izlemek-icin-uc-neden-tutku-oyunu (1)

İZLEMEK İÇİN ÜÇ NEDEN: TUTKU OYUNU

 

 

Psikoterapist Tuğba Kocaefe, Tutku Oyunu filmini neden izlememiz gerektiğini üç maddede anlatıyor.

1. İki(z)lik

Aynı bedende gelişen iki bebek, aynı rahimde farklı bedenlere evrilen iki kişi; ikiz olmak… Fiziksel açıdan çoğunlukla benzer olan ikizlerin iç dünyalarının da benzer olacağı konusunda ne kadar emin olabiliriz ki? Aynada gördüğümüz aksimizin dış dünyada somut olarak var olduğunu düşünelim; koruyucu olduğu kadar korkutucu olmaz mıydı? Belki sadece dış dünyada değil, daha ana rahmindeyken aynı alanı başkasıyla paylaşmanın tekinsiz bir tarafı olabilir. Peki, bu korkutan tekinsizlikle nasıl başa çıkabiliriz?

2. Gerçeklik algısı

Çocukluktan itibaren sınırlar ve kuralları duyarız, öğreniriz. Önce bedenimizin sınırlarını keşfetmekle başlar hayat, sonra toplumun sınır ve kurallarını öğrenir, içselleştiririz. Tüm sınırlar ve kurallar, gerçekliği oluşturur. Fakat ya bize sunulan sınırlar telafisi olmayacak şekilde aşılırsa? O zaman gerçekliğin sınırları da aşılmış olmaz mı? Ya bizi koruyacağına/sınırları sbabit tutacağına inandıklarımız bizi suistimal ederse? O zaman kim koruyucu, kim korkutucu karışmaz mı?   

3. Kendini ötekinde gören

Yansıtma, kişinin kendi iç dünyasında kabul etmek istemediği tarafları ilişkide bulunduğu “öteki”ne atfettiği savunma mekanizmasıdır. Böyle düşündüğümüzde, aslında içimizde bizi kemiren canavarlar dış dünyanın tehlikeleri gibi görünürler. Zarar görmekten korktuklarımızla bir ilişkiyi neden devam ettirdiğimizin cevabıdır belki bu savunma mekanizması. “Öteki”ne ait olarak gördüğümüz aslında bize ait olandır ve bize ait olandan ayrılmak çok da kolay değildir.

François Ozon

Yönetmenliğini François Ozon’un üstlendiği 2017 yapımı “Tutku Oyunu” (L’Amant Double), Joyce Carol Oates’in “İkizlerin Yaşamı” adlı kitabından uyarlanmıştır. Ozon’un senaristliğini de yaptığı film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Yönetmenin filmleri arasında, “8 Kadın” (8 Femmes – 2002), “Havuz” (Swimming Pool – 2003) ve “Evde” (Dans La Maison – 2012) bulunuyor. 

 

 

Önceki Yazılar

DEPRESYONLA İLGİLİ BEŞ ÖNYARGI

Sonraki Yazılar

NEDEN ÇALIŞMAYI SEVMİYORUZ?