is1

İŞ ARKADAŞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER


Oliver Burkeman, iş arkadaşlığınızı geliştirmenin yollarını anlatıyor.

Derleyen: Buğra LEVENT

PROJE

İş arkadaşlıkları, mayınlı arazi olabilir. Yapılan bir araştırma, bununla alakalı tüm şüpheleri ortadan kaldırıyor. Hemen hemen herkes, iş arkadaşları veya platonik olarak hisler beslediği biri sayesinde daha mutlu ve üretken olabiliyor. Hatta patron olsanız bile, kendinizi evlilik sıkıntılarınızı ekibinize itiraf ederken bulabilirsiniz.

AMAÇ

Buradaki temel sorun, iş ve dostluğun birbiriyle çakışan değerlere dayanması. İş, performansla ilgili; bu nedenle iş arkadaşlarımızı kendi yetkinliklerine göre değerlendirmeye eğilimliyiz. Fakat gerçek bir arkadaş, iyi gününüzde de kötü gününüzde de yanınızda olur. Peki, ofisteki arkadaşınızın kötü bir şekilde çalışması, sizi olumsuz etkiler mi? Ya da onlar terfi aldıysa ve siz almadıysanız, bu durum sıkıntı yaratır mı? Arkadaşlık değerleri mi öncelikli olmalı, yoksa iş yerinde olanlar mı?

TEORİ

Yanıtın bir kısmı, herhangi bir ayrım yapmadan insanları birey olarak görmekte gizli. Ofisteki herkes sizi arkadan bıçaklamak için beklemiyor. Ayrıca her arkadaşınız olası bir kriz durumunda yanınızda olamayacak. İçgüdülerinize güvenin.

İnsanların eylemlerine, sözlerinden daha fazla ağırlık verin. Yazar Peter Bregman, bir çalışmasında”‘İçerdeki’ ve ‘dışardaki’ arkadaşlarınız arasında bir denge kurun: iş arkadaşlığınızı daha çabuk kaybedebileceğiniz gerçeğine hazırlıklı olun” diyor.

Bütün iyi arkadaşlarınız ofisteyse, diğer arkadaşlarınızla da dostluğunuzu ilerletmeye çalışmalısınız. Aynı kişilere aşırı bağımlı olmamanız, kariyeriniz ve huzurunuz için doğru bir adım olacak. İş arkadaşlarınızla uzun süre sohbet etmek yerine, daha verimli çalışmaya başlayacaksınız. Ki bu sayede iş performansınız artacak ve modunuz iyileşecek.

Şimdi deneyin!

● İşleri ağırdan alın

‘Kendinizi açma’- yani diğer insanlara özelinizden bahsetme- çok kısa sürede büyük bir zarara yol açabilir. Sizi ne kadar iyi tanıdığına emin olmadığınız kişilere her şeyi anlattığınız ve itiraflarda bulunduğunuz takdirde ofis arkadaşlıklarının büyüsü bozulur.

● Dedikodu yaparken de stratejik davranın 

Dedikodunun iş arkadaşları arasında bağ kurduğuna eminiz. Ama Bregman, abartmamanız gerektiğini söylüyor. Başkaları hakkında ne söylerseniz, diğerleri de sizi o şekilde yargılar.

● Gerçekleri söylemekten korkmayın

Ofis hayatının monoton bir hale gelmemesi için, güzel bir sohbet ortamı yaratmak önemli.  Ancak diyelim ki çok yoğunsunuz ve iş arkadaşınız sizinle konuşmak istiyor. Kibar bir şekilde çok meşgul olduğunuzu açıklamaktan çekinmeyin.

 

 

Önceki Yazılar

“KOCAM LEZBİYEN FANTAZİLERİMİ BİLMİYOR”

Sonraki Yazılar

UYKUYA DAHA KOLAY DALMAK İÇİN TAKTİKLER

Bir cevap yazın