bir kadının velayetindeki çocuğuna kendi soyadını verememesi hak ihlali olarak tanımlandı. Boşanan bir kadın çocuğuna kendi soyadını artık verebilecek.

Zorla evlendirilmek

Eğer zorla evlendirilmesi planlanan bir kadın polis merkezine gidemeyecek durumdaysa,  onun yerine durumdan haberdar olan herhangi biri de (akrabası, komşusu, öğretmeni gibi) yetkililere başvurabilir.

Evlilik iptali

İptal davası evliliğin ilk beş yılı içinde açılabilir. Beş yıldan sonra evliliğin iptali mümkün değildir. Boşanma davası açılması gerekir.

Edinilmiş mallar

Evlilik 2002’de veya sonrasında gerçekleşmişse, boşanma söz konusu olduğunda, evlilik sırasında edinilmiş mallar eşler arasında eşit olarak paylaştırılır.

Şiddet

Şiddet görüyorsanız, bir kadın danışma merkezini, belediyeyi, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nü veya Alo 183 Hattı’nı arayın. Kadın konukevleri ve sığınaklara çocuklarınızla gidebilirsiniz.

Nafaka

Süresiz nafakanın kaldırılması tartışıladursun, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı %36’dır. Bu rakam, geri kalan %64’ün ekonomik özgürlüğe sahip olamayabileceği bir tabloya işaret etmektedir. Ekonomik özgürlük, aile içi şiddet probleminin çözümünde çok önemli bir rol oynamaktadır, nafaka bu açıdan da gereklidir.

Okuryazarlık

Türkiye’de kadınların okuryazarlık oranı (%93.8) hala erkeklerinkine (%98.8) denk değildir. Bu rakam örneğin Almanya’da hem erkekler hem de kadınlar için %99’dur.

Kaynak: Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği tarafından hazırlanmış “Haklarımız Var!” isimli kitapçık serisi. www.kadinininsanhaklari.org

 

 

Önceki Yazılar

Sağlık Sorunlarına Doğal Çözümler

Sonraki Yazılar

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?