iş hayatı

İŞYERİNDEKİ ZOR KİŞİLERLE BAŞA ÇIKMA KILAVUZU

 

 

Paranoyak bir yönetici, manipülatör bir takım arkadaşı, sinir krizleri geçiren bir iş arkadaşı, katlanılması zor veya kaygılı müşteriler… Böyle zor kişilikler, profesyonel yaşamınızı çekilmez hale getirebilir. Peki, bunlarla nasıl baş edebilirsiniz? Bu vahşi ortamda hayatta kalmanızı sağlayacak bir kılavuz hazırladık.

İş arkadaşınız Melis, aslında kibar biri ama sizi canınızdan bezdiriyor! Bütün ilginin sürekli üzerinde olmasını istiyor ve bunu da fazlasıyla abartıyor. Kendinden o kadar çok bahsediyor ki duyan onu bulunmaz Hint kumaşı sanır. Sürekli gevezelik edip her şeyi dramatize ederek ofiste adeta gösteri yapıyor. Üstelik üretkenliği de yerlerde, hatta neredeyse sıfır. Ya bu açık ofisin diğer tarafındaki Rıfat’a ne demeli? Adamın ağzından cımbızla laf alınıyor. Ne olursa olsun, hiçbir şey onun suçu değil! En ufak uyarıyı bile tersinden anlıyor, sürekli kendisine komplo kurulduğuna ve insanların onun yerinde gözü olduğuna inanıyor. Sizi strese soktuğu yetmiyormuş gibi bir de dolduruşa getiriyor. Bir de şu her şeyden korkan Aykut var. Hata yapmaktan, bilememekten o kadar korkuyor ki sürekli endişeli ve kararsız davranıyor. O yüzden sorumluluk almaya gelince yan çiziyor. Bir yandan onu silkeleyip kendine getirmek istiyorsunuz, diğer yandan olduğu gibi kabul etmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz.

Bu ikilem moralinizi bozuyor. Üst kattaysa, üstünüz olan, yorucu, pek de sevimli denemeyecek, hatta soğuk tabir edebileceğiniz Sibel, her şeyi kontrol etmek istiyor. Fena halde mükemmeliyetçi biri. Kılı kırk yardığından projeler ilerleyemiyor. Üstelik işbölümü yapmayı da sevmiyor. Ekibinin motivasyonu ise her zaman onun beklentisinin çok altında kalıyor. Unutmadan, bir de Aysel var. Bu pasif direniş uzmanı arkadaş, sizi kontrolden çıkarabilme becerisine sahip. Çok az çalışıyor, aralıksız iç çekiyor, somurtuyor ve sonrasında karşı çıkabilmek için toplantılarda alınan kararlara hiç müdahil olmuyor… Peki Melis, Rıfat, Aykut, Sibel ve Aysel’in ortak noktası ne? Hepsi de birlikte çalışılması sıkıntılı, zor kişilikler.

Yorucu, sinir bozucu, stres unsuru bu insanlar iş hayatımızı adeta zehirler ve zaman zaman da aklımızı kaçırmamıza neden olur.

İşte bu zor çalışma arkadaşlarına katlanabilmeniz ve kendinizi koruyabilmeniz için sizlere hayatta kalma rehberi hazırladık.

 

 

Önceki Yazılar

KENDİNİZE YARDIM ETMEYE HAZIR MISINIZ?

Sonraki Yazılar

HOŞGELDİN PSYCHOLOGIES TÜRKİYE

Bir cevap yazın