iyi-yonetici-kime-denir

İYİ YÖNETİCİ KİME DENİR?

Uzman Psikolojik Danışman Zeynep Balcı’ya göre günümüzde yöneticilik yaklaşımları değişti.

Mükemmel patron diye bir şey var mı?

Mükemmel insan var mı? Aslında burada belki de mükemmel olmaktan değil, yaptığı işi çok iyi yapmak için çaba harcamaktan ve yüksek fakat gerçekçi hedefler koymaktan bahsetmek  daha geçerli olabilir. Mükemmel patron bana göre bana soru soran, öğrenmemi sağlayan, iletişim kurarken beni tanımaya önem veren, adaletli, bilgili ve ilham veren biri olmalıyken, başka birine göre iyi maaş veren, sevecen, dert dinleyen ve çözen, arada erken çıkmama ses çıkarmayan biri olabilir.

İyi yöneticinin olmazsa olmaz karakter özellikleri nedir?

İyi soru soran, iyi dinleyen, empati becerisi yüksek, büyük grupların önünde etkin konuşabilen, potansiyeli ortaya çıkarabilen, vizyon sahibi, temsil ettiği değerleri hayata geçiren, dürüst, çalışanlara ilham verebilen, onları değerli hissettiren,  etkileme gücüne sahip, mizahı etkin kullanan, başkalarını geliştiren, olaylara farklı bakış açılarından bakabilen, duygusal olgunluğa sahip, zinde, kriz anlarında sakinliğini koruyabilen, özgüvenli, liderlik becerileri gelişmiş kişiler başkalarını yönetme konusunda fark yaratır.

Eski patronlarla günümüz yöneticileri arasında yaklaşım farkı var mı?

Bence var. Liderlik, ekip yönetimi, yönetme becerileri, sistem yaklaşımı, koçluk becerileri ile ilgili son yıllarda çok fazla araştırma, yayın ve eğitim olanakları bulunuyor. Her bir yeni çalışan kendisini daha çalışma hayatının ilk gününden iyi ol, iyi yönet sloganı çerçevesinde geliştirmeye çalııyor. Eskiden bilgiye ulaşım kısıtlı ve ataerkil yaklaşım, usta-çırak ilişkisi daha ön plandaydı. Şu an yöneticilik yapan kişiler hem insan ilişkileri hem de teknik bilgi ve beceri konusunda çok daha donanımlılar. Dünya değişti, patronluk da değişti.

 

 

Önceki Yazılar

VEJETARYEN BESLENME MUTSUZ MU EDİYOR?

Sonraki Yazılar

KENDİNE İYİ BAKMANIN BAŞKA BİR YOLU