psiko

İYİLİKTEN İLHAM ALIN VE YÜKSELİN


Cömert ve fedakâr davranışlar kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Hepimiz bunu deneyimlemişizdir. Peki cesur, nazik ve cömert davranışları sadece izlemenin bile önemli derecede olumlu etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Bu içimizde “yükselme duygusu” olarak tarif edilen bir duyguyu tetikler. İzlediğimiz olumlu davranışla geliştiğimizi hissederiz ve bu görüntü içimizdeki iyi insanı etkiler. Bu duygu üzerine birçok bilimsel çalışma yapılmış. Sonuçlar, bunun iyimserlik için ilham verdiğini, daha iyi davranmayı istememize yol açtığını, fedakâr ve olumlu olmak için bir şey yapmak, en azından nöbeti devralmak yönünde bizi teşvik ettiğini gösteriyor.

Kaynak: The Journal of Positive Psychology

EV ÖDEVİ

Haziran ayı boyunca, yükselme duygusunu hissetmek için çeşitli yollar geliştirmenizi öneriyoruz. En iyi fikir, etrafınızda olan bitene açık olup nazik ve cömert hareketlere dikkat etmeniz ve bu
sırada duygularınızı gözlemlemeniz. Ayrıca ilham verici hikâyeleri, Nelson Mandela, Ghandi gibi kişilerin biyografilerini, kişisel yolculuklarını da okuyabilirsiniz. Sanatta, doğada, her şekilde ortaya çıkan güzelliğe odaklanın. İşte size rehberlik edebilecek bazı sorular: Bugün ne tür iyiliklere tanık oldunuz? Size ilham veren insanlar ve davranışlar neler? Sizi hangi manzaralar ve işler etkiledi? Yanınızda bir not defteri bulundurup her gün yükselme duygusuna yol açan deneyimleri not edebilirsiniz.

PAYLAŞIM

Gökhan, 43, serbest meslek

“Sosyal konularda duyarlıyımdır, fakat giderek daha tatsız ve olumsuz bir insan haline dönüşmeye başladığımı fark ettim. Sürekli kötü haberler okumaktan moralim bozuluyordu. Bunun üzerine, bir ‘yükselme kürü’ uygulamaya karar verdim. Üç hafta boyunca okuma, toplantılar ve ilham verici ziyaretler yapacağım bir program hazırladım. Bu bana enerji verdi ve daha iyi bir dünya için somut katılımlarda bulunmaya teşvik etti. Bir sosyal sorumluluk projesine katıldım. Aktif hale gelince, kendimi faydalı ve mutlu hissettim.”

 

 

Önceki Yazılar

İNTERNET BAĞIMLILIĞI GERÇEĞİ

Sonraki Yazılar

ÇOCUĞUM EVCİL HAYVAN İSTİYOR!

Bir cevap yazın