genclik

İZLEMEK İÇİN ÜÇ NEDEN: “Gençlik Başımda Duman”


Yazı: Seda SAKINMAZ

31

1/ İnsanlık hikâyeleri

Film, İzlanda’da bir balıkçı kasabasında geçiyor. Bugün dünyada kadın-erkek eşitliği konusunda lider ülke olan İzlanda’nın cinsiyet ayrımı konusunda Ortadoğu’dan ve baskıcı toplumlardan pek de farklı olmadığını görüyoruz. Kadın-erkek ilişki kalıplarına hiç de yabancılık çekmeyeceğimiz bir film. Filmin hikâyesi Anadolu’nun bir kentinde yaşanmış deseler duygudaşlık “cuk” diye otururdu. Thor ve Chris’in hikâyesi kültürel ve toplumsal bakışları sorgulatıyor.

2/ Toplumsal cinsiyet rolleri

Metropolden uzak, kalabalık olmayan küçük bir kasabada yaşayan Thor ve Chris’in vücutlarındaki değişimleri gün be gün deneyimledikleri zorlu geçen ergenlik süreçlerini, “erkeklik”lerini ispatlamak için girdikleri güç oyunları altında nasıl ezildiklerini görüyoruz.

Herkesin kendi yaşamından bir parça bulabileceği filmde; akran zorbalığına, yetişkinliğe giden yolda kişinin sınırları zorlayarak kendi sınırlarını nasıl keşfettiğine, aile-çocuk çatışmalarına, baskıcı söylemlerin bireylerin üzerinde yarattığı olumsuz etkilere bir kez daha tanık oluyoruz.

3/ Sert mevsimler

Yaz tatili bittikten sonra İzlanda’nın zorlu kış şartlarında doğanın hükümleri yeniden geçerli hale gelir. Değişen duygu durumları ile değişen mevsimlerin birbirini paralel olarak izlediği filmde, cinsel yöneliminin farklı olması sebebiyle acımasızca toplumdan izole edilen, intihar eden yüzlerce gencin varlığını da gözler önüne seriyor.

 

Gudmundur Arnar Gudmundsson

35 yaşındaki ödüllü İzlandalı yönetmen ve senarist Gudmundur Arnar Gudmundsson’ın ilk uzun metraj filmi olma özelliği taşıyan “Gençlik Başımda Duman”ın senaryosu da Gudmundsson’a ait. Aynı zamanda yönetmenin, “Ártún”, “Whale Valley” ve “Jeffrey&Beth” adında yazıp yönettiği üç kısa filmi de bulunuyor.

 

 

 

Önceki Yazılar

EN İYİ TATİLİNİZ?

Sonraki Yazılar

ÇOCUK İSTİSMARI: “BANA DOKUNMA!”

Bir cevap yazın