iyilikle-mutluluk-yaratanlar

İyilikle Mutluluk Yaratanlar

Birer birey olarak hepimizin desteğe ve sevgiye ihtiyacı var. Bu fikirden yola çıkan ve farklı alanlarda yardım amacı güden bu üç dernek, destek vererek ve yardım ederek hem kendilerini hem de onlarla yolları kesişenleri mutlu ediyor.

Gülmek gerçekten de iyileştiriyor. Kendimizi mutlu hissettiğimizde, içine sıkışıp kaldığımız karamsar düşüncelerden sıyrılıyor ve yaşam sevincini iliklerimizde hissediyoruz. Lösemi teşhisi konan kızlarının tedavi sürecinde ihtiyaç duydukları psikososyal desteği bulamayan Aslı Bastıyalı’nın kurduğu Gülmek İyileştirir Derneği açtığı oyun merkezleriyle şu an bu hastalıkla savaşan onlarca çocuğun ve ailesinin yüzünü güldürüyor. Diğer yandan doğaya, hayvana ve insana duyarlı üniversite gençlerinin kurduğu Ateş Böceği Derneği, bu alanlarda Türkiye çapında ihtiyaç duyanlara yardım elini uzatıyor. Diğer yandan, evsizlerin sağlık ve sosyal hizmetlere erişimini, rehabilitasyonunu, iş, barınma imkânını ve sosyal entegrasyon sağlamasını amaçlayan faaliyetler düzenleyen Çorbada Tuzun Olsun Derneği, her gün sokakta yardıma muhtaç olan kişilere elini uzatıyor. Onları daha yakından tanıyıp destek olarak, paylaştıkları mutluluğa siz de dahil olabilirsiniz.   

“Yardımlaşmak en büyük mutluluk kaynağı”

Aslı Bastıyalı, 38 yaşında, Gülmek İyileştirir Derneği Kurucu Başkanı

Gülmek İyileştirir Derneği’miz, 2014 yılında lösemi teşhisiyle tedavisine başlanan ve 2016’da sağlığına kavuşan Bahar’ın, yani kızımın tedavi sürecinde yaşadığımız psikososyal destek ihtiyaçlarından yola çıkılarak kuruldu. Amacımız ciddi hastalıklar, travmalar gibi nedenlerle psikososyal destek ihtiyacı içinde olan, başta çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi bireylere destek olmak. Faaliyetlerimiz kapsamında, Altunizade’deki Hijyenik Oyun Merkezi’mizden şu anda toplam 64 çocuğumuz ve ailesi yararlanabiliyor. Ayrıca her ay bir hastanede ciddi hastalıklar sebebiyle tedavi gören çocuklara özel oyun atölyeleri düzenliyor, bize gelemeyen çocuklarımıza kukla, oyuncak ve masal atölyelerimizle biz gidiyoruz. Her şeyden önce çocukları gülümsetebilmek ve onların gelişiminde hayati öneme sahip olan “oyuna” alan açmak için çalışıyoruz. Emeğimizin tüm karşılığını çocukların gözlerindeki mutlulukta görebiliyoruz ve bunun hayatta ölçülebilir bir karşılığı yok. Tüm çalışmalarımızı gülümseyerek ve gülümseterek yapıyoruz. Gülmek, kendi başına insanı iyileştiren bir eylem. Her tür hastalıkla mücadelede yanımızda olan güçlü ve yan etkisiz bir ilaç. Öte yandan yardımlaşmak, hem anne hem de insan olarak benim için en büyük mutluluk kaynağı. Kızım Bahar’ın hastalığı döneminde deneyimlediğimiz zor günler oldu, yardımlaşmanın önemini anlamaktan da öte bunu en derin haliyle yaşadım. Ufacık bir dokunuşun, samimiyetle yapılan bir iyiliğin bir çocuğu nasıl mutlu edebileceğine, gülümsetebileceğine tanık oldum.

Yaşamın her alanında “yardımın” hem ruhsal iyileşmede hem de hastalıkları yenmede büyük bir etken olduğuna inanıyorum.

Gülmek İyileştirir Derneği

Ciddi hastalıklar ve travmalar nedeniyle yardıma ve gülmeye ihtiyacı olan çocuklar için Hijyenik Oyun Merkezleri açıyor ve ailelere psikososyal destek sağlıyorlar.

gulmekiyilestirir.org.tr

“Sevgi mutluluk getirir”

Emirhan Bora, 21 yaşında, Ateş Böceği Derneği Başkan Yardımcısı

Ateş Böceği Derneği, tamamını üniversite gençlerinin oluşturduğu bir yapı. Doğa, hayvan ve insan üçlüsünün uyum içinde yaşaması için sosyal sorumluluk çalışmaları yapıyoruz. Köyde Sanat Var! projesiyle imkânların yetersiz olduğu okullara resim, sinema ve tiyatro atölyeleri kurduk. Onları sanatla tanıştırarak içlerindeki cevheri keşfetmelerine olanak sağladık. #BenimDoğam ise çevre ve doğa için çalışmalar yürütülen bir diğer projemiz. Ana çıkış noktası olan sokak hayvanlarıyla ilgili tedavi, besleme, sahiplendirme gibi çalışmalarımız durmadan devam ediyor. Ateş Böceği’ni kurarken bir misyon, bizim deyimimizle bir gelecek hayali belirledik: Sevgiyle ve bilgiyle iyiliği bulaşıcı hale getirmek. Sevgi mutluluk getirir; bu sevgiyi herkese yaymak, tüm sorunların temelinde buluşmak bizi her zaman yüreklendirdi. Bir hayvanın hayatına dokunmak, belki de bir çocuğun umut ışığı olmak çoğu şeyden daha önemlidir benim için. Bunları hissettiğimde, “İşte Emirhan, doğru yoldasın” diyorum. Yunus Emre’nin bir sözünü eklemek isterim: “Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil.” O yüzden tüm sevgimizi ve mutluluğumuzu paylaşmalı, sosyal sorumluluğa gerek sahada, gerekse sosyal medyada destek olmalıyız.

Ateş Böceği Derneği

Sokak hayvanları, çevresel sorunlar ve toplumsal konularda iyilik çalışmaları yapan gençlik oluşumu.

atesbocegi.org.tr

“Umudu filizlendirmek”

Ahmet Türker, 34 yaşında, Çorbada Tuzun Olsun Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Evsizlerin topluma katılımını ve topluma geri kazandırılmalarını sağlamak amacıyla aralıksız her gün iletişim ve diyalog kurmak için sahaya çıkıyoruz. Sağlık ve sosyal hizmetlere erişim, rehabilitasyon, iş, barınma imkânı ve sosyal entegrasyon sağlamayı amaçlayan faaliyetlerde bulunuyoruz. Zor durumda olan diğerine yardım etmek, insanın iç dünyasındaki ve algısındaki noksanları fark ederek tamamlamasını sağlıyor. Günümüzde körelmeye yüz tutan empati duygusunu geri kazandırıyor. Evsiz diye tanımlanan kişilerin bizleri sarsacak hikâyeleri var. Başka bir insanla etkileşime girmek, paylaşmak demek, kendi hikâyelerimizi onların hikâyelerine ortak etmek demek. Acıları paylaşarak olumsuz deneyimleri hafifletmeye, umut ve mutluluk da katarak daha olumlu deneyimlere dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu dönüşümü onlarla beraber biz de deneyimliyoruz. Bu kişiler arasında şiddet görmüş kadınlar, istismar edilmiş bireyler, mülteciler, madde bağımlıları, kanser hastaları ve engelli bireyler bulunuyor. Evsizler ise söz konusu birçok farklı dezavantajlı grubun sistem içinde sorunlarına en az çözüm getirilebilen grubu oluşturuyor. Görülmemeleri ve yok sayılmaları onları değersiz hissettiriyor ve mağduriyetlerini artırıyor. Topluma varlıklarını hatırlatmak, hayatlarını daha iyi koşullarda sürdürmelerini sağlamak, acıları paylaşmak… Umudu filizlendirmek ve yaraları sarmak için atılacak en önemli sosyal adımlardır.

Çorbada Tuzun Olsun Derneği

Sokakta yaşayan insanlar hakkında farkındalık oluşturmayı, temel ihtiyaçlarını sağlamayı ve topluma geri kazandırabilmeyi amaçlıyor.

corbadatuzunolsun.org

 

 

Önceki Yazılar

Yeni Bir Günlük Tutma Yöntemi: Bullet Journal

Sonraki Yazılar

“Neden Çocukluk Anılarımı Hatırlamıyorum?”