is-hayatinda-baskin-karakterlerle-basa-cikma-yollari

İŞ HAYATINDA BASKIN KARAKTERLERLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

 

 

Mesai arkadaşı, müdür veya patron… Ofiste herkes herkesi isteğine göre yönlendirmeye çalışır. Bazıları bu oyunlara direnirken (“Üzgünüm, şu an bu dosya için gerçekten vaktim yok”), bazıları işten atılma korkusuyla her talebi kabullenir. Size devamlı olarak ek iş yükleyen bir patrona nasıl direnebilir ve orta yolu bulabilirsiniz? Susan Forward, geçici bir adaptasyon süreci belirlemek gerektiğinin altını çiziyor. Bu süreç için üç ana kural var:

1) Beden ve ruh sağlığınızı asla riske sokmayın. Fiziki ve psikolojik dengenizi bozacak talepleri kesin bir dille geri çevirin.

2) Özgüveninizi koruyun. Yeni taleplere cevap verebilmek adına kendinizle hesaplaşarak işinizi daha iyi yapıp yapamayacağınızı ölçün. Buradaki can alıcı nokta, kendiniz hakkında olumsuz şeyler düşündürmelerine izin vermemeniz. “Çok yavaş çalışıyorum, üstüme düşeni hakkıyla yerine getiremiyorum” gibi.

3) Durumunuzu iyileştirecek ılımlı adımlar atın. Patronunuzla çatışmaya girmektense, onunla ilişkinizdeki konumunuzu belirleyecek şekilde davranın. Örneğin, onun sizden istediği “daha organize çalışmayı” somut bir şekilde açıklamasını talep edin veya uzun zamandır belli olan ve sonuçlanması gereken projeler üzerinde çalıştığınız için şu an başka bir dosyayla ilgilenemeyeceğinizi belirtin ve her yüklemek istediği dosyayı kabul etmeyin. Tarihte tiranların pek çok kez kararlı direnişlere boyun eğdiği görülmüştür. Ve ne kadar çelişkili görünse de tiranlar bu kararlı direnişe eninde sonunda saygı gösterirler.

 

 

Önceki Yazılar

ANDA KALMA EGZERSİZİ

Sonraki Yazılar

YARATICILIK KAYNAĞI OLARAK ÇOCUKLUK