isyerinde-ask

İşyerinde Aşk

İşyerinde biriyle ilişki yaşamanın risklerini ve sağlıklı bir denge kurmanın yollarını uzman mesleki psikolog Nazire Uzer anlatıyor.

İş hayatında aşk yaşamayı güzel ya da çirkin, doğru ya da yanlış diye bir sınıflandırılmaya koyamayız. Ancak işyerinden biriyle ilişki yaşamanın dikkat gerektiren bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal hayatta yaşanan ilişkiden çok farklı sorumluluklar, sınırlar ve sonuçları barındırır. İş hayatında aşk eskiden bir tabuydu. Son yıllarda üst düzey yöneticiler, işyerinde aşk yaşayan çalışanların motivasyonunun, iş veriminin ve işyerine bağlılıklarının artacağına dair bir inanç geliştirdi. Bu inanç çiftlerin ilişkinin en başındaki heyecanı baz alınarak ortaya çıkmış olabilir. Çünkü ilişkinin kaçınılmaz gerçeği olan tartışmalar, kıskançlıklar, kişisel çıkarlar ve ayrılıklar yaşandığında, işyerinde neler olup bittiği pek dile getirilmez. Aynı işyerinde çalışan çiftlerin verimliliği bir kenara, diğer çalışanlarla olan ritmin ve güven ilişkisinin bozulması riskiyle karşı karşıyadırlar.

Riski asgariye indirmek için neler yapılabilir?

Mahremiyetinizi kaybetmeyin.

Mola ve yemeklerde sevgilinizle olup iş arkadaşlarından uzaklaşmayın.

Özel yaşamınızdan işyerinde bahsetmeyin.

Kıskançlık gerekçesiyle iş arkadaşlarınızla aranızı bozmayın.

Partnerinizin çıkarları için iş etiğine uymayan davranışlarda bulunmayın.

Ayrılık yaşadığınızda işinizi değiştirmek zorunda kalabileceğinizi bilin.

Kısacası, işyerinde aşk ne yüreklendirilip desteklenecek ne de yasaklar konularak önlenecek bir şey. İlişkiniz yoksa iş çevrenizden bir partner arayarak kendinizi zora sokmayın, ancak aşk öyle bir anda geliverirse de tadını çıkarın. Ve ilişkiniz için en baştan önlemler almayı unutmayın.

 

 

Önceki Yazılar

Zihni ve Bedeni Rahatlatan Uygulamalar

Sonraki Yazılar

Sanal Müzeler