cift

İYİ VE SAĞLIKLI BİR İLİŞKİ İÇİN…


Psikoterapist Şule Öncü, kadın-erkek ilişkilerini ele aldığı “Yatıyorum Bir Şey Diyor musun?” kitabıyla ilişki meselesine tarafsız, cesur ve derinlikli bir perspektif sunuyor.

Çoğunlukla kendimiz için “doğru insanı” bekleriz ya da ararız. Kimdir bu “doğru insan”? Herkes için “doğru bir erkek” ya da “doğru bir kadın” var mıdır?

Mutlak doğru biri yok elbette, mutlak benlik olmadığı gibi. Yeterince doğru insandan söz edilebilir ancak. Görünce sevindiğin, yanında iyi hissettiğin, özlediğin, cinsel arzu duyduğun, hayat görüşü hayatı paylaşacak ve birlikte yürüyebilecek kadar ortak olan insan, yeterince doğru insandır. Seni senden kurtaracak birini bekliyorsan, varoluş sıkıntına çare olacak ya da bireysel sorunlarını giderecek birini arıyorsan, hiç kimse doğru insan değildir.

İyi bir ilişkinin olmazsa olmaz değerleri nelerdir?

İlişki içinde, tarafların birbirlerinin varlığına karşılık verebilmeleri en önemli konu. Çünkü hepimiz varlığımıza bir karşılık bulmak için yakın ilişkiye gireriz. Yalnızlığın ağrısını ancak bu karşılık dindirir: Ötekini görmek, duymak, duygularına eşlik etmek, ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmak, onunla derin katmanda karşılaşabilmek… Diğer önemli değerler ise zorlukların üstesinden birlikte gelmeye, sorunları birlikte çözmeye niyetli ve azimli olmak. Gerektiğinde dış dünyaya karşı ittifak kurabilmek. İlişkiyi iki taraf için de güvenli bir liman kılabilmek. Dışarıda ne olursa olsun ilişkiyi temiz, düzenli ve sıcak tutabilmek. Makul mesafeyi kollamak ve korumak. Sınır çizebilmek, ötekinin sınırını tanımak. Karşılıklı olarak arka bahçelere saygılı olmak, ötekinin özel alanını istila etmemek. Ötekinin ihtiyaçlarını elden geldiğince karşılamaya çalışmak, kendi ihtiyaçlarını karşılamak için inisiyatif almak. Açık iletişim kurmak. İstekleri, beklentileri ya da rahatsızlık duyulan konuları yapıcı bir dille ifade edebilmek. Yaşamının ve seçimlerinin sorumluluğunu almak, başına gelenler için ötekini suçlamamak… Daha pek çok değer sayılabilir. En sadeleşmiş haliyle; iyi ve sağlıklı bir ilişki için öncelikle iyi ve sağlıklı iki birey gerekir.

Günümüzde çiftlerin en sık yaptıkları hatalar neler?

İyi bir ilişkinin olmazsa olmaz değerlerini ihmal ya da ihlâl etmek.

 Mutluluğun reçetesi nedir?

Mutluluğa ne kadar çok anlam yüklüyor, atıfta bulunuyor ve onu karmaşıklaştırıyorsak, kendimizi mutlu addetmek o kadar zorlaşır. Atıfları gerçekçi sınırlar dahilinde tutup mutluluğun kişiye özgü tanımını sadeleştirmek, mümkün olduğunca yalın tutmak gerek. Bildiğim en etkin mutluluk reçetesi: Sorunların farkındalığı, değişmezlerin kabulü, değişebilirleri değiştirme kararı ve değişim için gereken adımları atma cesareti. Bütün bunları yapabilmek demek, seçimlerinin ve ruh halinin sorumluluğunu almak demek. Pek çok insan mutsuz geçtiğini düşündüğü dönemlere yıllar sonra dönüp baktığında o zamanlar aslında mutlu olduğunu fark eder. Buradan yola çıkarak yetişkin bir insanın mutlu hissedebilmesi için büyümeyi ve olgunlaşmayı göze alması gerektiğini düşünüyorum. Mutluluğu mutluyken algılamak (görünce tanımak), olgunlaşmanın bir getirisi ve göstergesi çünkü. Mutluluğu sürekli yükselen bir başarı eğrisinde aramak ya da tümgüçlülük fantezileriyle karakterize çocuksu mutluluk haline dönmeye çalışmak, hayal kırıklığı ve depresyona zemin hazırlar.

Şule Öncü, Doğan Novus Yayınları, 200 s. 

 

 

Önceki Yazılar

INSTAGRAM’IN ‘EN’LERİ

Sonraki Yazılar

İÇSEL HUZURUNUZU YAKALAYIN

Bir cevap yazın