özşefkat

İYİLEŞTİRİCİ ALTI EGZERSİZ


Kendine şefkat göstermek, acıyı azaltmaz ama onu narin bir battaniyeyle sarar.” Bu sözler Teksas Üniversitesi Psikoloji Profesörü Kristin Neiff’e ait. Neiff, bu ay kendinize karşı daha nazik davranmak ve öz duyarlılığınızı artırarak iyileşmek için altı basit egzersiz öneriyor.

  1. Kendinize sarılın

Kendinize bir bebek gibi davranın ve kollarınızı okşayın, usul usul sallanın. Bu fiziksel temas, rahatlama ve bağlılık hormonu olarak bilinen oksitosin salgılanmasına yardımcı olur.

  1. Duyularınıza odaklanın

Olumsuz düşüncelerin içeriğinden ziyade vücudunuza olan etkisine odaklanın. Bu acı veren duygu nerede kendini gösyeriyor? Onu zihinsel olarak tanımlayın ve kendinize bir destek mesajı gönderin: “Zorlu bir dönem geçiriyorsun, acı çekmen normal.

  1. Teselli mantranızı bulun

Zor zamanlar için kendinizi teselli edecek bir cümle belirleyin: “Kendime karşı merhametli olacağım, bunlar da geçecek. Benden başkaları da bu duyguları hissediyor” gibi. Kendiniz için en çok işe yarayacak cümleyi düşünün ve onu kullanın.

  1. Sizi rahatlatan bir yere sığının

Mümkünse fiziksel olarak, değilse de zihninizde canlandırarak sizi rahatlatan bir mekan bulun. İster şömine başı olsun, ister güneşli bir plaj veya yemyeşil bir orman… Bu mekânın bütün detaylarını gözünüzde canlandırın. Bir süre sonra stres hormonu kortizol seviyesi düşer ve o anki öfkeniz azalmaya başlar.

  1. Arkadaşınızla konuşur gibi kendinizle konuşun

Hata yapan bir arkadaşınıza ne söylersiniz? “Ne kadar saçma kararlar alıyorsun!” demezsiniz elbette. Hatasını değerlendirir ve karşılıklı enine boyuna tartışırsınız. Kendi kendinizi kötülemeye başladığınızda, arkadaşlarınızı kendi yerinize koyun ve onlara ne diyeceğinizi düşünün.

  1. Vücudunuza nazik davranın

Bedenine saygı duymak, kendini salmamak ama narsisist de yaklaşmamak öz duyarlılığınızı artırmak için iyi bir yol. Kendinize nazik cümleler kurmayı da unutmayın.

Çeviri: Ceylan Özçapkın

 

 

Önceki Yazılar

THELMA’YI İZLEMEK İÇİN 3 NEDEN

Sonraki Yazılar

DUYUSAL RAHATLAMA